اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
پزشک خانواده / 19 آذر 1398

پزشک خانواده

پزشک خانواده

از دیرباز بزرگترین مشکل مردم  بخصوص در مناطق محروم ، نبود یا در دسترس نبودن پزشک بوده که گاها منجر به مرگ هم می‌شده است. اما با طرح پزشک خانواده و ایجاد خانه ی بهداشت در هر منطقه  که در آن یک یا چند پزشک  مسئول سلامت وضع مردم هستند ، این روند را بهبود بخشید .

پزشک خانواده  درمکان‌های مشخص شده از طرف دولت، به مردم همان مناطق خدمت می‌کند. نقش پزشک خانواده ، رسیدگی به سلامت خانواده‌ها و در صورت لزوم درمان و پیگیری وضعیت سلامت اهالی است و به دلیل شناخت اشخاص تحت نظر خود به واسطه پرونده و تاریخچه بیمار سریعتر میتواند رسیدگی  ودرمان را انجام دهد.

از وظایف پزشک خانواده می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

۱_  تخصص‌های لازم

یک پزشک خانواده نیاز به تخصص هایی همچون: زنان، اسیب شناسی ،کبدشناسی، سرطان‌شناسی، آلرژی ، خون، اعتیاد، مغز و اعصاب، ورزشی، نوزادان و... دارد تا در صورت لزوم دچار مشکل نشوند.

۲_ارجاع به متخصص مورد نظر

 پزشک خانواده  در صورت صلاح‌دید بایستی بیماران را به پزشک متخصص ارجاع دهد و پزشک متخصص نتیجه معاینات و نتایج بدست امده را به پزشک خانواده ارجاع  دهد.

۳_ پزشک خانواده به عنوان یک مشاور عمل می‌کند

 این پزشکان به غیر از اینکه به جسم بیمار می‌پردازند، بلکه به مشاوره و درمان روح و بهداشت بیمار و همچنین  به جوانان در رابطه با زندگی سالم وبا  نشاط مشاوره‌هایی مفید و سودمند می دهند.

۴_ تشکیل پرونده خانوار

پزشکان خانواده از بیماری‌های جسمی و حتی روانی در بین اعضای خانواده‌ها اطلاع داشته و برایشان پرونده تشکیل می‌دهند تا در صورت لزوم بتواند از آن برای بهبود حال بیمار خود استفاده کنند.

۵_آموزش زندگی سالم به سالخوردگان

 و در آخر آموزش و مشاوره دادن به خانواده‌ها که بتوانند یک زندگی سالم و پر نشاط به خصوص در زمان میان‌سالی و سالخوردگی داشته باشند. منظور این است که با این کار باعث می‌شوند تا فرد در سنین بالا کمتر دچار مریضی شود.

به عنوان مثال میتوان با تجویز و راهنمایی درست از پوکی استخوان در سنین بالا تا حدی جلوگیری کنند.

تمام نکات و گفته‌هایی که در بالا ذکر کرده‌ایم فقط چند نمونه چمشگیر از وظایف پزشک  خانواده به حساب می‌آید. در اصل طبق قوانین بهداشت، وظایفی که پزشک  خانواده بر عهده دارد، بیش از این موارد می‌باشد .ولی می‌توانیم به طور کلی بگوییم که رسیدگی به وضعیت روحی، عاطفی، جسمی، بهداشتی و همچنین سبک زندگی سالم، از وظایف پزشک  خانواده می باشد.

لینک آگهی های پین پست

اشتراک گذاری :