اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
عمومی پزشکی / 09 مرداد 1397

پزشکی و کامپیوتر؛ سهولت در اجرا (قسمت دوم)

پزشکی و کامپیوتر؛ سهولت در اجرا (قسمت دوم)

در قسمت اول، ضرورت ارتباط پزشکی و کامپوتر را بررسی کرده و سپس به بررسی برخی از کاربردهای کامپیوتر در این صنعت پرداختیم. در قسمت دوم، مثال‌های بیشتری را بررسی می‌کنیم.

عمل جراحی

روبات‌های کامپیوتری این امکان را به پزشکان می‌دهد که حتی بدون نیاز به حضور، بیمار را عمل کنند. این عمل‌های تحت کنترل کامپیوتر به دکتر اجازه می‌دهد کیلومترها دورتر از بیمار جان او را نجات بدهد. تماس ویدیویی و نظارت بر آمار حیاتی در زمان واقعی، شرایط جراحی دقیق و ایمن را ایجاد می‌کند.

ذخیره امن داده‌ها

پیش از کامپیوتر، داده‌های حساس بیمار در قفسه‌هایی ذخیره می‌شد که به راحتی قابل دسترس و سرقت بود. امروزه، تکنولوژی پایگاه داده کامپیوتری از اطلاعات بیماران محفاظت می‌کند. برای اطمینان بیشتر، می‌توان داده‌ها را به صورت آفلاین و با قابلیت بک‌آپ‌گیری ذخیره کرد.

ارتباط اینترنتی

پزشکان و محققان معمولا از کامپیوترهای شخصی برای مشورت و تماس با همکاران استفاده می‌کنند. این، زمان تشخیص بیماری را برای آنها کاهش می‌دهد. از این روش برای نتایج آزمایش‌ها و درمان‌های حیاتی نیز استفاده می‌شود. استفاده از تلفن هوشمند به پزشک امکان می‌دهد هر جایی که به اینترنت متصل شود، به همکاران مشاوره بدهد.

پایگاه‌های تشخیصی

پزشکی زمینه وسیعی از دانش است که هر روز گسترده‌تر می‌شود. پایگاه‌های داده کامپیوتری این امکان را می‌دهد تا اطلاعات تشخیصی را ذخیره کرده و جستجو کنند. این کار باعث می‌شود پزشک به صورت آنلاین، در پرونده‌های قبلی و ژورنال‌های علمی، اطلاعات را مرور کند.

تحقیق پزشکی

اخیرا، پلت‌فرم‌های کامپیوتری توزیع شده، برای شبیه‌سازی در تحقیقات مهمی ‌همچون سرطان، ایدز و آلزایمر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نرم‌افزار اجازه می‌دهد میلیون‌ها کامپیوتر به هم متصل شده و احتمال یافتن درمان بالا برده و سرعت بدهد.

نرم‌افزار مدیریت پزشکی

نرم‌افزارهایی وجود دارند که کارهای پزشکی را مدیریت می‌کنند. پرونده بیمار، شرح حال، فرم‌های بیمه، فاکتور و... توسط نرم‌افزار جمع‌آوری شده و پزشک زمان بیشتری دارد تا برای درمان بیمار بگذارد.

در نهایت می‌توان گفت که دیگر نمی‌شود پزشکی و کامپیوتر را بدون یکدیگر تصور کرد.

اشتراک گذاری :