اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
دسته بندی نشده / 11 فروردین 1399

چگونه می توان خود را از ویروس کرونا ( کووید-19) دردوران بارداری محافظت کرد؟

چگونه می توان خود را از ویروس کرونا ( کووید-19) دردوران بارداری محافظت کرد؟

 این روزها  من هم مثل خیلی  از خانم های باردار دغدغه ی  زیادی  برای مهیا کردن شرایط برای ورود  فرزند تو راهی دارم .  قبل از تولد بچه هایمان، همه ما ماهها و هفته های طولانی دچار چالش هستیم که همه چیز در بهترین حالت خود باشد.

برای محافظت خودم و کودک در حال رشد  از کرونا ویروس در چند هفته اخیر مجبورشدم بسیاری از برنامه ریزی ها را کنسل کنم  و یا آنها را تغییر دهم.

 هرچند درمورد ویروس کرونا (کووید-19)  اطلاعاتی بدست آمده ولی همچنان کامل آن را نمی شناسیم. اطلاعات محدودی از اثر این ویروس برای  مادران باردار و نوزادشان در اختیار هست. با گذشت زمان، اطلاعات بیشتر وبا ارزشی را بدست خواهیم آورد و همچنین احتمالا روش های جدیدی برای محافظت از خود را خواهیم یافت. چیزی را که تاکنون میدانیم در ادامه آورده ایم:

 

بارداری و کووید-19

تا الان میدانیم این ویروس به واسطه قطرات تنفسی(وقتی یک نفر عطسه و یا سرفه می کند) از یک انسان به انسان دیگر سرایت می کند. این قطرات از طریق دهان و بینی و چشم شما به بدنتان وارد می شوند. امکان سرایت این ویروس از طریق لمس سطوح آلوده وجود دارد. اگراین سطوح لمس شوند و سپس دست خود را به صورتمان بزنیم امکان ابتلا هست. همچنین شواهدی وجود دارد که ذرات ویروسی که در هوا شناور بوده اند در مدفوع نیز یافت میشوند. محققان در تلاشند دریابند آیا انسانها از طریق تماس با این ذرات می توانند آلوده شوند یا خیر.

ویروس در مایع آمنیوتیک (مایعی که کودک را در رحم احاطه کرده است) یا در شیر مادر یافت نشده است.

آیا زنان باردار جز افراد  پر خطر  کووید-19 هستند؟

با اطلاعات محدودی که دراختیارداریم هنوزنمیدانیم که آیا احتمال خطر برای زنان باردار نسبت به افراد دیگر جامعه بیشتر است یا خیر.

در دوران بارداری سیستم ایمنی بدن، سطح هورمون ها و سیستم گردش خون برای تغذیه کودک ما تغییر می کند. برخی از این تغییرات باعث افزایش خطر ناشی از عفونت می شوند.

 

چگونه در دوران بارداری خود را از کووید-19 محافظت کنید

اغلب بیماری های تنفسی مانند آنفلانزا و دیگر بیماری های خانواده کرونا ویروس مثل سارس و مرس عوارض جدی تری دارند ولی در مورد کووید-19 نمی توانیم درمورد میزان عوارض آن با اطمینان بگوییم.

دلایلی وجود دارد که میتوانیم خوشبین باشیم که علائم برای زنان باردار همانند دیگر زنانی که باردار نیستند در گروه خفیف تا متوسط قراردارد. تب بالا در دوران بارداری به ویژه سه ماهه اول بارداری می تواند به کودک درحال شکل گیری آسیب برساند و باعث نقص کودک در هنگام تولد شود.

 

برای جلوگیری از عفونت کووید-19 چه کاری می توانم انجام دهم؟

مهمترین کاری که می توانیم انجام دهیم این است که در صورت ممکن آلوده و مبتلا نشویم. این یعنی رعایت جدی و سختگیرانه فاصله اجتماعی.

تا زمانی که خیلی ضروری نباشد در رفتن به مکان هایی که مردم رفت و آمد و تجمع دارند نروید. حتی شامل نرفتن  برای خرید به فروشگاه مواد غذایی ، مطب دکتر و پارک های شلوغ نیز می شود. از سفر و گرفتن جشن برای نوزاد تازه به دنیا آمده و مراسم مشابه خودداری کنید. چون این مراسم ریسک در معرض کرونا ویروس قرار گرفتن را افزایش می دهد.

همچنین به طور سختگیرانه ای بهداشت دست های خود را رعایت کنید و آنها را به مدت 20 ثانیه با آب و صابون بشویید. ازتماس دست با چشم، دهان و بینی خودداری کنید. اگر احساس ناخوشی می کنید در خانه بمانید و ارتباط خود را با دیگر افراد محدود کنید و در معرض آنها نباشید. در زمان عطسه و سرفه حتما از دستمال کاغذی استفاده کنید و سپس در سطل زباله درداربیندازید.

 مهم است که  تا آنجا که می توانیم خودرا سالم و تندرست نگه داریم:

  •  خوراکی های مغذی بخوریم( غذاهای آماده و نیمه آماده نباشند)،
  • فعالیت داشته باشیم( پیاده روی در فضای باز می تواند به بهبود خلق خو کمک کند)،
  • خواب کامل شبانه داشته باشید،
  • استرس خود را مدیریت کنید(اگر زمان سختی را سپری می کنید باکسانی که دوستشان دارید تماس بگیرید و یا از مشاور کمک حرفه ای بگیرید.)،
  • به مقدار کافی و زیاد آب بنوشید
  • و از کسانی که سیگار میکشند دور بمانید.

اشتراک گذاری :