اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
تجهیزات پزشکی / 20 فروردین 1399

هر چیزی که شما باید موقع خرید دستگاه سی پپ (CPAP ) بدانید.

هر چیزی که شما باید موقع خرید دستگاه سی پپ (CPAP ) بدانید.

 قبل اینکه سراغ خریدن دستگاه سی پپ  بریم بهتر است تا حدودی  با آپنه و اختلال خواب اشنا شویم .

آپنه ی خواب یک نوع اختلال خواب است و هنگامی رخ می دهد که تنفس شخص در حین خواب به مدت چند ثانیه قطع می شود و این قطع شدگی باعث بسته شدن مسیر هوا  و در نتیجه خون به مغز نمی رسد و باعث میشود شخص به صورت خرناس از خواب بیدار شود تا تنفس، روند طبیعی خود را ادامه دهد و این قطع شدن ها بسته به تعداد دفعات تکرار در ساعت میتواند  آپنه خفیف یا شدید باشد. گاهی اوقات حتی ممکن است به صد مرتبه در ساعت برسد.

خفیف: بیمار مبتلا به ۵ تا ۱۴ بار وقفه در تنفس در یک ساعت

متوسط: بیمار مبتلا به ۱۵ تا ۳۰ بار وقفه در تنفس در یک ساعت

شديد: بيمار مبتلا به اختلال تنفس ۳۰ يا دفعات بیشتر در عرض يک ساعت خواب را تجربه می‌کند.

سردرد صبحگاهی به دلیل  تنفس نامنظم در شب بخاطر از دست دادن اکسیژن در جریان خون اتفاق می افتد.

انوع اصلی آپنه ی خواب عبارتند از :

آپنه ی انسدادی خواب (OSA) : این نوع آپنه شایع ترین نوع آپنه است  و ناشی از انسداد راه تنفسی است. این نوع آپنه وقتی ایجاد می شود که بافت نرم پشت گلو در طول خواب می افتد.

آپنه ی خواب مرکزی: بر خلاف OSA، در این نوع آپنه، راه تنفسی بسته نمی شود اما به علت بی ثباتی در مرکز کنترل تنفسی، مغز نمی تواند به ماهیچه ها علامت بدهد که تنفس کنند.

سندرم آپنه ی خواب مختلط: این نوع آپنه وقتی ایجاد می شود که یک شخص هم آپنه ی خواب انسدادی و هم آپنه خواب مرکزی را داشته باشد.

قبل از خرید دستگاه سی پپ حتما باید نسخه پزشک همراه داشته باشید . دریافت نسخه صرفا رفتن به مطب پزشک و درخواست نسخه نیست زیرا این دستگاه یک دستگاه پزشکی تخصصی است و پزشک بعد از معاینات لازم و مطالعات خواب شما مشخص میکند که چه نوع دستگاهی برای شما مناسب است.

طی فرایند مطالعه خواب موارد زیر بررسی میشوند:

ضربان قلب

روند نفس كشيدن (دم و بازدم )

میزان اکسیژن خون

تعداد دفعات قطع شدن تنفس در خواب

تعداد دفعات بیدار شدن از خواب هنگام شب

اگر نتایج مطالعات نشان دهد که شما آپنه خواب دارید این دوره درمانی برای شما تجویز می شود.

 

چه کسانی در معرض خطر آپنه خواب هستند؟

 • افرادی که چاق هستند
 • افرادی که سنشان بالای ۴۰ سال است
 • کسانی که لوزه دارند
 • کسانی که زبان بزرگ دارند
 • کسانی که راه تنفسی آن ها باریک است
 • کسانی که سابقه ی خانوادگی آپنه ی خواب دارند
 • کسانی که الکل، آرام بخش و مسکن مصرف می کنند. این مواد ماهیچه های حلق را شل می کند
 • کسانی که سیگار می کشند.
 • کسانی که دچار بیماری های قلبی هستند
 • کسانی که در گذشته دچار سکته شده بودند
 • کسانی که دچار انسداد بینی به علت انحراف بینی، آلرژی یا سینوزیت هستند

مردان دو برابر بیشتر از زنان در معرض خطر آپنه ی خواب هستند

 •  

دستگاه سی پپ چیست ؟

CPAP مخفف Continuous positive airway pressure به معنی فشار مثبت مداوم راه تنفسی است و یک نوع درمان است که در هنگام خواب یک ماسک بر روی بینی و دهان شما گذاشته می شود. این ماسک به یک ماشین (کمپرسور) وصل شده است که جریان هوای مداوم را به بینی شما می رساند. این جریان هوا کمک می کند که راه تنفسی باز بماند و تنفس منظم شود.

 CPAP رایج ترین درمان برای آپنه خواب است. برای فشار مثبت راه تنفسی، سطح B نیز تعریف شده است که به آن BPAP گفته می شود و شبیه CPAP است با این تفاوت که جریان هوا هنگام دم و باز دم تغییر می کند.

 

نحوه ی انتخاب دستگاه سی پپ

شرکت های فیلیپس و رزمد قدیمی های بازار و برندهای معروف این صنعت هستند.

Philips Respironics: جزء با کیفیت ترین برند های دستگاه های CPAP به حساب می آید.

ResMed: یک شرکت نواور که به طور مداوم محصولاتی با کیفیت بالا تولید می کند که مورد پسند مصرف کنندگان قرار گیرد. این برند دستگاه هایی با قیمت بالا تولید میکند. اما بیشتر مشتری ها ارزش بالای این دستگاه را می دانند و از پرداخت هزینه بیشتر برای داشتن یک دستگاه با کیفیت راضی هستند.

Somnetics: این برند در حال حاضر سری دستگاه های مسافرتی را تولید می کند. به نظر می رسد مردم از دستگاه های مسافرتی،قابل حمل و کوچک بیشتر استقبال می کنند.قیمت آنها بیشتر در طیف متوسط رو به پایین است.

 

برای یک خرید خوب حتما باید به موارد زیر دقت کرد :

بخش مرطوب کننده دستگاه:

همه ی دستگاه های سی پپ رطوبت ساز ندارند .قطعه ای جانبی است که خیلی مهم است ان را هنگام خرید تهیه کنید تا تجربه کاربری بهتر از دستگاه سی پپ داشته باشید. استفاده از رطوبت ساز مانع از خشکی دهان و بینی می شود و همچنین ریسک عفونت های بینی و خون دماغ شدن را کاهش می دهد.

قابلیت اتو رمپ:

اتو رمپ این توانایی را به دستگاه شما میدهد که با کمترین فشار جریان هوا شروع به کار کند و به تدریج در مدت زمان ۴۵ دقیقه به فشار توصیه شده ی پزشک برسد. وقتی دستگاه با فشار کم شروع به کار می کند بدن کم کم خود را نسبت به فشار بالاتر سازگار میکند . حتی میتوان تغییرات فشار جریان هوا را طوری تنظیم کرد که زمانی که خوابمان برد افزایش فشار اتفاق بیفتد و ما کمتر احساسش کنیم.

قابل حمل باشد:

همیشه زندگی به این منوال نیست که جای خواب ثابتی داشته باشیم .ممکن است شغلمان طوری باشد که بیشتر وقتمان در جاده ها باشیم . ویا اینکه بخواهیم برای استراحت مدتی هر چند کوتاه به سفر برویم . بهتر است از نوع سبک و قابل حمل استفاده کنیم .حتی بعضی از ان ها کیف قابل حمل دارند .

دستگاهی با صدای کم:

باید دستگاهی را انتخاب کنید که شب هنگام که سکوت همه جا را فرا میگیرد سر و صدای دستگاه باعث بی خوابی شما و هم اتاقی اتان نشود.30 دسی بل میتواند واحد مناسبی باشد .حتی چند دسی بل بالاتر از 30 میتواند دستگاه شما رو پر سر و صدا کند.محدوده 25-28 دسی بل میتواند یک واحد فوق العاده ارام باشد. شما میتوانید از دفترچه مشخصات دستگاه آن را چک کنید .

ذخیره هوشمند داده ها :

دستگاههای ورژن جدید قابلیت این را دارد که داده های خواب مثل مدت زمان خواب ،تغییر فشار هوا ، تعداد انسداد ، قسمت های خرو پف را در خود ضبط کنند .این داده ها به ما و پزشکمان کمک میکند تا خواب خود را مورد بررسی قراردهیم و روند درمان بهتری داشته باشیم.

برخی از دستگاه های سی پپ این داده ها را از طریق Wi-Fi یا بلوتوث به دستگاه ارسال می کنند ، برخی دیگر کارت حافظه دارند و روی ان ضبط میکنند تا از طریق کامپیوتر مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند.

 

اشتراک گذاری :