اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
میکروبیوم / 01 آبان 1398

نیمی از داروهای مورداستفاده به باکتری‌های روده  آسیب می‌زنند

نیمی از داروهای مورداستفاده به باکتری‌های روده  آسیب می‌زنند

اصطلاح میکروبیوم  روده  به کل جمعیتی میکروبی روده  اشاره دارد و یک اندام جدا و بسیار باارزش در ارگانیسم انسان است. تقریباً از 40 تریلیون باکاری، ویروس و قارچ با بیش از هزار گونه باکتری تشکیل‌شده است. ترکیب باکتری‌های روده  بین افراد و جمعیت‌های مختلف، به‌ویژه افراد تحت تأثیر الگوهای غذایی یا داروها، متفاوت است.

در طول دو دهه گذشته، تعدادی از محققان نشان داده‌اند که میکروبیوم  روده  بر اتیولوژی میزبانی شرایط جدی و مزمن سبک زندگی، ازجمله چاقی، دیابت، بیماری کبد، سرطان، دیوانگی و دیگر اختلالات عصبی ناشی از انحطاط مغز نقش دارد.

یک ارائه‌ای جالب در هفته UEG در سال 2019 در بارسلونا، نشان می‌دهد که به هنگام استفاده از یک کلاس دارویی یا بیشتر از 18 گروه متداول دارو، میکروبیوم  روده  در معرض آسیب قرار می‌گیرد. این اثرات ممکن است تغییرات در مقدارهای نسبی گونه‌های باکتری مختلف و گونه‌های باکتری مضر تا تغییر در متابولیسم سلولی خود باکتری‌ها باشد.

این نتایج اندازه‌گیری شامل خطر چاقی، عفونت روده  و شرایط مرتبط با میکروبیوم  بود. به‌علاوه، داروهای موجود در هشت گروه دیگر همچنین ژن‌هایی را تحریک می‌کند که به مقاومت بیشتر به آنتی‌بیوتیک در افراد تحت درمان منجر می‌شود.

در این مطالعه، محققان با مقایسه بیش از 1880 نمونه مدفوع از سه گروه مختلف، اثرات استفاده دارو در 41 گروه را بررسی کردند: یک گروه جمعیت عمومی، یک گروه بیماران مبتلابه بیماری التهابی روده  (IBD) و یک گروه افراد مبتلابه به IBD که تحت کنترل سلامت هستند. آن‌ها به دنبال اثرات استفاده از یک دارو و سپس مصرف چند دارو باهم بودند. محققان تفاوت‌های موجود در ترکیب میکروبیوتای روده  و متابولیسم سلولی تحت تأثیر دارو را، نسبت به کسانی که دارو مصرف نمی‌کنند، آنالیز کردند.

این مطالعه چهار دسته دارویی را شناسایی کرد که بیشترین اثر را بر میکروبیوم  دارند، یعنی:

مهارکننده‌های پمپ پروتون (PPIها)

متفورمین

آنتی‌بیوتیک‌ها

ملین

معمولاً از PPIها برای درمان اختلالات گوارشی مثل نفخ شکم و سوزش معده استفاده می‌شود. این شرایط در 11 تا 24 درصد از مردم اروپا دیده می‌شود. این داروها همچنین برای درمان زخم معده و همچنین، از بین بردن باکتری هلیکوباکتر پیلوری از درون معده کاربرد دارد. برای درمان متاپلازی مری و رفلکس معده نیز از آن استفاده می‌شود. مصرف PPI به علت کاهش اسیدیته و همچنین سطوح بالای ترکیب اسیدهای چرب در لومن روده ، باعث افزایش تعداد باکتری‌ها در دستگاه گوارش فوقانی شده است.

از متفورمین برای درمان دریابت نوع 2 استفاده می‌شود. تقریباً 10 درصد از جمعیت بزرگ‌سالان اروپا به این بیماری مبتلا هستند. متفورمین موجب افزایش جمعیت باکتری مضری به نام اشریشیا کلی می‌شود که دلیل بروز انواع عفونت‌های مختلف است.

بیش از یک نفر از هر سه اروپایی برای درمان عفونت‌های باکتریایی از آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده می‌کند.

ملین برای تسکین حرکات روده  تنگ یا جلوگیری از یبوست مورداستفاده قرار می‌گیرد.

مطالعه حاضر همچنین نتیجه گرفت که هفت گروه دارویی دیگر باعث ایجاد تغییرات چشم‌گیر در جمعیت باکتری‌های روده  می‌شوند. به‌عنوان‌مثال، نوعی داروی ضدافسردگی به نام مهارکننده جذب مجدد سروتونین (SSRIها) می‌تواند باعث افزایش شدید تعداد اوباکترویم رامولوس، نوعی باکتری مضر، شود. و مصرف استروئیدهای خوراکی می‌تواند باعث افزایش باکتری‌های تولیدکننده متان شود؛ ارتباط این پدیده با چاقی و شاخص توده بدنی بالا (BMI) قبلاً کشف‌شده است.

هنگام تجویز دارو، مهم است بدانیم که داروها چگونه بر عملکرد روده  بیمار فرد اثر می‌گذارند چراکه تغییرات اساسی در الگوی باکتریایی روده  ایجاد می‌کنند. همچنین باید بدانیم این تغییرات می‌تواند به‌نوبه‌ی خود بر نحوه پاسخ بیمار به سایر داروهای ضروری نیز تأثیر می‌گذارد.

منبع: https://bit.ly/2oeb0QC

لینک آگهی های پین پست

اشتراک گذاری :