اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
باروری / 01 مهر 1397

شرت‌های تنگ یا گشاد؛ کدام بر باروری مردان، موثر است؟

شرت‌های تنگ یا گشاد؛ کدام بر باروری مردان، موثر است؟

چه نوع شرتی برای مردان از لحاظ باروری مناسب‌تر است، شرتهای تنگ یا شرتهای گشاد؟ مطالعات جدید، مناقشه مربوط به این موضوع را مورد بررسی قرار داده و منجر به یافته‌های جدیدی شده‌اند. نکته اساسی در رابطه با بررسی این موضوع، این است که نوع شرت مورد استفاده توسط یک نفر، ممکن است بر روی کیفیت اسپرم وی تاثیرگذار باشد.نازایی موضوعی جهانی است که در حدود ۸ تا ۱۲ درصد زوجها با آن درگیر هستند. از این مقدار، حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد این موارد، مربوط به مردان می‌شود.

عواملی متعددی وجود دارند که باعث تاثیر بر روی باروری مردان می‌شوند. برخی از آنان عبارتند از سیگار کشیدن، پیشینه ژنتیکی، عفونتهای انتقال یافته مقاربتی و مصرف مشروبات الکلی.

همچنین یک باور مرسوم و رایج وجود دارد که یکی از عوامل موثر را، نوع شرت مورد استفاده مردان می‌داند. بر همین اساس، مطالعاتی برای آزمودن تاثیر انواع مختلف لباس زیر بر روی کیفیت اسپرم مردان صورت گرفته است.

دکتر لیدیا مینگوئز آلارکون به عنوان مجری طرح و تیم تحقیقاتی وی، به منظور انجام این مطالعه به بررسی ۶۵۶ مرد با سن ۱۸ تا ۵۶ سال که سابقه وازکتومی نداشته و به دنبال راهی برای درمان ناباروری بودند پرداخته‌اند و نتایج آن را در مجله تولید مثل انسانی (Human Reproduction) منتشر کردند.

شرتهای گشاد ممکن است که باعث بهبود کیفیت اسپرم شوند

از شرکت‌کنندگان در این تحقیق، نمونه خون، نمونه منی و همچنین پرسشنامه‌ای در رابطه با نوع شرت مورد استفاده گرفته شده است. در این پرسشنامه، انواع شرتهای گشاد و تنگ به عنوان نوع معمول لباس زیر افراد ذکر شده که که مشارکت‌کنندگان بسته پوشش معمول خود، نوع شرت مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند.

از تمامی شرکت‌کنندگان در این تحقیق، علاوه بر نمونه خون و منی، پرسشنامه‌ای با محوریت عادت آن‌ها در نوع شرت مورد استفاده نیز گرفته شده است. در این پرسشنامه، انواع شرتهای گشاد و تنگ را شامل می‌شود.

در نهایت مشخص شد که بیش از ۵۰ درصد از مردان به طور معمول از شرتهای گشاد استفاده می‌کنند. این افراد نسبت به سایرین، ۲۵ درصد از تمرکز بیشتر اسپرم برخوردارند، تعداد اسپرم‌شان حدود ۱۷ درصد و میزان اسپرم شناورشان نیز حدود ۳۳ درصد از افرادی که از شرتهای گشاد استفاده نمی‌کردند بیشتر است. علاوه‌براین، افرادی که به طور مرتب از شرتهای گشاد استفاده می‌کردند سطح هرمون تحریک کننده فولیکول (FSH[1]) آن‌ها حدود ۱۷ درصد نسب به سایر افراد پایین‌تر بود.

بر اساس این تحقیق، FSH باعث تولید اسپرم می‌شود. محققان بر این باورند که تمرکز بیشتر FSH در افرادی که از شرتهای تنگ استفاده می‌کنند و فعال شدن این هرمون، به علت تلاش آن برای جلوگیری از آسیب‌هایی است که شرتهای تنگ می‌توانند به بیضه وارد کنند. در حقیقت، این هرمون در افرادی که از شرتهای تنگ استفاده می‌کنند، بیشتر از سایر افراد به جهت محافظت از بیضهها تولید و ترشح می‌شود.

امکان بهبود باروری با استفاده از شرتهای گشاد

دکتر آلارکان در رابطه با نقطه تمایز این مطالعه با تحقیقات مشابه می‌گوید: «نقطه قوت این مطالعه نسبت به کارهای مشابه، بررسی و واکاوی رابطه‌های احتمالی و بالقوه بین نوع لباس زیر مورد استفاده و شاخص‌های عملکرد بیضهها مثل سطح هرمون تولید مثل و آسیب‌های DNA است که این موارد در مطالعات پیشین سابقه نداشته است. بر همین اساس، ما توانستیم تا یک مکانیسم بالقوه جبرانی را شناسایی کنیم که بموجب آن، کاهش تولید اسپرم که مرتبط با نوع لباس زیر مورد استفاده است، باعث ارسال سیگنالی به هیپوتالاموس برای افزایش سطح ترشح گونادوتروپین می‌شود.»

بر اساس نظر محققان، گونادوتروپین هرمونی است که بر روی بیضه عمل می‌کند و از طریق افزایش سطح FSH خود را بروز می‌دهد. در نهایت محققان اینگونه نتیجه گرفته‌اند که بدن در تلاش برای افزایش تولید اسپرم است. اگرچه محققان، باور دارند که اثبات این فرضیه نیازمند مطالعات بیشتر و تایید توسط سایر پژوهش‌ها است. از دیگر سو، آن‌ها باور دارند که نتایج این تحقیق قابلیت تعمیم را ندارد، چرا که افراد مشارکت‌ کننده در این تحقیق، تنها افرادی هستند که به دنبال راهی برای درمان ناباروری خود بوده‌اند.

در نهایت، این مطالعه رابطه علّی را بین شرتهای تنگ و سطح FSH مشخص نمی‌کند و صرفا به شناسایی یک رابطه همبستگی پرداخته است. علاوه بر این، در این مطالعه به لباس زیر به عنوان یک عامل  خطر احتمالی قابل تغییر برای ناباروری نگریسته شده است. به خاطر همین موضوع، افراد می‌توانند با تغییر نوع پوشش خود، عملکرد دستگاه تناسلی خود را بهبود ببخشند.

 

 

 

[1] follicle-stimulating hormone

 

اشتراک گذاری :