اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی
سکته قلبی / 21 شهریور 1397

چگونه در دیابت، گلبول‌های قرمز به سلامت قلب و عروق آسیب می‌زنند؟

چگونه در دیابت، گلبول‌های قرمز به سلامت قلب و عروق آسیب می‌زنند؟

افرادی که دیابت نوع ۲ دارند، بیشتر با صدمات قلب و عروق گریبان‌گیر هستند و در وقایعی مانند حمله قلبی، بازگشت آنها به سلامتی کامل دشوار می‌شود.

همچنان شناسایی دقیق این بیماری امکان پذیر نیست، اما مطالعات اخیر اطلاعاتی درباره ی علت آن ارائه داده اند.

محققان به دنبال یافتن پاسخ این سوال اند که چرا بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲، بیشتر در خطر مشکلات قلبی عروقی هستند.

براورد شده است که حدود ۲۳ میلیون نفر در آمریکا، به دیابت نوع ۲ مبتلا هستند.

این بیماری، یک بیماری متابولیک است که در آن پانکراس به اندازه ی کافی هورمون‌های تنظیم کننده قند خون را نمی‌سازد.

مرکز کنترل و پیش گیری بیماری‌ها (CDC[1]) یادآور می شود که افراد مبتلا به دیابت نوع دو در مقایسه با افراد سالم، با خطر ابتلا به بیماری‌ها و سکته‌ی قلبی روبرو هستند. همچنین سایر مشکلات قلبی عروقی در سن‌های پایین‌تر متوجه آنان است.

با وجود اینها همچنان علت اصلی بیماری دیابت مشخص نیست و این به آن معناست که پیشگیری‌های مشخصی هم نمی‌توان انجام داد.

دانشمندان به طور جدی به دنبال علت مشکلات قلبی و عروقی ناشی از بیماری دیابت هستند و مجموعه تحقیقاتی را در رابطه با مطالعه این بیماری آغاز کرده‌اند. آن‌ها متوجه شدند که گلبول‌های قرمز افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، دچار تغییرات خاصی شده‌اند. این تغییرات به معنی این است که این افراد، مستعد ابتلا به مشکلات قلبی بوده و به راحتی قادر به بهبودی در حوادث قلبی عروقی نیستند. محققان یافته‌های خود را در قالب مقاله در مجلات معتبر علمی به ثبت رسانده‌اند.

آسیب به لایه‌های درونی سلول

در طی تحقیقات اخیر، پژوهشگران دریافتند هنگامی که رگ‌های خونی سالم در ارتباط با سلول‌های خونی فردی مبتلا به دیابت قرار گیرد، بافت سلول‌های دیواره رگ دچار آسیب می‌شود. به گفته پروفسور جان پرنو، سلول‌های درون رگی[2] خونی سالم، هنگامی که در مواجه با سلول‌های خونی فردی با بیماری دیابت نوع ۲ قرار می‌گیرند، دچار آسیب می‌شود. این عارضه که به آن اختلال آندوتلیال[3] گفته می‌شود، در مراحل اولیه شکل‌گیری رگ‌های آسیب‌دیده مربوط به دیابت ایجاد می‌شود که این امر در عین حالی که التهاب را تشدید می‌کند، به شدت توان عروق را کاهش می‌دهد.

در مقاله‌ دیگری، تیم تحقیقاتی به توضیح این موضوع پرداخته‌اند که چگونه گلبول قرمز خون، سلامت قلبی را تحت تاثیر قرار داده و چگونه افراد در معرض خطر بیشتری برای حمله قلبی قرار می‌گیرند. پروفسور پرنو و همکاران وی آزمایشاتی را بر روی گلبول قرمز خون موش‌ و افراد مبتلا به دیابت انجام شده است. بر اساس بررسی آن‌ها، مشخص شد که افزایش آسیب‌پذیری افراد، در شرایطی رخ می‌دهد که آنزیم آرژیناس[4] فعالیتی غیر عادی از خود بروز می‌دهد.

یافته‌ها ممکن است به معالجه‌های پیشگیرانه منجر شود

فعالیت بیش از حد آنزیم آرژیناس باعث ایجاد اشکال در تولید رادیکال آزاد نیتریک اکسید شده که به گسترش رگ‌های خونی کمک می‌کند. این بیش فعالی، همچنین باعث افزایش تولید سایر رادیکال‌های آزاد مضر در گلبول‌های قرمز خون می‌شود.

این یافته‌ها، محققان را قادر می‌سازد تا راه حلی برای این مشکل ارائه کنند. پروفسور پرنو در این رابطه می‌گوید: «یافته‌های ما نشان می‌دهد که درمانی که با تمرکز بر آرژیناس و یا رادیکال‌های آزاد مشتقات اکسیژن، باعث نرمال شدن عملکرد گلبول‌های قرمز خون می‌شود وجود دارد.که این امر، به معنی جلوگیری از اثرات مخرب آن‌ها بر روی سلامت قلب و عروق است.»

تیم تحقیقاتی امیدوار است که بتواند به درمانی پیشگیرانه برای حذف خطرات ناشی از دیابت نوع ۲ بر روی قلب و عروق بیماران دست پیدا کند. به گفته پروفسور پرنو، این تیم امیدوار است که بتواند از دانش بدست آمده به روش درمانی جدیدی که به طور مشخص، گلبول‌های قرمز را هدف قرار داده، دست پیدا کنند تا در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲، از آسیب‌های عروقی جلوگیری کرده و از قلب در مواقع بروز حمله‌های قلبی محافظت نماید.

 

[1] Centers for Disease Control and Prevention

[2] Endothelium

[3] Endothelial Dysfunction

[4] Arginase

اشتراک گذاری :