اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
گوش / 25 شهریور 1397

هیدروژن پراکسید چطور می‌تواند سبب از بین بردن ترشحات گوش (Earwax) شود؟

هیدروژن پراکسید چطور می‌تواند سبب از بین بردن ترشحات گوش (Earwax) شود؟

هیدروژن پراکسید یکی از ترکیبات مرسوم در قطره‌های گوش به شمار می‌رود. اما آیا این ترکیب برای حذف ترشحات گوش مناسب و کارا است؟

ترشحات گوش، موادی مومی شکل هستند که در کانال گوش قرار دارند. این ترشحات، پاک‌کننده‌ای طبیعی با خاصیت ضد باکتری و ضد قارچ اند که به حفاظت گوش کمک می‌کنند. با این وجود، مقدار زیاد ترشحات ممکن است که باعث ایجاد مشکلاتی شود. این وضعیت می‌تواند منجر به گرفتگی کانال گوش شده و شرایطی از قبیل عفونت، گوش درد، تخلیه گوش، ایجاد اختلال در شنوایی، وز وز کردن و یا خارش داخل گوش را ایجاد نماید.با این اوصاف، افراد چگونه می‌توانند ترشحات اضافی گوش خود را در خانه پاک کنند؟ قطره‌های گوش یکی از راه‌حل‌های مرسوم برای این مشکل است. لازم به ذکر است که قطره‌های گوش، عموما شامل هیدروژن پراکسید نیز هستند.

آیا هیدروژن پراکسید می‌تواند باعث حذف ترشحات گوش شود؟

هیدروژن پراکسید یکی از ترکیبات مرسوم در قطره‌های گوش به شمار می‌رود. در پزشکی به ترشحات گوش، سرومن (cerumen) گفته شده و هیدروژن پراکسید نیز، سرومنولیتیک (cerumenolytic)  که به معنای نرم کننده و از بین برنده ترشحات گوش است نامیده می‌شود.این قطره‌ها می‌توانند دربر گیرنده فرم‌های مختلفی از هیدروژن پراکسید باشند. کاربامید هیدروکسید (carbamid hydroxide) یکی از انواع مرسوم هیدروژن پراکسید است که با اضافه کردن اکسیژن به ترشحات، باعث نرم و در نهایت، باز شدن کانال گوش می شود.بر اساس نتایج مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۳ انجام شده است، هیدروژن پراکسید می‌تواند جایگزین سایر ترکیبات شود. بر اساس این مطالعه، استفاده از آب مقطر برای مرطوب کردن ترشحات گوش، کاراتر از استفاده از هیدروژن پراکسید است.با این وجود، بر اساس یک مطالعه مروری که در سال ۲۰۱۸ به چاپ رسیده است، هیچ شواهد محکم و مستدلی که حاکی از بهتر بودن نوعی از قطره نسبت به سایر انواع باشد وجود ندارد. محققان همچنین شواهد اندکی دال بر کارا بودن تمامی راه‌حل‌های درمانی یافته‌اند.

نحوه استفاده از هیدروژن پراکسید

استفاده از قطره گوش باید بر اساس دستورالعمل توصیه شده توسط پزشک و یا راهنمای مندرج بر روی خود دارو انجام شود. دستورالعمل‌ها معمولا مواردی چون حداکثر ۵ قطره در هر گوش و دو یا سه بار استفاده در روز به مدت یک هفته را شامل می‌شود.

عمل به توصیه‌های کلی زیر در هنگام استفاده از قطره، می‌تواند مفید باشد:

  • بریک سمت بدن خود دراز بکشید.
  • تعداد قطرات مورد نظر در کانال گوش ریخته شود.
  • در حدود ۵ دقیقه در این حالت بمانید و سپس، ورودی کانال گوش را با یک پارچه بپوشانید.

افراد در منزل نیز می‌توانند با ترکیب آب و هیدروژن پراکسید به نسبت یک به یک، قطره گوش درست کنند. اگرچه لازم است، پیش از استفاده از داروهای خانگی، با پزشک مشورت شود.

اثرات جانبی هیدروژن پراکسید

هیدروژن پراکسید معمولا منجر به اثرات جانبی خاصی نمی‌شود و تاثیرات سوء ندارد. اگر چه، می‌تواند در افرادی که دچار التهاب و عفونت گوش هستند و یا گوششان دچار آسیب شده، مشکلاتی ایجاد نماید.

به منظور جلوگیری از وقوع پیشامد، لازم است که به موارد زیر توجه شود:

  • پیش از استفاده از یک قطره جدید، با پزشک صحبت کنید.
  • همیشه از دستورالعمل داروها پیروی کنید.
  • در صورتی که گوش دچار آسیب شده است، از قطره استفاده نکنید. چرا که ممکن است باعث ایجاد درد و یا عفونت شود.
  • از ورود اشیا خارجی به گوش به منظور خارج کردن ترشحات بپرهیزید. چرا که ممکن است باعث پایین رفتن ترشحات و نزدیک‌تر شدن به پرده گوش شود.

در صورتی که فردی، تجربه ناراحتی، بسته شدن و یا درد گوش دارد، لازم است که به پزشک مراجعه کرده و به منظور درمان خود، از پزشک راهنمایی بگیرد.

استفاده از هیدروژن پراکسید، هنگامی که گوش دچار عفونت شده امکان‌پذیر است؟

پاسخ این سوال خیر است. فرد با عفونت گوش لازم است که به پزشک مراجعه کرده و مراحل ارزیابی، تشخیص و درمان را طی کند.

سایر راه‌های حذف ترشحات گوش

آب نمک یا آب مقطر می‌تواند ترشحات گوش را از بین ببرد.

هنگامی که قطره‌های گوش نمی‌توانند ترشحات آن را از بین ببرد، پزشک ممکن است استفاده از سرنگ‌های مربوط به گوش را تجویز نماید. بسیاری از داروخانه‌ها و فروشگاه‌های آنلاین دارو، به فروش سرنگ‌های مربوط به گوش می‌پردازند و نحوه استفاده از آن، بسیار آسان بوده و بر روی بسته‌بندی آن درج شده است. در صورتی که فرد در رابطه با نحوه استفاده از آن، شک داشته باشد و یا استفاده از آن را مناسب شرایط خود نداند، لازم است که به پزشک مراجعه کرده و از وی، دارو و درمان مناسب خود را دریافت کند.به هیچ عنوان از پنبه، گیره کاغذ، گیره مو و یا هر شی دیگری که باعث پاک کردن گوش‌ها می‌شود استفاده نشود. استفاده از این موارد می‌تواند باعث پایین‌تر رفتن ترشحات شده و موجب ایجاد عفونت، درد و یا حتی آسیب به کانال گوش و یا پرده گوش شود. در صورت بروز چنین اتفاقی، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

برخی از روش‌های طبیعی برای خارج کردن ترشحات گوش عبارتند از:

  • استفاده از شمع گوش
  • شستن گوش با استفاده از آب مقطر یا آب نمک
  • ریختن چند قطره روغن زیتون یا روغن بچه

در هر صورت، لازم است که پیش از استفاده از روش‌های طبیعی، با پزشک مشورت شود.

مرور

ترشحات گوش، یکی از عوامل محافظت گوش‌ها در مقابل عفونت‌ است و باعث عدم ورود آب به لایه‌های داخلی گوش می‌شوند. گوش‌ها این ترشحات را به طور معمول تولید می‌کند. با این وجود، میزان ترشحات در برخی از افراد، بیش از حد نیاز است. برای حل این مشکل، برخی از افراد از قطره‌های گوش استفاده می‌کنند و برخی نیز به پزشک مراجعه می‌کنند.افرادی که مقدار ترشحات گوش آن‌ها زیاد بوده و یا درد، ناراحتی، عفونت‌های گوش و یا کم شنوایی یا ناشنوایی را تجربه کرده‌اند، لازم است تا به پزشک مراجعه کرده تا پزشک به معاینه لایه‌های پایینی گوش بپردازد و روش‌های درمانی مناسب را برای بیمار خود پیشنهاد دهد.

اشتراک گذاری :