اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
پوست / 27 مرداد 1397

سرطان پوست، زمینه ساز سرطان های دیگر

سرطان پوست، زمینه ساز سرطان های دیگر

به دنبال یک تحقیق جدید مشخص شد، کسانی که به نوع مشخصی از سرطان پوست

مبتلا هستند، مستعد ابطلا به انواع دیگر سرطان نیز می باشند.

این امکان وجود دارد که سرطان پوست به ارزیابی ریسک ابتلا به سایر سرطان ها کمک کند.

سرطان پوست، با اختلاف نسبتا زیاد، جزو شایع ترین سرطان هاست؛انواع مختلفی از این سرطان وجود دارد که

از بین آنها کارسینومای سلول پایه ای معمول تر است. سالانه میلیون ها مورد از این نوع سرطان در ایالات متحده مورد تشخیص قرار می گیرد.

پوست ما دائما در معرض تشعشعات فرابنفش خورشید قرار دارد که به دی ان ای آسیب زده و باعث بروز سرطان می شوند.

در سلول های ما گروهی از پروتئین ها حضور دارند که وظیفه ی آنها ترمیم سلول های آسیب دیده، به خصوص سلول های جهش یافته است.

سرطان پوست از اهمیت بالایی برخوردار است و ابتلا به آن نسبت به سایر سرطان ها آسان تر است.

ایجاد بسیاری از سرطان های درونی، مکانیسم به خصوصی ندارد، و علائم آن تا رسیدن به مراحل پیشرفته تر، بروز پیدا نمی کند. به همین دلیل یافتن راهی برای پیش بینی اینکه چه کسی مستعد ابتلا به سرطان است، حیاتی خواهد بود.

بر طبق یک مطالعه ی جدید، احتمالا سرطان سلول های پایه ای به پزشکان برای شناسایی افراد مستعد ابتلا به انواع دیگر سرطان ها، کمک می کند.

سرطان پوست، مانند یک پیشگو

اخیرا محققان دانشگاه پزشکی استنفورد کالیفورنیا، تاثیر ابتلا به سرطان سلول های پایه ای

بر افزایش ابتلا به سایر سرطان ها را مورد آزمایش قرار دادند.

دکتر کاویتا  سارین، توضیح می دهد:

«پوست اساسا یک آزمایش تشخیص جهش زایی محرک است، به این دلیل که بهترین اندامی است که به خوبی مشکلات ژنتیکی ای که منجر به سرطان می شوند را بروز می دهد.»

دکتر سارین، 61 نفر از کسانی که در استنفورد به علت سرطان سلول های پایه ای، تحت درمان هستند را مورد بررسی قرار دادند. این افراد به طور میانگین از هر 11 شیوع در طی 10 سال انتخاب شده اند.

محققان میخواهند بدانند آیا جهش زا هایی بر پروتئین های مخصوص اثر کرده اند یا خیر؟ پروتئین هایی که مسئول ترمیم دی ان ای های آسیب دیده و جهش زا هستند.

«ما دریافتیم که حدود 20 درصد از افراد مبتلا به سرطان سلول پایه ای، پروتئین های مسئول تعمیر دی ان ای آنها، دچار جهش شده است.(در برابر 3 درصد از کل جمعیت)، و این میانگین به شکل سرسام آوری بالاست.»  دکتر سارین

دکتر سارین ادامه میدهد:«ما دریافتیم، افرادی که 6 یا بیشتر از سرطان های سلول های پایه ای را طی یک دوره 10 ساله نشان می دهند، در توسعه ی سایر بیماری ها، غیر از سرطان ، حدود 3 برابر بیشتر از جمعیت عادی هستند »

سرطان های دیگر شامل ملانوما و سرطان خون، سینه، پروستات و روده.

« امیدواریم که این یافته ها به ما کمک کنند، مردم مستعد ابتلا را شناسایی کرده و آنها را نسبت به یک زندگی پیشگیرانه ترقیب کنیم، پیش از آنکه بیماری شروع به پیشرفت کند» دکتر سارین

ترویج شواهد

برای اثبات این یافته ها، یک مجموعه اطلاعات از خسارات بیمه، به عنوان یک نمونه ی بزرگ تر تهیه شد.

این نمونه شامل بیش از 13 هزار نفر بود که سرطان سلول پایه را تجربه کرده بودند.

تحلیل ها، یافته های جدیدی را منعکس می کنند؛ این افراد بیش از سه برابر احتمال ابتلا به سرطان های دیگر را دارا هستند.

با افزایش شمار داده ها، دانشمندان یک روند رو به بالا تعریف کردند: « مقدار زیاد سرطان های سلول های پایه ای در افراد مبتلا، احتمال ابتلا به سایر سرطان ها را در آن ها افزایش می دهد.»

محققان با گذشت زمان و افزایش داده ها، مطالعات خود را تکمیل می کنند. به هرحال، آنها مشتاق اند که همه چیز را از دید دیگری ببینند. دکتر سارین توضیح می دهد: « در طول زندگی، احتمال ابتلا به سرطان سلول پایه، در سفید پوستان، یک نفر از هر سه نفر است» او  اضافه می کند:

«این به آن معنا نیست که احتمال ابتلا به سرطان در شما بالاست»

«اگر به هرحال، شما مبتلا به سرطان سلول پایه هستید، ممکن است بخواهید با دکتر خود درمورد تحمل پیشرفت آن، یا غربالگری متمرکز سرطان صحبت کنید.»

اگرچه این تحقیق تعداد محدودی از زیرمجموعه ی بیماران را در بر میگیرد، اما میتواند کمک کند از ابتلا به سرطان پیشگیری کنیم،قبل از اینکه غیرقابل کنترل، پیشرفت کند.

اشتراک گذاری :