اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
سکته قلبی / 17 مهر 1398

کاهش خطر حمله قلبی و سکته با مسدود کردن پروتئین در سیستم ایمنی

کاهش خطر حمله قلبی و سکته با مسدود کردن پروتئین در سیستم ایمنی

مینرالوکورتیکوئید  پروتئینی است که به حفظ سطح نرمال نمک و آب در بدن کمک می‌کند. مسدود کردن گیرنده مینرالوکورتیکوئید  در سلول‌های ایمنی سلامت عروق خونی را بهبود می‌بخشد و درنتیجه به کاهش خطر حمله قلبی و سکته  کمک می‌کند.

آلدوسترون  هورمونی است که در تنظیم تعادل مایعات بدن نقش دارد. مقادیر بالای این هورمون با خطر بالاتر حمله قلبی و سکته  همراه است. آلدوسترون  مستقیماً با MR  پیوند برقرار کرده و آن را فعال می‌کند. سطح MR  نیز در عروقی خونی به‌عنوان بخشی از فرآیند پیری افزایش می‌یابد که ممکن است موجب افزایش خطر بیماری قلبی در افراد مسن شود.

پلاک ماده چربی است که در دیواره عروق خونی ساخته می‌شود. این ماده باعث تنگ شدن شریان‌ها یا وقوع بیماری آترواسکلروزیس (تصلب شرایین) می‌شود و علت حمله قلبی و سکته  است.

دیواره عروق خونی آسیب توسط فاکتورهای خطر سنتی مانند فشارخون بالا، قند بالا یا سیگار کشیدن آسیب می‌بینند و باعث نفوذ سلول‌های ایمنی به این دیواره‌های آسیب‌دیده می‌شوند. این امر باعث تشکیل پلاک‌های آتلرواسکلروتیک می‌شود. با وقوع این امر، سلول‌های ایمنی تلاش می‌کنند تا آسیب رگ‌های خونی را ترمیم کنند، اما هرچه تعداد سلول‌های ایمنی بیشتر شود، اندازه پلاک‌ها نیز افزایش می‌یابد. احتمال شکست پلاک‌ها با سلول‌های امنی بیشتر، بالاتر است و باعث تشکیل لخته خونی و درنتیجه فرد به حمله قلبی یا سکته  دچار می‌شود.

مطالعات قبلی نشان داده‌اند که داروهای مسدودکننده فعال‌سازی MR  (آنتاگونیست‌های MR )، ممکن است اندازه پلاک‌ها و التهاب را در موش‌های مبتلابه آترواسکلروزیس کاهش دهد. از آنتاگونیست‌های MR  معمولاً برای درمان فشارخون بالا و نارسایی قلبی استفاده می‌شود. در این مطالعه، محققان بامطالعه روی سلول‌های میلوئید، نقش MR  را در آترواسکلروزیس مرتبط با التهاب رگ‌های خونی کشف کردند. سلول‌های میلوئید نوعی گلبول سفید خون است که با عفونت مقابله می‌کند. محققان موش‌های نر و ماده‌ای که در سلول‌های میلوئید خود فاقد MR  بودند، موردبررسی قرار دادند.

در مقایسه با گروه کنترل با سطح MR  نرمال، موش‌ها فاقد MR  میلوئیدی، التهاب عروقی کمتر و پلاک‌های کوچک‌تر داشتند. در موش‌های ماده، التهاب پلاک‌ها به‌طور قابل‌توجهی، نسبت به موش‌های نر، کمتر بود.

این مطالعه نشان می‌دهد کاهش التهاب پلاک ناشی از مسدودسازی MR  میلوئیدی می‌تواند به بهبود نتایج مشاهداتی در آزمایش‌های بالینی با آنتاگونیست‌های MR  منجر شود. بنابراین، MR  میلوئیدی می‌تواند هدف درمانی برای متوقف کردن التهاب مداوم باشد چراکه این التهاب باعث پیشرفت بیماری آترواسکلروزیس و درنتیجه ابتلا به حمله قلبی و سکته  می‌شود.

منبع: اتحادیه بین‌المللی علوم فیزیولوژیک

لینک آگهی های پین پست

اشتراک گذاری :