اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
تجهیزات پزشکی / 26 فروردین 1399

ونتیلاتور یا دستگاه تنفس مصنوعی چیست و چطور کار میکند؟

ونتیلاتور یا دستگاه تنفس مصنوعی چیست و چطور کار میکند؟

ونتیلاتور، یک دستگاه کمک تنفسی است که عملکرد تنفس شخص سالم را برای بیمار شبیه سازی میکند.

ونتیلاتور دستگاه درمانی نیست .فقط به طور مصنوعی  جایگزین عملکرد شش ها می شود تا زمانی که علت اصلی مشکل تنفسی برطرف شود.

خیلی کوتاه و مختصر بخواهیم توضیح دهیم کار این دستگاه عبور هوا به داخل ریه ها و خارج کردن آن را امکان پذیر می سازد.

این دستگاه هوای فشرده و اکسیژن را با هم ترکیب میکند( عمل مخلوط کردن هوای متراکم و اکسیژن توسط دستگاه مخلوط کننده اکسیژن و هوا (بلندر) صورت می گیرد این دستگاه داخل ونتیلاتور تعبیه شده است ).هوای موجود در ونتیلاتور ، از مخزنی که داخلش بخار اب گرم هست عبور می کند تا هوا را مرطوب و گرم نگه دارد (اگر مرطوب نباشد باعث خشکی مجاری تنفسی می شود و این خشکی باعث رشد باکتری ها وعفونت و همچنین باعث اسیب و جراحت مجاری تنفسی می شود) . ونتیلاتور برای واردکردن هوا به داخل ریه‌ها و انجام عمل دم، فشار موجود در مدار تنفسی را افزایش می‌دهد. و باکم کردن فشار ، هوا از ریه خارج می شود، در واقع عمل بازدم اتفاق می افتد .

هوای فشرده با کپسول های اکسیژن یا کمپرسور یا فناوری جدید توربوفن تامین میشود .

همچنین ی سری تنظیمات دارد که می توان میزان ترکیب اکسیژن و هوا در هوای ورودی به شش ها  ،سرعت تنفس،حجم و مقدار مصرفی را تغییر داد.

دستگاه ونتیلاتور برای چه کسانی کاربرد دارد؟

1- استفاده از این دستگاه در هنگام جراحی است که فرد به حدی بیمار است که نمی تواند به طور عادی نفس بکشد در بیشتر جراحی ها و بی هوشی ها عمومی هم از این دستگاه استفاده می شود

2- مواردی بیمار نمی تواند به تنهایی نفس بکشد و بدون ونتیلاتور تنفس نرمالی ندارد  و ممکن است پس از عمل جراحی تا مدتی زیادی به دستگاه نیاز داشته باشد این مورد در جراحی های سخت مثل عمل های قلب و ریه پیش می آید .

3-فردی که دچار التهاب ریه می شود،در صورتی که بیماری فرد شدید باشد احتمال دارد که نتواند به خودی خود نفس بکشد. مثل بیماری کرونا ویروس (کووید -19) .

4- نوزادانی که به طور نارس بدنیا می ایند و مایع سورفاکتانت در شش ها ترشح نمی شود و نمیتواند درست تنفس کند از این دستگاه استفاده می کنند. ونتیلاتور نوزادان سنسورهای زیاد و دقت بالایی دارند تا کوچکترین عوامل در تنفس را بررسی کنند.

انواع ونتیلاتورها

ونتیلاتورهای بیمارستانی :

1- ونتیلاتور اورژانس

2- ونتیلاتور NICU

3- ونتیلاتور ICU جنرال

4- ونتیلاتور PICU (ICU  اطفال )

ونتیلاتورهای خانگی:

1-دستگاه CPAP

2-دستگاه BIPAP

 ونتیلاتورها بر اساس کارایی دو نوع دسته می باشند :

الف: دسته اول:

  • ونتیلاتور فشاری :کاربردشان برای نوزادان و اطفال هست (ریه را به فشار مشخصی برساند)
  • ونتیلاتور حجمی : هوایی که وارد ریه می شود ،ریه را به حجم مشخصی برساند.
  • ترکیبی (فشاری-حجمی ):با حداقل فشار ،حداکثر حجم را به ریه وارد کنند .

ب: دسته دوم:

1- مد اجباری(CMV): در این مد ، بیمار قادر به تنفس ارادی نیست و به اجبار هوای دمی با حجم و تعداد از پیش تعیین شده به صورت مکانیکی به بیمار داده می شود.

مانند بیمارانی که تحت بیهوشی هستند.

بیمارانی که عضلات تنفسی آنها توسط داروها فلج شده است.

2- مد حمایتی(AMV) : در بیمارانی که قادر به تنفس ارادی هستند ، ولی به دلیل ضعف بیش از حد عضلات تنفسی یا به علت افزایش کار تنفسی به طور مناسب انجام نشود.

3- ترکیبی (اجباری حمایتی) ACV : در این شیوه تنفس های با حجم معین همزمان با تنفس های بیمار داده می شود. تنفس های خود بخودی بیمار بین تنفس های حمایتی اجباری قرار می شود

 ونتیلاتور در 3 حالت به مریض وصل می شود:

1-ونتیلاتور به صورت ماسک به فرد وصل می شود که NIV  گفته می شود.

2-اینتوباسیون یا اینتوبه کردن :در اصطلاح لوله گذاری می گویند (لوله گذاری بیشتر از دو هفته نمیتواند در مسیر تنفس باقی بماند چون ایجاد عفونت میکند) .

 3-Tracheostomy:  تراکستومی درواقع باز کردن یک‌راه هوایی زیر گلوی بیمار می باشد.

 ونتیلاتور چه کمکی به بیماران کرونا ویروس(کووید-19)  می کند؟

افرادی که مشکوک به کرونا ویروس (کووید-19)هستند،پزشک با گرفتن سی تی اسکن از ریه متوجه می شود که شخص مبتلا هست یا خیر و اینکه چند درصد شش ها درگیر این بیماری شده است .

کووید-۱۹ باعث التهاب راه‌های هوایی و کیسه‌های هوایی در ریه‌ها می‌شود. التهاب باعث ترشح مایع از رگ‌های خونی و سرازیر شدن این مایع به درون کیسه‌های هوایی ریه‌ها می‌شود که به اصلاح میگویند اب اورده است .  پرشدن کیسه‌های هوایی با مایع مانع از کارکرد آنها در جذب اکسیژن و دفع دی‌اکسیدکربن می‌شود.

ونتیلاتور  به طور مکانیکی اکسیژن را به درون ریه‌ها می‌راند. جریان اکسیژن از طریق لوله‌ای که در دهان بیمار کارگذاشته شده است، وارد نای می‌شود. دستگاه تنفس مصنوعی ممکن است برای خروج دی‌اکسیدکربن از ریه‌ها هم به کار رود و یا ممکن است بیمار این کار را خودش انجام دهد.

دستگاه تنفس مصنوعی را می‌توان طوری تنظیم کرد که شمار مشخصی از تنفس در دقیقه برای فرد انجام دهد. ممکن است پزشک دستگاه را طوری تنظیم کند که هنگامی که فرد به طور خودبه‌خودی نفس نمی‌کشد، فعال شود و هوا را به درون ریه‌ها بفرستد.

اما گذاشتن لوله تنفسی برای بیماسخت و آزار دهنده است. هنگامی که لوله تنفسی در دهان بیمار کارگذاشته می‌شود، دیگر نمی‌تواند چیزی بخورد یا صحبت کند. البته ممکن است بیمار آنقدر بدحال بشد که نتواند به طور طبیعی غذا بخورد ، بنابراین مواد لازم از طریق سرم به او رسانده می‌شود.

 

همانطور ثبلا هم ذکر کردیم ونتیلاتور بیماری کووید-۱۹ یا بیماری‌های مشابه را که باعث اشکال در تنفس شده‌اند، درمان نمی‌کند. این دستگاه امکان زنده ماندن بیمار تا زمانی که حالش بهتر شود وریه‌هایش به کار بیفتد را می‌دهد.

اشتراک گذاری :