اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
تغذیه / 27 مرداد 1397

تحقیق و اکتشافاتی جدید در رابطه با خواص ویتامین D

تحقیق و اکتشافاتی جدید در رابطه با خواص ویتامین D

ویتامینِ نور خورشید (D) دارای فواید شگفت انگیزی است.

ویتامین D، با فواید بسیار متنوعی که دارد، موضوعی بسیار مناسب برای مطالعه است.

لازم به ذکر است که مطالعات اخیر از مضرات این دارو در درمان برخی بیماری ها نیز پرده برداشتند.

ویتامین D ماده ی مغذی ای است که در حضور نور خورشید، در پوست ما ساخته می شود وعلاوه بر آن در برخی مواد غذایی هم حضور دارد.

نور خورشید بهترین منبع ویتامینD است. موسسه ملی سلامت (NIH) یاداور می شود، که در فصول زمستان، به علت کمبود نور خورشید، برای تامین این ویتامین می توان هر روزه از غذاهای حاوی ویتامینD استفاده کرد.

این غذاها شامل: ماهی پرچرب، شیر غنی شده، جگر، زرده ی تخم مرغ، قارچ و غلات صبحانه ی غنی شده می باشد.

عملکرد ویتامین D

دانشمندان معتقدند که این ویتامین از جهات مختلفی برای سلامت بدن ضروری است، و کمبود آن سبب بروز مشکلات جسمی و ذهنی خواهد شد.

مهم ترین وظیفه ی ویتامین D، تنظیم میزان کلسیم بدن است. و در نتیجه باعث استحکام استخوان ها و جلوگیری از پوکی استخوان می شود.

ویتامین D، از ابتلا به بیماری هایی همچون نارسایی قلبی، دیابت، سرطان، عفونت مجاری تنفسی، بیماری های خودایمنی و ریزش مو جلوگیری می کند.

متاسفانه شمار زیادی از مردم دچار کمبود ویتامین D هستند، برای مثال بیشتر از 40 درصد بزرگسالان در ایالات متحده جزء این دسته از افراد قرار گرفتند.

به همن منظور لازم است برای حل این مشکل همه گیر، تدابیر سلامتی اتخاذ شود.

کمبود ویتامین D به اشکال متنوعی در افراد مختلف ظاهر می شود، اما همه ی آنها یکسری علائم مشترک را بروز می دهند مانند درد مفاصل، ماهیچه ها یا استخوان ها؛ خستگی مفرط، مشکلات تنفسی و حس ناخوشی یا بیماری انفعالی فصلی (SAD)

در ادامه ما به ارتباط بین ویتامین D  و بیماری ها می پردازیم.

ویتامین D و نارسایی قلبی

برخی تحقیقات موید این موضوع است که ویتامین D میتواند با حمایت قلب، از بروز بیماری های قلبی عروقی جلوگیری کند. محققان همچنان به دنبال کشف چگونگی عملکرد ویتامینD در این رابطه هستند.

نتیجه ی تحقیقات «اخبار امروز پزشکی» روی یک موش، تاثیر نوع خاصی از ویتامین D به نام

 1/25-dihydroxyvitamin D3 بر سلول های قلب را نشان داد.

محققان به بررسی سلول  هایی که در طول یک حمله ی قلبی، مستعد آسیب و ایجاد لخته هستند، پرداختند.

این سلول ها، فیبروبلاست های تشکیل دهنده ی لخته در قلب (CCFU-Fs) نام دارند.

بررسی فیبروبلاست ها موضوع قابل اهمیتی است؛ هنگامی که بافت قلب دچار آسیب می شود، قلب به سختی خون را پمپاژ می کند و این موضوع می تواند زمینه ساز سکته ی قلبی شود.

آزمایش بر روی یک موش نشان داد که، ویتامین D می تواند فعالیت CCFU-Fs را مهار، و از ایجاد بافت لخته در اطراف قلب و مسدود شدن سیستم قلبی- عروقی جلوگیری کند.

«با  تحقیقات بیشتر، امیدواریم بتوانیم ویتامین D را به عنوان یک داروی موثر و مقرون به صرفه در درمان بیماری های بالینی مورد استفاده قرار دهیم.»

ویتامینD و سرطان

سرطان های سینه و روده، به طور مستقیم با کمبود ویتامین D در ارتباط هستند.

محققان دریافتند که بین مقدار ویتامینD، و ریسک ابتلا به سرطان سینه در میان زنان، رابطه ی معکوس وجود دارد.   هر چه سطح ویتامینD  بالاتر باشد، خطر ابتلا به سرطان سینه کمتر است.

اما باید به این نکته توجه داشت که این ارتباط در واقع زمانی معنا پیدا می کند که بین سایر فاکتورهایی که در ادامه ذکر می شود، تعادل برقرار باشد. فاکتورهایی همچون سن، شاخص توده ی بدن(BMI)، ذخیره ی کلسیم و ترک عادت های اشتباهی همچون مصرف سیگار.

اگرچه پیش از این در گزارشی به منظور ارتباط بین ویتامینD و سرطان روده ی بزرگ ، بیان شده بود که، لزوما مطالعات مختلف به نتایج مشترکی منتج نخواهند شد. به این منظور آزمایشی انجام شد که در آن افراد مورد آزمایش از 3 منطقه شامل، 5700 نفر مبتلا به سرطان روده بزرگ و 7100 نفر به عنوان گروه شاهد انتخاب شدند.

محققان در این آزمایش نتیجه گرفتند، افرادی که سطح ویتامین D آنها پایین تر از حد پیشنهاد شده بود، 31 درصد خطر پیشرفت سرطان روده را افزایش دادند؛ در مقابل، افرادی که در آنها این میزان بیشتر از حد پیشنهاد شده بود، کاهش 22 درصدی این سرطان را به دنبال داشتند.

ویتامینD  و چاقی

موضوع بعدی درباره ی رابطه ی بین ویتامین D و  چاقی های موضعی است. به این معنا که انواع چاقی هایی که در قسمت های متفاوت بدن اتفاق می افتد ممکن است با برهمکنش های این ویتامین در ارتباط باشد.

به عنوان مثال تجمع چربی در ناحیه ی شکمی، با کمبود سطح ویتامینD  در ارتباط است.

« از آنجایی که ارتباط تنگاتنگی بین افزایش میانگین چربی شکمی و سطح پایین ویتامین D وجود دارد، افراد با این نوع چاقی لازم است برای مقابله با این کمبود، میزان ویتامینD  خود را مورد بررسی قرار دهند.»

البته این موضوع هنوز کاملا اثبات نشده که کمبود ویتامین D سبب تجمع چربی در ناحیه ی شکم می شود، یا اینکه لزوما چاقی شکمی دلیل قطعی بر کمبود این ویتامین است. محققان در تلاش اند که در آینده، دلایل و تاثیرات این ارتباط را به طور دقیق تر کشف کنند.

ویتامینD و بیماری آلزایمر

یک بررسی سیستماتیک از تحقیقی در استرالیا، پیشنهادی در رابطه با توانایی ویتامین D در محافظت از بدن علیه آلزایمر ارائه داد. این بررسی سیستماتیک، بار ها مورد مطالعه و تحلیل قرار گرفت.

در نهایت نتیجه گرفتند که ارتباط قابل توجهی بین کمبود ویتامینD و خطر ابتلا به آلزایمر وجود ندارد.

«ممکن است ارتباطی بین پرتو فرابنفش خورشید و جلوگیری از ابتلا به بیماری هایی همچون مالتیپل اسکلروزیس، پارکینسون و آلزایمر وجود داشته باشد، اما این احتمال هم وجود دارد که آنها ارتباط چندانی با محصول نور خورشید(ویتامینD ) نداشته باشند.»

امید است مطالعات و تحقیقات آینده، ارتباط و مکانیسم های چنین روابطی را به اثبات برساند.

ویتامینD و درد مزمن

پس از سال ها، برخی محققان فرضیه ای بر این مبنا ارائه کردند که کمبود ویتامین D احتمالا باعث بروز دردهای مزمن خواهد شد.

بنابراین در سال 2015، محققان شروع به یافتن شواهدی برای اثبات این ارتباط کردند.

مقاله ی Cochrane توضیح می دهد:

«از ملاحظات و شواهد تصادفی چنین برمی آید که ممکن است کاهش ویتامینD ، باعث ایجاد دردهای مزمن شود.»

به هر حال نتایج به دست آمده، برای اثباط ارتباط بین ویتامینD و درد مزمن، کافی نیست.

«بر اساس این شواهد، بعید است که ویتامینD ، تاثیرات بسیار سودمندی بر دردهای مزمن داشته باشد. اما می توان با ادامه ی تحقیقات، به برخی از تاثیرات این ویتامین بر دردهای خاص پی برد.»

در نهایت، لازم است برای اثبات صحت این روابط،تلاش ها و مطالعات بیشتری انجام گیرد.

امیدورایم این مقاله، اطلاعات شما را از بروز ترین دستاوردهای علمی در رابطه با این ماده ی شیمیایی اعجاب انگیز ، ارتقاء داده باشد. لطفا به یاد داشته باشید، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید_به خصوص نور خورشید شدید و داغ_ می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را نیز افزایش دهد.

اشتراک گذاری :