اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
مواد معدنی / 11 مرداد 1397

منیزیم ، نیاز و اثرات آن در بدن انسان

منیزیم ، نیاز و اثرات آن در بدن انسان

منیزیم هم مانند بسیاری از مواد معدنی نقش بسیار موثری را در سلامت بدن انسان بر عهده دارد. در حقیقت وجود منیزیم در بدن برای عملکرد سلول های بدن بسیار مهم بوده و بدون وجود این ماده معدنی قادر به ادامه کار نخواهند بود.

واحدهای انرژی «آدنوزین تریفسفات» یا ATPکه توسط سلول ها به عنوان انرژی مورد استفاده قرار می گیرند، توسط جریان خون به سلول ها منتقل می گردد و منیزیم نقش بسیار موثری در تنظیم جریان خون، قند خون، ضربان قلب و رشته های عصبی بازی می کند.
نیاز روزانه بدن انسان بر اساس جنسیت مذکر و مونث به ترتیب ۴۲۰ و ۳۲۰ میلی گرم می باشد که بسیاری از افراد بالای ۷۰ سال متاسفانه به اندازه نیاز روزانه خود منیزیم جذب نمی کنند.

بیماری های کرون و سلیاک و برخی اختلالات گوارشی بر روی جذب میزان منیزیم در بدن تاثیر می گذارد. دیابت نوع دوم و استفاده از داروهای مدر که باعث دفع حجم زیادی از مواد معدنی هم می شوندؤ از جمله عوامل جلوگیرنده از جذب منیزیم در بدن هستند.

جذب میزان مناسب منیزیم می تواند از بروز بیماری های قلبی و سکته های قلبی جلوگیری می کند. در درمان و جلوگیری از افسردگی بسیار موثر است و از رسوب کلسیم در کلیه ها و کیسه صفرا جلوگیری کرده و سیستم گوارشی بدن را بهبود می بخشد.        
لرزش و اسپاسم عضلانی، نشانه های تغییرات شدید شخصیتی، بی اشتهایی، تهوع و استفراغ، پرش عضلانی، حرکات غیر ارادی، تشنج و کما می تواند از نشانه های کمبود شدید منیزیم در بدن باشد.

منابع مهم جذب منیزیم عبارتند از  :انجیر، لیمو ترش، گریپ فروت، ذرت زرد، بادام، گردو، پسته و سیب دانه ها ، مغزها، آجیل ، سبزیجات برگی شکل مثل کلم، اسفناج و ... ، غلات سبوس دارو حبوبات مثل لوبیا و سویا و... .

مصرف کافی منیزیم می‌تواند در موارد زیر کمک کند:

جلوگیری از (سخت رگی (تصلب شرایین - جلوگیری از حمله و سکته قلبی - کاهش فشار خون - کاهش چربی زرد (کلسترول) و تری گلیسیرین خون - تصحیح بی نظمی‌های ضربان قلب - توقف حمله حاد آسم کاهش میزان نیاز به انسولین در صورت دیابتی بودن - جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه - درمان بیماری کرون - درمان سر و صدای ناشی از کاهش شنوایی - بهبود بینایی در صورت داشتن آب سیاه - کاهش گرفتگی ماهیچه، زود پریشی، خستگی، افسردگی و احتباس مایع مرتبط با قاعدگی - جلوگیری از عوارض جدی آبستنی مانند پره اکلامپسی و اکلامپسی - نگهداری و تجدید سطح انرژی طبیعی بدن - بهبود چگونگی خواب - کاهش دل نگرانی و افسردگی - کاهش آزارها و آثارها استرس

اشتراک گذاری :