اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
حیوانات / 23 بهمن 1398

آنفولانزا سگی چیست؟ نشانه های آن کدام است؟

آنفولانزا سگی چیست؟ نشانه های آن کدام است؟

آنفولانزا سگی (Canine Influenza or Dog Flu) یک بیماری واگیردار تنفسی در سگ‌ است که توسط ویروس آنفولانزا نوع A، سگ به این بیماری دچار می‌شود. دو نوع ویروس آنفولانزا نوع A در سگ وجود دارد: یکی ویروس H3N8 و دیگری، ویروس H3N2. آنفولانزا سگی A(H3N2) با آنفولانزا فصلی  A(H3N2)که بین انسان ها منتشر می‌شود، فرق دارد.

 

آیا ویروس آنفولانزا سگی می‌تواند انسان را هم آلوده کند؟

به طور کلی، ویروس آنفولانزا سگی، خطر کمی برای انسان دارد. تا الآن، هیچ مدرکی مبنی بر انتقال این ویروس از سگ به انسان، پیدا نشده و حتی یک مورد هم تا الآن، از آلودگی انسان با ویروس آنفولانزا سگی، در سطح جهان، گزارش نشده است.

با این حال، ویروس آنفولانزا همیشه در حال تغییر است و ممکن است روزی برسد که ویروس آنفولانزا بتواند طوری تغییر کند که انسان را هم آلوده کند و به‌راحتی بین انسان ها انتشار پیدا کند.

 

ویروس آنفولانزا سگی از کجا می‌آید؟ چند وقت است که وجود دارد؟

ویروس آنفولانزا سگی H3N8، در اصل از اسب به سگ ها منتقل شده و الآن می‌تواند بین سگ ها منتشر شود. ویروس آنفولانزا اسبی H3N8 (Horse flu) بیش‌تر از ۴۰ سال در اسب‌ها وجود داشته است. در سال ۲۰۰۴، چند مورد ناشناخته از بیماری واگیردار در سگ ها – اول در سگ گری هوند (Greyhounds) – گزارش شد. بررسی‌ها نشان داد که این بیماری واگیردار، توسط ویروس آنفولانزا اسبی A(H3N8) ایجاد شده است. محققان معتقد هستند که این ویروس، بین گونه‌های حیوانات، منتقل شده (از اسب ها به سگ ها) و خود را طوری تغییر داده که باعث ایجاد بیماری در سگ ها می‌شود و بین سگ ها انتقال پیدا می‌کند؛ به‌ویژه بین سگ هایی که در پناهگاه‌ها یا محل‌های نگه‌داری سگ، زندگی می‌کنند. الآن این ویروس به عنوان ویروس آنفولانزا سگی H3N8 شناخته می‌شود.

ویروس آنفولانزا سگی H3N2 در اصل از پرنده‌ ها به سگ ها منتقل شده است و الآن می‌تواند بین سگ ها هم منتشر شود. انتقال ویروس آنفولانزا سگی H3N2 به گربه‌ ها هم از طریق سگ های آلوده، گزارش شده است. ویروس آنفولانزا سگی H3N2 ابتدا در کره جنوبی در سال ۲۰۰۷ دیده شد و موردهایی هم در چین، تایلند و کانادا گزارش شده بود. ویروس آنفولانزا سگی H3N2 در آمریکا در آوریل ۲۰۱۵ دیده شد و اکنون در بیش‌تر از ۳۰ ایالت، دیده شده است.

 

نشانه های آنفولانزا سگی در سگ ها چیست؟

نشانه های این بیماری در سگ ها، سرفه، آبریزش بینی، تب، بی حالی، ترشح از چشم و بی اشتهایی است، اما همه این نشانه ها در همه سگ ها دیده نمی‌شود. بیماری آنفولانزای سگی، در موارد شدید بیماری، ممکن است هیچ نشانه‌ای نداشته باشد و می‌تواند منجر به ذات الریه یا گاهی مرگ شود.

خیلی از سگ ها طی ۲ تا ۳ هفته، درمان می‌شوند. با این حال، بعضی از سگ ها ممکن است دچار عفونت های باکتریایی ثانویه شوند که منجر به بیماری شدیدتر و ذات الریه می‌شود. کسانی که نگران سلامتی سگ خانگی خود هستند، یا کسانی که سگ خانگی آنها، نشانه های آنفولانزا سگی دارد، باید با دامپزشک تماس بگیرند.

 

آنفولانزا سگی در سگ ها چقدر جدی است؟

درصد سگ هایی که به خاطر این بیماری می‌میرند، خیلی پایین است. بعضی از سگ ها عفونت های بدون نشانه دارند (بیماری بی نشانه)، در حالی که بعضی از سگ ها بیماری شدید و عفونت دارند. شدت بیماری توسط ذات الریه تعیین می‌شود.

 

ویروس آنفلانزا سگی چطور منتشر می‌شود؟

تقریباً همه سگ ها در برابر آنفولانزا سگی، آسیب‌پذیر هستند، و این عفونت، بین سگ هایی که در پناهگاه ها و محل های نگه‌داری سگ ها هستند، بیش‌تر منتشر می‌شود. آنفولانزا سگی، اکثراً در اثر سرفه یا عطسه‌ی سگ های آلوده به ویروس که قطره‌ای از آب بینی یا دهان آنها، در هوا پراکنده شده، منتشر می‌شود یا از طریق تماس با سطوح آلوده. بنابراین صاحبان سگ هایی که سگ آنها سرفه می‌کند یا نشانه های دیگری از بیماری واگیردار دارد، نباید سگ خود را پیش بقیه‌ی سگ ها یا گربه ها ببرند. لباس ها، وسایل، سطوح مختلف و دست ها باید تمیز شوند و بعد از تماس با سگ هایی که نشانه های بیماری واگیردار دارد، ضدعفونی شوند.

 

آزمایشی برای آنفولانزا سگی وجود دارد؟

آزمایش تایید ویروس آنفولانزا سگی H3N8 و H3N2 در سگ ها، الآن وجود دارد. دامپزشک شما می‌تواند به شما بگوید که کدام آزمایش، مناسب است.

 

آنفولانزا سگی در سگ ها چطور درمان می‌شود؟

درمان این بیماری، بیش‌تر شامل مراقبت حمایتی است که کمک می‌کند بدن سگ، مرطوب (هیدراته) و راحت باشد که باعث می‌شود برای راحتی درمان، بدن سگ، آماده باشد که پاسخی ایمن به عفونت بدهد. در مواردی که بیماری، خفیف‌تر است، این مراقبت ممکن است شامل درمان دارویی باشد که سگ شما خیلی راحت‌تر باشد و مایعات بدن سگ را تامین کند تا مطمئن باشید بدن سگ، به اندازه کافی، رطوبت دارد. اگر سگ خانگی شما، مشکوک به عفونت باکتریایی ثانویه باشد، آنتی بیوتیک های خیلی زیادی وجود دارد که دامپزشک، تجویز کند.

 

آیا واکسن آنفولانزا سگی وجود دارد؟

واکسن هایی که از سگ در برابر آنفولانزا سگی H3N8 و H3N2 محافظت می‌کند، وجود دارد.  دامپزشک می‌تواند اطلاعات بیش‌تری درباره واکسن ها به شما بدهد که بدانید کدام واکسن برای سگ شما، مناسب‌تر است.

 

سگ من سرفه می‌کند. باید چه کار کنم؟

با دامپزشک خود مشورت کنید که اگر لازم بود، سگ خود را پیش دامپزشک ببرید. دامپزشک سگ شما را معاینه می‌کند و یک دوره درمانی مناسب به شما می‌دهد.

منبع: مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری

لینک آگهی های پین پست

اشتراک گذاری :