اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
سرطان پروستات / 07 مهر 1398

پرتودرمانی پس از عمل جراحی می‌تواند در مردان مبتلابه سرطان پروستات انجام نشود

پرتودرمانی پس از عمل جراحی می‌تواند در مردان مبتلابه سرطان پروستات انجام نشود

بر اساس نتایج اخیر مطالعه‌ای در بیمارستان رویال مارزدن، می‌توان از انجام پرتودرمانی در مران مبتلابه سرطان پروستات خودداری کرد.

این یافته‌ها، نتایج بزرگ‌ترین آزمایش رادیوتراپی پس از عمل جراحی در سرطان پروستات است که در کنفرانس سالانه ESMO در سال 2019 در بارسلون ارائه شد.

برای پاسخ به این سؤال که آیا مزایا پرتودرمانی پس از عمل جراحی از عوارض جانبی آن بیشتر است، محققان دو گروه را در نظر گرفتند. گروه اول به‌طور مرتب پس از عمل جراحی و گروه دوم در صورت بازگشت بیماری، تحت پرتودرمانی قرار گرفتند. نتیجه آزمایش‌ها نشان داد که هیچ تفاوتی در بازگشت بیماری وجود ندارد.

آزمایش RADICALS-RT که در واحد آزمایش بالینی MRC در دانشگاه لندن انجام شد، 1396 بیمار را از کشورهایی همچون دانمارک، انگلیس، کانادا و ایرلند ثبت‌نام کرد. این بیماران تحت عمل جراحی برای سرطان پروستات قرارگرفته بودند. بیماران به‌صورت تصادفی تحت پرتودرمانی پس از عمل جراحی قرار گرفتند و یا تنها رویکرد استاندارد ویزیت ماهانه برای آن‌ها در نظر گرفته شد. همچنین در گروه دوم، در صورت بازگشت بیماری پرتودرمانی انجام می‌شد.

این پیگیری 5 سال به طول انجامید و میزان بقا بدون پیشرفت در گروه اول (همراه با پرتودرمانی) 85% و در گروه دوم (مراقبت استاندارد) 88% بود.

محقق اصلی این مطالعه گفت: "نتایج حاصل از آزمایش نشان می‌دهد که پرتودرمانی پس از عمل جراحی در بیماران مبتلابه سرطان پروستات به یک اندازه مؤثر است، چه پس از عمل جراحی و چه بعداً در صورت بازگشت بیماری تحت پرتودرمانی قرار بگیرند. بیمار باید پس از عمل جراحی با رویکردی استاندارد ویزیت شود و در صورت برگشت سرطان، از پرتودرمانی استفاده شود."

این خبر خوبی برای بیماران آینده است، زیرا بسیاری از آن‌ها از عوارض جانبی پرتودرمانی ازجمله بی‌اختیاری ادرار در امان خواهند بود. این عارضه‌ای بالقوه پس از عمل جراحی است، اما در صورت استفاده از پرتودرمانی احتمال وقوع آن افزایش می‌یابد.

داده‌های ارائه‌شده از آزمایش RADICALS-RT، ناشی از 5 سال تحت نظر بودن بیماران به دنبال بازگشت بیماری است. هدف بعدی این است که ببینیم آیا انجام پرتودرمانی پس از عمل جراحی، تأثیری در ایجاد تومورهای ثانویه دارد.

منبع: بیمارستان رویال مارزدن

لینک آگهی های پین پست :

https://pinpost.ir/adv

اشتراک گذاری :