اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
مغز / 21 مهر 1398

نقش برجسته پروتئین مغز در حفظ درد مزمن

نقش برجسته پروتئین مغز در حفظ درد مزمن

طبق تحقیقات انجام‌شده در مدرسه پزشکی آیکان در مانت ساینای، پروتئینی به نام RGS4   (تنظیم‌کننده سیگنال‌دهی 4 پروتئین G) نقش برجسته‌ای در حفظ حالت درد طولانی‌مدت دارد و می‌تواند درمانی هدف جدید برای شرایط درد مزمن باشد.

این کشف به پزشکان کمک می‌کند تا پیشرفت درد حاد به درد مزمن را متوقف کنند. درد مزمن شرایطی است که بیمار فقط درد ندارد، بلکه تعدادی علائم ناتوان‌کننده از نقص حسی گرفته تا افسردگی و نداشتن انگیزه را تجربه می‌کنند. تبدیل درد حاد به مزمن (آسیب‌شناختی) با سازگاری‌های بی‌شماری در سلول‌های ایمنی، گلیال و سلول‌های عصبی همراه است که عملکرد بسیاری از این‌ها هنوز به‌خوبی درک نشده‌اند. درنتیجه، در حال حاضر داروهای موجود برای درد التهابی عصبی یا درد مزمن اثربخشی محدود و عوارض جانبی بزرگی در پی دارند. معمولاً مصرف مسکن‌های مخدری باعث کاهش موقتی برخی علائم در می‌شود، اما در زمینه درمان دردهای مزمن، خطرات جدی مانند اعتیاد را به همراه دارد. بنابراین، به رویکردهای جدیدی برای درمان درد مزمن و تولید داروهایی نیاز است که به‌جای کاهش علائم، حالت درد را به‌کلی از بین ببرند.

RGS4   یک پروتئین چندمنظوره است که به‌طور گسترده در مدارهای مغزی پردازش کننده درد پاتولوژیک، خلق‌وخو و انگیزه بیان می‌شود. در این مطالعه، محققان مانت ساینای مشاهده کردند که RGS4   نقش مهمی در حفظ حالت درد ایفا می‌کند و این امر به منشأ عصبی یا التهابی بودن درد ارتباطی ندارد. محققان از مدل‌های موش ژنتیکی برای قطع بیان ژن RGS4   استفاده کردند و متوجه شدند که جلوگیری از بیان RGS4   حالت حفظ درد مزمن را در موش‌های نر و ماده مختل می‌کند.

محققان برای درک نقش RGS4   در برانگیزی، شدت و حفظ علائم در مزمن از موش‌های اصلاح ژنتیکی شده استفاده کردند. آن‌ها دریافتند درحالی‌که غیرفعال‌سازی RGS4   برای درد حاد یا برانگیزی در مزمن تأثیری ندارد، اما بهبودی ناشی از علائم حساسیت شدید حسی را در مدل‌های بالینی آسیب عصبی محیطی، نوروپاتی ناشی از شیمی‌درمانی و التهاب محیطی بهبود می‌بخشد. موش‌هایی که فاقد RGS4   بودند، دچار علائم مورد انتظار آسیب شدند اما در طی 3 هفته بهبود یافتند. جلوگیری از فعال‌سازی RGS4   همچنین با افزایش رفتارهای انگیزشی همراه بود.

این گروه همچنین برای کاهش بیان RGS4   در هسته جانبی شکی خلفی تالاموس، از ابزارهای ژنتیکی استفاده کردند. این هسته مرکز پردازش دردی است که اطلاعات ورودی را از نخاع دریافت و به چندین ناحیه قشر مغز منتقل می‌کند. درنهایت، مهار فعال‌سازی RGS4   منجر به بهبودی آلودینای مکانیکی و سرد می‌شود. علاوه بر این، گروه تحقیقاتی برای به دست آوردن اطلاعاتی در مورد ژن‌ها و مسیر درون‌سلولی تحت تأثیر RGS4  ، از توالی نسل بعدی استفاده کردند. این آزمایشگاه در حال بررسی بیشتر عمل RGS4   در نخاع و در ناحیه‌های تنظیم‌کننده خلق‌وخو مغز است تا درک بهتری از مکانیسم تأثیر پروتئین بر علائم حسی درد داشته باشند. همچنین در حال آزمایش پتانسیل درمانی مهارکننده‌های RGS4   هستند.

منبع: مدرسه پزشکی آیکان در مانت ساینای 

لینک آگهی های پین پست

اشتراک گذاری :