اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
دیابت / 02 مهر 1397

تاثیرات نوشیدنی زغال‌اخته (Cranberry) بر سلامتی چیست؟(بخش دوم)

تاثیرات نوشیدنی زغال‌اخته (Cranberry) بر سلامتی چیست؟(بخش دوم)

۴. حمایت از سلامتی دستگاه گوارش

شواهدی زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد مواد شیمیایی گیاهی (phytochemicals) که در زغال اخته نیز وجود دارد، نقش مهمی در سلامتی دستگاه گوارش ایفا می‌کند. همچنین، مطالعاتی به طور اختصاصی به تاثیر زغال اخته بر روی سلامتی دستگاه گوارش در کنار سایر مزایای این میوه صورت گرفته است.

در این مطالعه همچنین به این فرضیه اشاره شده که به نظر می‌رسد جلوگیری از رشد باکتری‌ای به نام H. pylori در معده باعث بهبود سلامتی دستگاه گوارش می‌شود. محققان همچنین تحقیقات کنونی پیرامون زغال‌اخته را ناکافی دانسته و پیشنهاد مطالعات بیشتر در رابطه با این میوه کرده‌اند.

۵. جلوگیری از عفونت

بر اساس مطالعات صورت گرفته، به نظر می‌رسد که آبمیوه زغال‌اخته، از رشد میکروب‌های باکتریایی جلوگیری می‌کند. برخی از مواد شیمیایی در این میوه به مقابله با ویروس‌ها و باکتری‌ها کمک می‌کند.

بر طبق مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۱، مشخص شد که زغال‌اخته می‌تواند باعث جلوگیری از رشد ۷ نوع میکروب‌های باکتریایی شود. اگر چه در این مطالعه مشخص نشده که زغال‌اخته و یا نوشیدنی آن می‌تواند باعث جلوگیری از عفونت انسان توسط باکتری‌های مورد نظر شود یا خیر. به طور مشابه، طبق مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۰ صورت پذیرفته است، مشخص شده که زغال‌اخته توان مقابله با بعضی ویروس‌ها مثل نوروویروس (norovirus) را که یکی از دلایل شایع مسمومیت‌های غذایی به شمار می‌رود دارد. اگرچه محققان این پژوهش، مطالعات تکمیلی را در این زمینه لازم می‌دانند، ولی با این حال به این موضوع اذعان دارند که ممکن است استفاده از زغال‌اخته بتواند به عنوان روشی مناسب برای درمان و یا پیشگیری از مسمومیت‌های غذایی مورد استفاده قرار گیرد.

۶. حمایت از سلامتی پس از یائسگی

ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی پس از یائسگی در مقایسه با سایر افراد در سن مشابه، رشد می‌کند. در طی مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۳ بر روی موش‌هایی که تخمدانشان برداشته شده بود، این موضوع مورد بررسی قرار گرفته است. محققان متوجه تاثیر استفاده روزانه از زغال‌اخته بر روی سطح کلسترول خون شده و بر همین اساس، گمان می‌کنند که استفاده از زغال‌اخته به عنوان یکی از مکمل‌های غذایی می‌تواند منجر به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی پس از یائسگی شود.

عوارض جانبی آب‌میوه زغال اخته

برخی از مطالعات نشان داده است که نوشیدنی زغال‌اخته امکان تداخل با بعضی داروهای مشخص را دارد. یکی از نگرانی‌هایی که در رابطه با آبمیوه زغال‌اخته وجود دارد، تشدید عملکرد داروی وارفارین (warfarin) است که وظیفه رقیق کنندگی خون را بر عهده دارد.

مطالعات بر روی سایر داروها از اهمیت کمتری برخوردارند. تحقیقات اولیه، احتمال وجود رابطه و تداخل عوارض بین زغال‌اخته و داروهای زیر را می‌دهد:

* سیکلوسپورین

* فلوربیپروفن

* دیکلوفناک

* آموکسی سیلین

* سفلاکور

* میدازولام

* تیزانیدین

افرادی که دارو مصرف می‌کنند (شامل داروهای معرفی شده و سایر موارد) پیش از مصرف آبمیوه زغال اخته، لازم است که با پزشک خود مشورت نمایند. ممکن است که به جای حذف کامل این نوشیدنی از رژیم غذایی، لازم باشد که مقدار و تاثیر مصرف آن بر داروها مورد بررسی قرار گیرد.

یادآوری

- آبمیوه زغال‌اخته برای بیشتر افراد مفید بوده و مزایای بالقوه‌ای دارد.

- انجمن طب اطفال آمریکا مصرف مقدار کمی آبمیوه را به کودکان و نه نوزادان، توصیه می‌کند. والدینی که می‌خواهند آبمیوه زغال‌اخته را به برنامه غذایی فرزند خود اضافه کنند باید توجه داشته باشند که مقدار آن کم باشد و همچنین از اضافه‌کردن سایر آب‌میوه‌ها خودداری نمایند.

- به منظور تهیه یک آب‌میوه زغال اخته خوشمزه، لازم است که ترکیبات مختلفی و طعم‌های گوناگونی را در کنار هم تست کرد. بر همین اساس افراد می‌توانند در منزل خود و با استفاده از زغال‌اخته و دیگر میوه‌ها، آبمیوه‌های خوشمزه‌ای را درست کنند. به عنوان مثال، افزودن مقداری پرتقال، می‌تواند طعمی به یادماندنی ایجاد کند.

- در صورت تغییر در رژیم غذایی و یا مکمل‌های آن، لازم است که با پزشک و یا متخصص تغذیه صحبت شود .

اشتراک گذاری :