اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
مغز / 01 مهر 1398

بررسی اثر سن و جنسیت روی مکانیک‌های آسیب مغزی

بررسی اثر سن و جنسیت روی مکانیک‌های آسیب مغزی

آسیب مغزی تروماتیک و انسفالوپاتی تروماتیک مزمن (CTE) در ورزشکارانی  شایع شده است که به‌صورت مکرر به سرشان ضربه وارد می‌شود. به‌تازگی، راب گروونکوفسکی نشان داد که در طول 9 سال حضور در لیگ ملی فوتبال، 20 ضربه‌مغزی را پشت سر گذاشته است.

اکنون گروهی از محققان در دانشکده مهندسی مک‌کلوی در دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس قصد دارند با استفاده از MRI مغزهای سالم و آسیب‌ندیده را در رده‌های سنی مختلف مطالعه کنند تا مدل‌های حرکت مغز در طول عمر را بسازند. هدف آن‌ها این است که دانشمندان بتوانند با استفاده از این مدل‌ها اثرات مزمن ضربه‌های مکرر به مغز را در زنان و مردان پیش‌بینی کنند.

سرپرست این مطالعه می‌گوید: "شکی نیست که اثرات تجمعی ضربه‌های مکرر در نوروفیزیولوژی مغز وجود دارد. سؤال این است: ارتباط دقیق بین نیروهای مکانیکی و تغییرات عصبی بیولوژیکی، مانند تجمع پروتئین تاو در مناطق مختلف و تغییرات ناشی از آن در رفتار فرد چیست؟"

در این مطالعه، گروه تحقیقاتی قصد دارد اسکن MRI از نوجوانان در رده سنی 14 تا 17 سال، جوانان در رده سنی 18 تا 22 سال، بزرگ‌سالان در رده سنی 20 تا 50 سال و افراد مسن بالاتر از 50 سال را بگیرند. مطالعات قبلی چنین رده سنی را شامل نمی‌شد.

تمرکز ویژه این مطالعه بر تعیین تفاوت‌های مکانیکی بین پاسخ مغز نوجوانان و بزرگ‌سالان و افراد مسن است. همچنین تفاوت‌های رفتاری بین مغز مردان و مغز زنان نیز موردبررسی قرار می‌گیرد. شواهد موجود نشان می‌دهد که ورزشکاران زن در معرض خطر بیشتری برای آسیب‌دیدگی هستند. محققان امید دارند بتوانند اختلاف مکانیکی را در مغز به‌طور دقیق روشن کنند.

محققان با مقایسه مغز انسان‌ها در مراحل مختلف زندگی می‌توانند آنالیز کنند آیا مغز نسبت به آسیب‌های مشخص در سنین خاص آسیب‌پذیرتر است یا خیر. درنهایت، این رویکرد ممکن است به تعیین اینکه فرد آسیب‌دیده چه زمانی می‌تواند به ورزش برگردد، کمک کند.

برای این مطالعه، محققان از افراد سالم بدون هیچ سابقه‌ای از آسیب مغزی می‌خواهند در هنگام MRI، لرزش مکانیکی ملایمی را متحمل شوند. با تکیه‌بر روش‌های فعلی، محققان دامنه ارتعاش را افزایش خواهند داد. همچنین فرکانس‌های مختلف و زاویه‌های متفاوت اعمال خواهند کرد تا رفتار مکانیکی مغز و تعامل مغز با جمجمه را مطالعه کنند.

محققان مشاهده کردند ورزشکارانی  که یک‌بار صدمه مغزی دیدند، احتمال بیشتری هست که برای بار دوم و سوم به آسیب مغزی دچار شوند. همچنین ورزشکارانی  که ورزش‌های تماسی را سنین پایین شروع می‌کنند بیشتر از سایر افراد در معرض تغییرات عصبی بیولوژیکی هستند.

سرپرست تحقیقات گفت: "این مشاهداتی است که در کنار هم قرارگرفته‌اند، اما این تصویر فاصله زیادی تا کامل شدن دارد، به‌طوری‌که دلایل قانع‌کننده زیادی برای ادامه مطالعه هست."

منبع: دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس

لینک آگهی های پین پست :

https://pinpost.ir/adv

اشتراک گذاری :