اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
کبد / 18 آبان 1398

درمان ترکیبی نوید پیوند عضو آلوده به HCV  را می‌دهد

درمان ترکیبی نوید پیوند عضو آلوده به HCV  را می‌دهد

داده‌های یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که درمان ترکیبی با آنتی‌ویروس‌های با عملکرد مستقیم (DAA) و ازتیمایب بلافاصله قبل و 7 روز پس از پیوند عضو آلوده به HCV ، کاملاً از ابتلا به HCV  جلوگیری می‌کند و یا این بیماری را در فرد گیرنده به‌سرعت بهبود می‌یابد. ازتیمایب یک داروی کلسترول است که از ورود هپاتیت C (یا HCV ) به گردش خون افراد غیر آلوده جلوگیری می‌کند. این نتایج در نشست انجمن مطالعه روی بیماری‌های کبد در آمریکا منتشر شد.

این استراتژی درمانی کوتاه‌مدت هزینه‌های مربوط به DAA را کاهش می‌دهد. همچنین برای بیماران پیوندی مبتلابه HCV  این امکان را فراهم می‌آورد تا قبل از ترخیص از بیمارستان، به‌طور کامل درمان شوند.

بسیاری از اهداکنندگان عضو به HCV  آلوده هستند که می‌تواند به پس زدن عضو پیوندی منجر شود. بااین‌حال، چندین مطالعه کوچک نشان داده‌اند که گیرندگان اندام‌های آلوده به HCV  می‌توانند پس از پیوند، با موفقیت با DAA درمان شوند.

هدف از انجام این مطالعه ارزیابی انحصاری درمان ترکیبی DAA با ازتیمایب با طول درمان یک هفته بود. در طول این مدت یا از عفونت جلوگیری می‌شد و یا کاملاً از بین می‌رفت.

جردن فلد، سرپرست گروه نویسندگان، می‌گوید: "ما قبلاً آزمایشی برای درمان HCV  پس از پیوند عضو انجام داده بودیم. این آزمایش درکل مؤثر بود اما چالش‌هایی نیز وجود داشت. چندین مورد تداخل دارویی وجود داشت و در دو بیمار پس از دوره کامل درمان بیماری عود کرد. فرض ما بر این بود که اگر بتوانیم از انتقال بیماری جلوگیری کنیم، می‌توانیم تمام این مشکلات را حل کنیم. با افزودن یک مهارکننده ورودی و بارگذاری مجدد کبد با DAA، فکر کردیم که می‌توان درمان را به‌طور قابل‌توجهی کوتاه کرد و داده‌های ما نشان داد که این مورد صحیح است."

در این مطالعه اهداکنندگان عضو آلوده به ویروس HCV  برای پیوند ریه، قلب، کلیه یا کلیه – پانکراس در نظر گرفته شدند. گیرندگان عضو گلکاپراویر / پیبرنتاسوار (330 / 120 میلی‌گرم) با 10 میلی‌گرم ازتیمایب را شش تا 12 ساعت قبل از پیوند عضو دریافت کردند. سپس همین درمان به مدت 7 روز به‌صورت خوراکی یا با لوله‌های نازوگاستریک (در صورت نیاز) ادامه یافت.

برای پیوند ریه، پرفیوژن ریه خارج بدنی – روشی که تورم ریه‌ها را زمانی که در خارج بدن فرد دهنده عضو در طی جراحی پیوند عضو کاهش می‌دهد – به مدت شش ساعت به هنگام نمایش بالینی و شرایط استاندارد دما برای نگهداری عضو اهدایی برای سایر عضوها مورداستفاده قرار گرفت.

HCV  RNA روزانه به مدت 14 روز و سپس هفتگی به مدت 10 هفته آزمایش شد.

13 گیرنده با HCV  منفی از 9 اهداکننده با HCV  مثبت، عضو دریافت کردند که شامل پنج ریه، پنج کلیه، دو قلب و یک کلیه – پانکراس است. متوسط سن دریافت‌کنندگان 60 سال بود که 11 نفر آن‌ها مرد و 11 نفر آن‌ها سفیدپوست بودند. سطح متوسط HCV  RNA اهداکنندگان عضو 5.23 log10IU/mL بود.

دکتر فلد می‌گوید: " واضح است که گیرندگان نگران دریافت عضو از اداکنندگان آلوده به HCV  هستند. این روش درمانی بسیار کوتاه به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بیمارستان را بدون HCV  ترک کنند که خود مزیت بزرگی است. این روش درمانی نه‌تنها ارزان‌تر و احتمالاً ایمن‌تر است، بلکه بیماران  ترجیح می‌دهند که نگران HCV  و تمان چالش‌های پس از پیوند عضو نباشند."

منبع: انجمن مطالعه روی بیماری‌های کبد در آمریکا

لینک آگهی های پین پست

 

اشتراک گذاری :