اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
سکته قلبی / 21 مرداد 1397

تربچه می‌تواند مانع از سکته قلبی بشود

تربچه می‌تواند مانع از سکته قلبی بشود

کشف راه‌های کاهش خطر قلبی عروقی چالش مداومی ‌برای علوم پزشکی است. مطالعه‌های اخیر تلاش میدهد تربچه می‌تواند به حل مشکل قلبی کمک کند.

نوع خاصی از تربچه که به تربچه هیولا معروف است در این تحقیقات مورد بررسی قرار گرفته است. نام رسمی‌ آن  Sakurajima daikon است.

این تربچه به جزیره Sakurajima در ژاپن تعلق دارد. وزن یک تربچه هیولا تا 31 کیلو و قطر آن یک متر هم می‌رسد. تربچه‌ها به طور کلی منبع غنی آنتی‌اکسیدان‌ها هستند. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که تربچه‌ها می‌توانند برای قلب مفید بوده، احتمال سکته قلبی را کاهش داده، فشار خون و خطر گرفتگی عروق را کاهش بدهند.

در دنیای امروز، از هر 4 مرگ، یکی به دلیل مشکلات قلبی، مانند سکته و گرفتگی است. به همین دلیل، یافتن ماده طبیعی که بتواند خطرات قلبی را کاهش بدهد بسیار مفید است.

کالبدشکافی تربچه هیولا

این اولین بار است که تاثیر تربچه هیولا بر مشکلات قلبی مورد بررسی قرار می‌گیرد. این برنامه توسط محققان دانشگاه کاگوشیما در ژاپن انجام شد و نتایج این تحقیق به تازگی در مجله کشاورزی و شیمی‌ مواد غذایی منتشر شده است.

محققان متوجه شدند مصرف تربچه هیولا باعث آزاد شدن اکسید نیتریک در بدن می‌شود. اکسید نیتریک نقش بسیار مهمی ‌در تنظیم عملکرد عروق بدن دارد.  سلولهای اندوتلیال عروقی، سلول‌هایی که باعث باز شدن رگ‌ها می‌شوند، نیز در بدن اکسید نیتریک آزاد می‌کنند. وقتی این گاز وارد خون می‌شود، باعث گشاد شدن رگ‌ها و در نتیجه کاهش فشار خون می‌شود.

گاهی گلوبول‌های سفید و قرمز به دیواره‌های رگ میچسبند و احتمال انسداد عروق را افزایش بدهند. اکسید نیتریک به شکل قابل توجهی میزان این چسبندگی را کم می‌کند.

تیم تحقیقاتی می‌خواستند بدانند تربچه هیولا دقیقا چگونه بر اکسید نیتریک تاثیر می‌گذارد. پس از حذف سایر ترکیبات بالقوه، از جمله انتقال دهنده عصبی GABA، محققان به این نتیجه رسیدند که یک هورمون گیاهی به نام تريونلين (trigonelline) می‌تواند عامل اصلی این اتفاق باشد.

به نظر می‌رسد تريونلين باعث ایجاد یک آبشار مولکولی می‌شود که تولید اکسید نیتریک را افزایش می‌دهد. جالب اینکه تريونلين در تحقیقات پزشکی یک هورمون آشناست. نویسندگان مقاله می‌گویند:

" این ترکیب در قهوه و برخی از محصولات کشاورزی و دریایی یافت می‌شود. [...] تحقیقات نشان می‌دهد که تریونلین، پیری مغز و آلزایمر نوعی دمانس را کاهش داده و مهار کننده حمله سلول‌های سرطانی است."

احتمال دارد این ترکیب در جلوگیری از دیابت هم تاثیرگذار باشد. تریونلین در بسیاری از گیاهان سبز وجود دارد، از جمله در نخود فرنگی، دانه کنف، جو، و سیب زمینی.

محققان امیدوارند نتایج تحقیقات آنها به کمک دانشمندانی بیاید که به دنبال ترکیب‌های فعال در دیگر سبزیجات هستند.

اشتراک گذاری :