اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
عمومی پزشکی / 08 مرداد 1397

پزشکان بدون مرز و تاریخچه آن

پزشکان بدون مرز و تاریخچه آن

پزشکان بدون مرز (MSF) یک سازمان غیردولتی (NGO) پزشکی بین المللی بشردوستانه است. این سازمان که اولین بار در فرانسه تشکیل شد. آنها با پروژه‌هایی در مناطق درگیر با جنگ و کشورهای مبتلا به بیماری‌ های واگیردار مشهوراند. بیش از سی هزار نفر پزشک و پرستار محلی، کارشناس لجستیکی و مهندس آب و بهداشت در این سازمان کار می‌کنند. بیشتر این افراد به صورت داوطلب هستند. بیش از ۷۰ کشور از خدمات آنها استفاده می‌کنند. بیش از 90 درصد بودجه آن از اهداکنندگان خصوصی تامین می‌شود و ۱۰ درصد از کمک شرکت‌ها است. بودجه این سازمان سالانه حدود 1.63 میلیارد دلار است.

پزشکان بدون مرز در 1971 و در جنگ استقلال بیافرا توسط گروهی از پزشکان و روزنامه‌نگاران فرانسوی تاسیس شد. موسسان سازمان تاکید داشتند خدمات آنها باید مستقل و بی‌طرف باشد. بدون در نظر گرفتن عقاید سیاسی، اقتصادی یا مذهبی. آنها محدودیت‌هایی برای میزان کمک‌های دریافتی از دولت ها در نظر گرفتند. سازمان همواره مخالف جنگ و بحران است تنها در سال 1994 و نسل‌کشی رواندا درخواست مداخله نظامی کرد.

این سازمان پنج مرکز عملیاتی دارد. در شهرهای آمستردام، بارسلونا، آتن، بروکسل، ژنو، پاریس. مرکز ژنو، محل جلسات بین‌المللی سازمان نیز هست.

جوان لیو، پزشک چینی‌الاصل کانادایی رییس این سازمان است. او که متخصص اطفال است از سال 2013 تاکنون در این سمت است.

آنها به دلیل تلاش‌های مستمر در ارائه مراقبت‌های پزشکی در بحران‌های حاد، و بالا بردن آگاهی بین‌المللی از بلایای انسانی بالقوه، در 1999 توانست جایزه صلح نوبل را به خود اختصاص بدهد. جیمز اوربینسکی، رییس وقت سازمان آن را دریافت کرد. در سال 1996 نیز آنها جایزه صلح  سئول را بردند.

سازمان پزشکان بدون مرز را نباید با سازمان پزشکان دنیا اشتباه گرفت. پزشکان دنیا توسط برخی از اعضای سابق پزشکان بدون مرز تاسیس شده. پزشکان دنیا مردم نهاد بوده و این دو سازمان ارتباطی با یکدیگر ندارند.

اشتراک گذاری :