اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
سرطان روده / 14 مهر 1398

ارتباط بین باکتری در میکروبیوم و سرطان روده

ارتباط بین باکتری در میکروبیوم و سرطان روده

ابتلا به سرطان روده بزرگ در جوانان روبه افزایش است. دستورالعمل‌های فعلی غربالگری افراد بالای 50 سال برای سرطان روده بزرگ توصیه می‌کنند، اما امروزه 15% از مبتلایان به این بیماری زیر 50 سال هستند. محققان فرض می‌کنند که رژیم غذایی و اثرات آن روی میکروبیوم  نقش بزرگی در این امر داشته باشند، به‌طوری‌که تمرکز اصلی این مطالعه روی این موارد است.

پروتئین جهش بافته موجود در افراد مبتلابه سرطان روده بزرگ، مسیر تنظیم‌کننده تکثیر و پخش سلول‌ها را مسدود می‌کند و تعداد گونه‌های باکتری مرتبط با سرطان روده بزرگ را افزایش می‌دهد. این یافته‌ها ارتباط بین وجود باکتری در میکروبیوم  و سرطان روده بزرگ را نشان می‌دهد که محققان دانشگاه جورج واشنگتن، آن‌ها را در مجله Gastroenterology منتشر کرده‌اند.

این گروه تحقیقاتی به بررسی اثر متقابل پروتئین‌های آنتی‌ژن کارسینوآمبریکونیک مرتبط با چسبندگی سلولی مولکولی (CAECAM) پرداختند، که با میکروبیوم  در تعامل است و به تغییر در رشد مسیر سیگنال دهی فاکتور بتا (TGFB) منجر می‌شود. این گروه داده‌های مربوط به‌توالی DNA، سطوح بیان mRNA و زمان زند ماندن بیمار از 456 مورد آدنوکارسینوم روده بزرگ و مجموعه‌ای جداگانه از 594 نمونه آدنوکارسینوم روده بزرگ در اطلس ژنوم سرطان جمع‌آوری کردند. سپس، با استفاده از هسته ژنومیک GW، توالی متاژنومیک مدفوع موش‌های مبتلابه نقص در سیگنال دهی TGFB را آنالیز کردند تا تغییرات میکروبیوم  را قبل از ایجاد تومور در روده بزرگ شناسایی کنند.

محققان دریافتند بیان ژن‌های CEACAM و ژن‌های تنظیم‌کننده ویژگی‌های سلول‌های بنیادی سلول در سرطان روده بزرگ افزایش‌یافته و برعکس با بیان ژن‌های مسیر TGFB ارتباط دارد. همچنین متوجه شدند سرطان روده بزرگ، بیان شکل‌های جهش‌یافته CEACAM5 که سیگنال دهی TGFB را مهار می‌کند و تکثیر و تشکیل کلونی را افزایش می‌دهد. این امر می‌تواند به تکنیک‌های غربالگری کمتر تهاجمی برای تشخیص سرطان روده بزرگ، به‌ویژه برای بیماران جوان، منجر شود.

در این مطالعه چهار گونه میکروبیوم  در موش‌ها کشف شد که عمیقاً با تغییر مواجه شدند. قدم بعدی کشف این موضوع با جزئیاتی بیشتر و در جمعیتی بزرگ‌تر است تا در آینده، بیماران جوان‌تر بتوانند به‌سادگی مدفوع خود را به‌منظور شناسایی تغییرات میکروبیوم  آزمایش کرده و از خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ جلوگیری کنند.

منبع: دانشگاه جورج واشنگتن

لینک آگهی های پین پست

 

اشتراک گذاری :