اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
تومور / 22 مهر 1398

درمان سرطان‌ها با تصویربرداری از سفتی تومور

درمان سرطان‌ها با تصویربرداری از سفتی تومور

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که استفاده از تکنیک تصویربرداری  غیرتهاجمی برای اندازه‌گیری سفتی بافت‌ها، اطلاعات جدیدی در مورد ساختار سرطان ارائه می‌دهد و می‌تواند به درمان چالش‌برانگیزترین سرطان‌ها کمک کند.

الاستوگرافی رزونانس مغناطیسی قادر به مشاهده و اندازه‌گیری سفتی و تراکم تومورها در موش‌ها بود. این روش، که می‌تواند در اسکنرهای MRI  بالینی معمولی قرار بگیرد، می‌تواند به انتخاب بهترین دوره درمانی برای بیماران سرطانی کمک کند.

محققان موسسه تحقیقات سرطان در لندن دریافتند که با استفاده از این نوع اسکن جدید می‌توان سهم کلاژن را در سفتی نسبی را در بین انواع مختلف تومورها ارزیابی کرد.

این امر به‌نوبه‌ی خود می‌تواند تومورهایی را شناسایی کند که در آن‌ها امکان استفاده از داروهای جدید برای تضعیف ساختار تومورها وجود دارد. درنتیجه، داروهای دیگر می‌توانند به سلول‌های سرطانی در مرکز تومور برسند.

مطالعات اولیه نشان داد که کلاژن کلید حفظ سرطان‌های سینه و لوزالمعده بود و باعث می‌شد درمان به سلول‌های سرطانی نرسد. در مقابل، تومورهای ناشی از سیستم عصبی، مانند برخی از انواع سرطان در کودکان و تومورهای مغزی، نسبتاً نرم و فاقد کلاژن بودند.

تومورها توده‌هایی با رشد سلولی کنترل نشده هستند که از شبکه‌های سلولی متراکم و فشرده، الیاف ساختاری و رگ‌های خونی تشکیل‌شده‌اند. بنابراین می‌تواند ارائه درمان مؤثر به برخی تومورها را به چالش بکشد، زیرا این حرم اغلب سفت و نفوذ به آن دشوار است.

در این مطالعه، محققان دریافتند تومورهای پستان نسبت به تومورهای مغزی، تقریباً دو برابر سفت‌تر و سه برابر متراکم‌تر بودند. عامل اصلی این سفتی کلاژن بود. کلاژن یکی از اجزای مهم استخوان، غضروف، تاندون‌ها و ماتریکس خارج سلولی است که بافت‌ها را در کنار هم نگه می‌دارد.

این یافته‌ها نشان می‌دهد که با اسکن می‌توان، از طریق داروهای طراحی‌شده برای شکستن ماتریکس خارج سلولی مانند کلاژناز، تضعیف ساختار تومور را مشاهده کرد. این روش همچنین می‌تواند برای شناسایی زمان بهینه برای ارائه عوامل شیمی‌درمانی مؤثر مهم باشد چراکه زمان آسیب‌پذیری تومور را نشان می‌دهد.

بر این اساس محققان دریافتند که تزریق کلاژناز موجب کاهش کلی میزان ارتجاع و چسبندگی تومورهای پستان در موش‌ها می‌شود (هردو مورد تا یک‌پنجم کاهش یافتند).

همچنین محققان ICR دریافتند که الاستوگرافی MR، علاوه بر اطلاعات رشد و اندازه از اسکن MRI ، اطلاعاتی در مورد ساختار و تراکم تومور نیز ارائه می‌دهد.

این نوع جدید اسکن می‌تواند با ارزیابی تومورهای پستان و لوزالمعده، اطلاعات تشخیصی باارزشی را با روش‌های غیرتهاجمی ارائه دهد. این تکنیک روش جدید مشاهده سرطان‌ها و روش بالقوه‌ای برای نظارت بر درمان‌های جدید کاهش‌دهنده سفتی تومور است تا شیمی‌درمانی بهتر و مؤثرتر جذب شود.

منبع: موسسه تحقیقات سرطان (ICR)

لینک آگهی های پین پست

اشتراک گذاری :