اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
چاقی / 07 آبان 1398

ارتباط نوشیدنی‌های اسیدی شیرین با چاقی و سایش دندان در بزرگ‌سالان

ارتباط نوشیدنی‌های اسیدی شیرین با چاقی و سایش دندان در بزرگ‌سالان

مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد که نوشیدنی‌های اسیدی شیرین مانند نوشابه‌ها، عامل اصلی چاقی  و سایش دندان در بین بزرگ‌سالان است.

محققان در کالج سلطنتی لندن دریافتند که اضافه‌وزن بدون شک با سایش دندان در ارتباط است. همچنین متوجه شدند که افزایش مصرف نوشابه‌های شیرین می‌تواند دلیل اصلی پوسیدگی مینای و عاج دندان در افراد چاق باشد.

با استفاده از داده‌های تحقیق ملی بهداشت و آزمایش تغذیه در سال 2003 و 2004، محققان نمونه 3541 بیمار را در آمریکا آنالیز کردند. BMI بیماران و میزان سایش دندان و نتایج آنالیز موردبررسی قرار گرفت. مصرف نوشیدنی‌های اسیدی شیرین از طریق دو مصاحبه تلفنی 24 ساعته غیرمتوالی ثبت شد. در این مصاحبه از بیماران خواسته شد تا اطلاعات رژیم غذایی خود را در طی این دو روز گزارش دهند.

سرپرست تحقیقات می‌گوید: " خاصیت اسیدی برخی نوشیدنی‌ها مانند نوشابه‌های گازدار و آب‌میوه‌های اسیدی موجب سایش دندان می‌شود."

سایش دندان، پس از پوسیدگی دندان و بیماری لثه، سومین بیماری مهم دندانی است و مصرف غذا و نوشیدنی‌های اسیدی دلیل اصلی بروز این بیماری است. همچنین بیماران چاق در معرض عوامل خطر دیگری مانند افزایش احتمال ابتلا به بیماری رفلکس معده (سوزش معده) هستند که در این مطالعه تحت کنترل بود.

این مطالعه حامل پیام مهمی برای بیماران چاقی  است که با مصرف نوشیدنی‌های اسیدی شیرین کالری دریافت می‌کنند. این نوشیدنی‌های می‌توانند به بدن و دندان‌های آن‌ها آسیب بزنند. همچنین پیام مهمی برای دندان‌پزشک‌ها دارد. دندان‌پزشک‌ها باید از بیماران چاق و مبتلابه پوسیدگی دندان سؤال کنند که چه از چه نوع نوشیدنی‌هایی استفاده می‌کنند، چراکه این امر می‌تواند نه‌تنها بر دندان‌ها، بلکه بر تمام بدن آن‌ها تأثیر داشته باشد.

مطالعات قبلی کالج سلطنتی لندن نشان می‌دهد که 30% بزرگ‌سالان اروپایی به ساییدگی دندان مبتلا هستند. بروز زودرس ساییدگی دندان به دلیل نرم شدن مینای دندان ناشی از غذاها یا اسید معده است که با سایش و پارگی همراه است. این امر زمانی اتفاق می‌افتد که لایه بیرونی مینای دندان به‌آرامی حل می‌شود. این اتفاق می‌تواند به تغییر در شکل یا ظاهر دندان منجر شود. همچنین دندان‌ها به هنگام خوردن غذاهای سرد یا نوشیدنی‌های خنک حساس می‌شوند. بدتر از همه، ساختار دندان می‌تواند به‌تدریج ساییده شود. ساییدگی شدید دندان‌ها کیفیت زندگی را کاهش می‌دهد و می‌تواند به معنای روش‌های پیچیده و پرهزینه باشد، به‌طوری‌که هزینه آن برای هر بیمار در اروپا به 30هزار پوند می‌رسد. ساییدگی دندان قابل‌پیشگیری است و تغییر در عادت‌های غذایی می‌تواند از ابتلا به این بیماری جلوگیری کند.

منبع: کالج سلطنتی لندن

لینک آگهی های پین پست

اشتراک گذاری :