اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
آنفلوانزا / 04 آبان 1398

شناسایی آنتی‌بادی  ‌های جدید برای درمان آنفولانزا  

شناسایی آنتی‌بادی  ‌های جدید برای درمان آنفولانزا  

بر اساس مقاله‌ای منتشرشده در مجله Science، مجموعه‌ای از سه آنتی‌بادی   شناسایی‌شده است که می‌تواند به درمان بهتر و واکسیناسیون در برابر آنفولانزا  کمک کند. در این مطالعه، محققان آنتی‌بادی  ‌ها را از فردی مبتلابه آنفولانزا  پس از 5 روز از شروع علائم جدا کردند. آن‌ها دریافتند آنتی‌بادی هایی که به پروتئین‌های نورآمینیداز (NA) در سطح ویروس آنفولانزا  متصل می‌شوند، هم در شرایط آزمایشگاهی و هم در موش‌ها در برابر چندین گونه مختلف ویروس آنفولانزا  محافظت گسترده‌ای را ارائه دادند.

بیشتر واکسن‌های آنفولانزا  برای تحریک پاسخ سیستم ایمنی بدن در برابر پروتئینی به نام هماگلوتینین (HA) طراحی‌شده‌اند؛ این پروتئین در سطح ویروس آنفولانزا  وجود دارد. بااین‌حال، پروتئین‌های HA به‌طور مکرر با تکامل ویروس تغییر می‌کنند. درنتیجه، افراد باید هرسال واکسن‌های جدید آنفولانزا ی فصلی را تزریق کنند تا در برابر ویروس‌های آنفولانزا  واکسینه شوند. پروتئین‌های NA بسیار آرام‌تر از پروتئین‌های HA تغییر می‌کنند و بنابراین می‌توانند به هدف مناسبی برای واکسن آنفولانزا  باشند چراکه محافظتی طولانی‌مدت را ایجاد می‌کنند.

در مطالعه‌ای جدید، محققان سلول‌های تولیدکننده آنتی‌بادی   را از خون فرد بیمار داوطلب مبتلابه آنفولانزا  H3N2 گرفتند و آنتی‌بادی  ‌های مونوکلونال (mAbs) را غربالگری کردند. آنتی‌بادی  ‌های مونوکلونال آنتی‌بادی  ‌هایی هستند مه برای اتصال به هدفی واحد طراحی‌شده‌اند. محققان به علت توانایی mAbs برای اتصال به انواع مختلف پروتئین‌های آنفولانزا ، آن‌ها را در آزمایشگاه آزمایش کردند. از 45 mAbs آزمایش‌شده، تنها سه آنتی‌بادی   به پروتئین‌های NA ویروس H3N2 آنفولانزا  متصل شدند. پس از آزمایش‌های بیشتر، این سه آنتی‌بادی   mAbs به پروتئین چندین نوع ویروس دیگر آنفولانزا  نیز متصل شدند.

آیا این سه آنتی‌بادی   mAbs می‌توانند از آلوده شدن سلول‌های پستانداران به ویروس آنفولانزا  جلوگیری کنند؟ برای پاسخ به این سؤال، محققان موش‌ها را با mAbs درمان کردند و سپس آن‌ها را به انواع مختلف ویروس آنفولانزا  آلوده کردند. mAbs بسیاری از پروتئین‌های NA را از انواع مختلف ویروس آنفولانزا  مهار کردند و از آلوده شدن موش‌ها به آنفولانزا ی شدید جلوگیری کردند. موش‌هایی که دوزهای کشنده از ویروس آنفولانزا ی H3N2 را گرفته بودند، با درمان دوز پایین از این سه آنتی‌بادی   زنده ماندند.

در صورت پشتیبانی آزمایش‌های اضافی از این نتایج، این mAbs قوی می‌تواند مبنای برای درمان‌های ضدویروسی جدید باشد. به‌علاوه، این آنتی‌بادی  ‌ها خبر از تولید واکسن‌های جدید آنفولانزا  را می‌دهند که آنتی‌بادی  ‌های مشابه را تحریک می‌کنند؛ آنتی‌بادی  ‌هایی که ایمنی گسترده‌تر و طولانی‌تری را نسبت به واکسن آنفولانزا ی مبتنی بر HA کنونی ایجاد می‌کنند.

منبع: موسسه کلی آلرژی و بیماری‌های عفونی

لینک های آگهی پین پست

اشتراک گذاری :