اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
سرطان / 06 آبان 1398

تأثیر کراتین در مبارزه با سرطان

تأثیر کراتین در مبارزه با سرطان

عملکرد سیستم ایمنی  بدن به‌گونه‌ای است که عوامل بیماری‌زا و مواد مضر مانند سرطان  مقابله می‌کند. آن‌ها از بدن در برابر آسیب‌های احتمالی محافظت می‌کنند. در مورد سرطان ، گرچه بدن برای مبارزه با سلول‌های تومور تلاش می‌کند، اما ممکن است از بین بردن این سلول‌ها برای سیستم ایمنی  بیش‌ازحد تهاجمی‌شود.

کراتین یک ترکیب طبیعی است که از آمینواسیدها در بدن تولید می‌شود. پروتئین‌های حیوانی و مکمل‌های غذایی حاوی کراتین هستند. کراتین فواید زیادی برای سلامتی دارد ازجمله اینکه به عضلات کمک می‌کند، انرژی تولید می‌کند، عملکرد ورزشی با شدت بالا را بهبود می‌بخشد، با بیماری‌های عصبی   مقابله می‌کند، سطح قند خون را پایین می‌آورد و از عملکرد عضلات پشتیبانی می‌کند. به دلیل این فواید بیشتر ورزشکاران و بدن‌سازان از این ماده استفاده می‌کنند.

محققان در دانشگاه کالیفرنیا با انجام مطالعه‌ای روی موش‌ها دریافتند که مکمل‌های کراتین می‌تواند ایمونوتراپی‌های فعلی را مؤثرتر کند. این مطالعه نشان می‌دهد که کراتین باطری مولکولی قوی است که سلول‌های ایمنی را برای مبارزه بهتر با سرطان  شارژ می‌کند. در این مطالعه، کراتین برای فعالیت‌های ضد تومور سلول‌های CD8 T، سلول‌های قاتل T، در درون ویال (ظرف شیشه‌ای کوچک) به سمت بالا حرکت می‌کند. سلول‌های ایمنی، سلول‌ها آلوده را که به کارخانه‌های تولید ویروس تبدیل‌شده‌اند، پیداکرده و از بین می‌برد.

سلول‌های T به انرژی زیادی نیاز دارند

سلول‌های T برای مبارزه مؤثر با سلول‌های سرطان ی به انرژی زیادی نیاز دارند. تنظیم‌کننده‌های متابولیکی که ایمنی سلول‌های T ضد تومور را کنترل می‌کنند، به‌تازگی کشف‌شده‌اند. محققان شاهد افزایش بیان ژن CrT (Slc6a8) بودند که با رمزگذاری حامل سطحی کار می‌کند. این حامل سطحی جذب کراتین در سلول را کنترل می‌کند.

این گروه تحقیقاتی نشان داد که کمبود جذب کراتین بر ایمنی سلول T ضد تومور را تأثیر داشته و آن را تغییر می‌دهد. از طرف دیگر، وقتی مکمل‌های کراتین را به موش‌ها دادند، اثر سرکوب تومور را مشاهده کردند. علاوه بر این، محققان دریافتند که کراتین مانند باطری مولکولی عمل می‌کند، به‌طوری‌که انرژی را ذخیره کرده و در سورت نیاز برای شارژ بدن برای مبارزه با سرطان ، آن را توزیع می‌کند.

در طی انجام آزمایش‌ها، محققان متوجه شدند که ظرفیت جذب کراتین در سلول‌های T مبارزه کننده با تومور افزایش‌یافته است. بنابراین آزمایش‌هایی طراحی کردند تا آنچه را اتفاق می‌افتد درک کنند.

برای تائید این نظریه، محققان روزانه مقداری کراتین در دوزهای توصیه‌شده برای بدن‌سازان و ورزشکاران را به مدل‌های موش غیرمهندسی شده دادند. با افزایش مقدار کراتین دریافتی از طریق تزریق در برخی از موش‌ها و از طریق مکمل‌های خوراکی کراتین، موش‌ها توانستند رشد سرطان  روده و پوست را از بین ببرند.

این یافته‌های نشان می‌دهد که سلول‌های قاتل T به کراتین نیاز دارند تا بتواند با سلول‌های سرطان ی مبارزه کنند. بدون کراتین، این سلول‌ها قدرت کافی را ندارند و نمی‌توانند به‌طور مؤثر نقش خود را ایفا کنند.

در سرب بعدی آزمایش‌ها، این گروه آزمایش‌ها را بر روی مدل‌های مخصوص موش با پیوند تومور انسانی و سلول‌های ایمنی انسان تکرار خواهند کرد. با این روش، می‌توانند به دوز و زمان مناسب مکمل کراتین دست پیدا کنند. همچنین، باید تحقیق شود که آیا این مکانیسم در انسان‌ها نیز درست است یا خیر. امید است بتوان این یافته‌ها را برای بهبود روش‌های ایمونوتراپی فعلی در درمان انواع سرطان ‌ها به کار برد.

منبع: https://bit.ly/2BPl8m8

لینک آگهی های پین پست

 

 

 

اشتراک گذاری :