اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
تغذیه / 10 شهریور 1397

درمان و روش های خانگی برای از بین بردن انگل

درمان و روش های خانگی برای از بین بردن انگل

انگل ها، کرم های کوچکی هستند که روده ی انسان را آلوده می کنند. افراد از تمام سنین می توانند به این انگل آلوده شوند، اما به نظر می رسد که این مشکل بیشتر متوجه کودکان است.

آلودگی انگلی جزء شایع ترین نوع آلودگی های کرمی، در آمریکاست. این آلودگی بوسیله ی تخمگذاری، به سرعت بین افراد سرایت کرده و گسترش می یابد.

آلودگی انگلی زمانی اتفاق می افتد که یک انگل ماده شروع به تخمگذاری در ناحیه ی پوست مقعد می کند. این موضوع سبب بروز خارش در آن ناحیه به خصوص در هنگام شب می شود.

هنگامی که فرد شروع به خاراندن مقعد خود می کند، تخم های انگل می توانند به دست یا زیر ناخن های او منتقل شده و از آنجا به رخت خواب و لباس های فرد مبتلا سرایت پیدا کنند. افرادی که با هم در یک خانه زندگی می کنند، مستعد دریافت آلودگی، از فرد ناقل هستند.

گاهی اوقات آلودگی انگلی هیچگونه علائم خاصی ندارد، پس لازم است که علاوه بر فرد مبتلا، تمام افراد خانواده تحت درمان قرار بگیرند.

درمان های خانگی برای از بین بردن انگل

بعضی مردم مایلند برای خلاص شدن از شر انگل ها، از روش های خانگی استفاده کنند.

درحالیکه برخی درمان های خانگی رایج برای از بین بردن انگل ها وجود دارد، اما هنوز شواهدی به منظور علمی بودن آنها در دست نیست.

کسانی که فکر می کنند مبتلا به آلودگی انگلی هستند ابتدا باید تحت درمان دارویی قرار بگیرند، آنها در ادامه برای تکمیل درمان می توانند از روش های خانگی استفاده کنند.

خاراگوش(warmwood )

مطالعات تازه ای نشان داده است که گیاه خاراگوش ممکن است در درمان برخی آلودگی های انگلی، موثر باشد.

افراد میتوانند این گیاه را در چای استفاده و یا به میزان کم دم کنند. بهتر است پیش از استفاده از این ماده با پزشک مشورت شود و از آن بیشتر از ۴ هفته استفاده نشود.

مردم قرن هاست که برای درمان انگل از خاراگوش استفاده می کنند. این گیاه به عنوان دارویی برای دامپزشکی نیز در حال مطالعه است. به هر حال همچنان شواهد علمی ای برای اثبات خاصیت درمانی این گیاه، درآلودگی های انگلی انسان وجود ندارد.

سیر

سیر دارای خواص ضدباکتریِ، ضد ویروس و ضدجلبکی می باشد. برخی افراد از این گیاه برای تکمیل درمان خانگی آلودگی هایی از جمله: انگل، کرم روده و انگل روده استفاده می کنند.

برای مصرف این گیاه، می توان یک حبه ی آن را به طور خام خورد ویا آن را در غذاهای مختلف خرد کرد. در نهایت آنها می توانند به طور مستقیم به سمت پوست ناحیه ی مقعد حرکت کنند.

اما این موضوع حیاتی است که هیچ عاملی نباید سبب شکنندگی پوست و یا برانگیختگی آن شود.

هویج

هویج خام سرشار از فیبر است، که به سالم نگه داشتن سیستم گوارش کمک کرده و حرکت روده ها را تنظیم می کند.

محققان مطمئن نیستند که هویج بتواند سبب از بین رفتن انگل ها شود، اما حداقل می تواند انگل ها را به بیرون از روده هدایت کند.

در صورتیکه فرد به هویج خام حساسیت نداشته باشد، خوردن این سبزی می تواند یک درمان خانگی امن باشد. البته باید توجه داشت که هویج ها را پیش از استفاده باید به خوبی شست تا عاری از باکتری و آفت کش ها شود.

تخم کدو

تخم های کدو حاوی ترکیبی به نام کوکوربیتاکین(cucurbitacin) هستند. مطالعات تازه نشان داده اند که این ترکیب می تواند بر علیه انگل های روده ای موثر باشد. در آمریکا، در سال های ۱۸۶۳-۱۹۳۶، تخم کدو در لیست مواد موثر در درمان انگل های روده ای قرار گرفت.

این تخم ها را می توان به شکل عادی خورد و یا با آب مخلوط کرد. به هرحال، شواهد تازه ای بر مبنای تاثیر این ماده بر از بین بردن انگل ها (pinworm) وجود ندارد.

روغن نارگیل

روغن نارگیل فواید زیادی دارد. این روغن درمان خانگی رایج برای از بین بردن انگل ها می باشد، همانطور که بیشتر مردم عقیده دارند، مالیدن این روغن در قسمت مخرج سبب جلوگیری از تخم گذاری انگل ماده می شود.

برخی از مردم هر صبح یک قاشق چایخوری از این روغن را میخورند. در صورتیکه به روغن حساسیت نداشته باشید، این ماده برای امتحان کردن، کاملا ایمن است. این موضوع هم به طور علمی اثبات نشده است.

دانه های پاپایا

در سال ۲۰۱۲ طی مطالعه ای اثبات شد که دانه ی پاپایا می تواند آلودگی های کرمی را درمان کند. اما این موضوع هنوز در رابطه با آلودگی های انسانی اثبات نشده است. برای استفاده از این روش درمان،  می توان دانه های پاپایا را خالی یا همراه با عسل خورد.

درمان دارویی

استانداردترین روش درمان آلودگی انگل ها، درمان دارویی است. و افراد باید با آموزش درست مسائل بهداشتی به اعضای خانواده ، این نوع آلودگی را از همه ی آنها دور کنند.

از آنجایی که آلودگی انگلی مسری است، پزشکان توصیه می کنند که تمام افراد خانواده برای جلوگیری از آلودگی مجدد، تحت درمان قرار گیرند.

معمول ترین و موثر ترین داروها برای از بین بردن آلودگی های انگلی عبارت اند از:

 • mebendazole(Vermox)
 • albendazole(Albenza)
 • pyrantel pamoate (Reese' Pinworm Medicine)

برای مصرف برخی داروهای خاص، در ابتدا دز اولیه ای از آن دریافت و از هفته های بعدی دز دوم برای آن در نظر گرفته می شود.

البته رعایت نکات بهداشتی و تمیز نگه داشتن خانه در طول درمان، بسیار ضروری است. و شامل موارد زیر می شود:

 • تمام لباس های خواب، رخت خواب و دستمال ها را با آب گرم بشویید.
 • فروش ها را با پارچه کاملا پوشانده و زمین را دائما جارو کنید
 • دست ها را منظم به خصوص بعد از حمام و دستشویی، تعویض لباس و قبل از غذا خوردن بشویید.
 • تمام سطوح آشپزخانه و حمام را بشویید
 • ناخن ها را تمیز و کوتاه نگه دارید
 • هر روز حمام کنید
 • لباس های زیر خود را هر روز تعویض کنید.
 • دستمال و لباس هایتان و هر آنچه که احتمال می دهید تخم انگل بتواند در آن پنهان شود را، به طور مشترک استفاده نکنید.

چشم انداز

آلودگی انگلی یک مشکل پیچیده نیست اما می تواند خواب افراد را بر هم بزند و کیفیت زندگی آنها را کاهش دهد.

بعضی افراد مایلند که از روش های خانگی برای درمان این آلودگی استفاده کنند، به هرحال در صورتیکه علائم همچنان باقی ماندند، بهترین راه حل مراجعه به پزشک است تا بتوان از او بهترین و مناسب ترین روش از بین بردن آلودگی را دریافت کرد.

با وجود داروها و رعایت بهداشت، مقابله با آلودگی های انگلی کار آسانی است.

در ضمن، آگاه کردن تمام افراد خانواده برای جلوگیری از رشد تخم های انگل و ایجاد آلودگی، امری ضروری است.

اشتراک گذاری :