اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
خواب / 23 مهر 1398

آپنه خواب ( یا وقفهٔ تنفسی در خواب) و خطر ابتلا به ورم ماکولا دیابتی

آپنه خواب ( یا وقفهٔ تنفسی در خواب) و خطر ابتلا به ورم ماکولا دیابتی

تحقیقات جدید در تایوان نشان می‌دهد که آپنه شدید خواب، عامل خطر برای ابتلا به ورم ماکولا دیابتی است. ورم ماکولا دیابتی عارضه‌ای است که می‌تواند باعث کم شدن دید یا نابینایی شود. در بیماران مبتلابه آپنه شدید خواب، درمان ورم ماکولا دیابتی نیز سخت‌تر بود. درحالی‌که تحقیقات قبلی ارتباط ضعیفی بیت این دو شرایط را نشان می‌داد، شواهدی وجود دارد که آپنه خواب باعث تشدید بیماری‌های چشمی می‌شود. محققان این مطالعه را امروز در AAO، دوازدهمین نشست سالانه آکادمی چشم‌پزشکی آمریکا ارائه می‌دهند.

هنگامی‌که افراد مبتلابه دیابت کنترل ضعیفی بر سطح قند خون دارند، رگ‌های خونی ریز در پشت چشم می‌تواند آسیب ببیند. به این بیماری رتینوپاتی دیابتی گفته و درنهایت به نابینایی منجر می‌شود.

گاهی اوقات، برآمدگی‌های ریزی از رگ‌های خونی بیرون می‌زند که موجب نشت مایع و خون به داخل شبکیه می‌شود. این مایع می‌تواند باعث تورم یا ورم در ناحیه‌ای از شبکیه شود و می‌توان آن را به‌وضوح مشاهده کرد.

آپنه خواب نوعی اختلال خواب است که در آن تنفس مکرراً متوقف و شروع می‌شود، خواب را مختل می‌کند و باعث کاهش سطح اکسیژن می‌شود. کاهش در سطح اکسیژن موجب بروز تغییراتی در بدن می‌شود که می‌تواند نقش مهمی در آسیب به رگ‌های خونی ایفا کند. افراد مبتلابه آپنه خواب در معرض خطر ابتلا به فشارخون، حمله قلبی، سکته و دیابت نوع دو هستند.

اما چشم‌ها چطور؟ محققان بر این باورند که آپنه خواب ممکن است در ایجاد و بدتر شدن رتینوپاتی دیابتی نقش داشته باشد. این امر با افزایش مقاومت به انسولین، افزایش التهاب و بالا رفتن فشارخون اتفاق می‌افتد و همگی این موارد می‌توانند به رگ‌های خونی در پشت چشم آسیب بزنند.

در این مطالعه، گروه تحقیقاتی داده‌های بیماران مبتلابه رتینوپاتی دیابتی را در طی یک دوره 8 ساله از بیمارستان چانگ گونگ در تایوان بررسی کردند. آن‌ها دریافتند که میزان آپنه خواب شدید در بیماران مبتلابه ورم ماکولا دیابتی در مقایسه با افراد فاقد این بیماری (6/80% در مقابل 5/45%) به‌طور قابل‌توجهی بالاتر بود. همچنین متوجه شدند هرچه آپنه خواب شدیدتر باشد، ورم ماکولا نیز بدتر است. آپنه خواب شدید در بیمارانی که به درمان بیشتر برای کنترل ورم ماکولا نیاز داشتند، بسیار شایع بود. این بیماران به سه یا درمان پزشکی یا درمان لیزری نیاز داشتند.

بر اساس نتایج به‌دست‌آمده، امید است متخصصان آپنه خواب را به‌عنوان یک عامل برای ورم ماکولا دیابتی در نظر بگیرند. این امر می‌تواند مداخله اولیه پزشکی باشد تا بیماران بتوانند بینایی و تا حد ممکن سلامت کلی خود را حفظ کنند.

منبع: آکادمی چشم‌پزشکی آمریکا

لینک آگهی های پین پست

اشتراک گذاری :