اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
واکسن / 31 شهریور 1398

ساخت واکسن جدید برای تب‌خال دستگاه تناسلی

ساخت واکسن جدید برای تب‌خال دستگاه تناسلی

محققان در دانشکده پزشکی پرلمن در دانشگاه پنسیلوانیا واکسنی برای محافظت در برابر تب‌خال دستگاه تناسلی درست کرده‌اند. این واکسن  روی موش‌ها و خوکچه‌های هندی آزمایش‌شده است. نتایج آزمایش نشان می‌دهد گه ایمن‌سازی منجر به "ایمنی بیشتر استریل کننده" از ویروس می‌شود که قوی‌ترین نوع ایمنی است.

در این مطالعه محققان واکسن  تولیدشده را به 64 موش تزریق کردند و سپس آن‌ها را در معرض ویروس تب‌خال دستگاه تناسلی قراردادند. پس از گذشت 28 روز، 63 موش ایمنی استریل کننده داشتند، یعنی هیچ اثری از عفونت یا بیماری پس از آلوده شدن وجود نداشت. یک موش باقی‌مانده عفونت خفته بدون هیچ‌گونه بیماری تناسلی قبلی داشت. به‌طور مشابه، به 10 خوکچه‌هندی واکسن  تزریق شد و آن‌ها را در معرض این ویروس قراردادند. پاسخ خوکچه‌هندی نسبت به ویروس تب‌خال دستگاه تناسلی بسیار نزدیک به پاسخ انسان است. هیچ‌یک از حیوانات به ضایعات دستگاه تناسلی مبتلا نشدند و تنها دو تا از آن‌ها علائم عفونت را نشان دادند، اما این عفونت به شکلی نبود که حیوانات قادر به انتقال ویروس باشند.

گروه دانشگاه پنسیلوانیا، با تکیه‌بر رویکردهای بسیاری از محققان سرطان پیشرفته و ایمونوتراپی، واکسن  خود را پیام‌رسان خاص RNA (mRNA) پر کردند. RNA می‌تواند پروتئین‌های ضروری برای پاسخ ایمنی قوی تولید کند. این واکسن  سه نوع آنتی‌بادی را تحریک می‌کند: آنتی‌بادی که مسیر ورود ویروس تب‌خال را به سلول‌ها مسدود می‌کند و دو آنتی‌بادی که اطمینان می‌دهند ویروس عملکردهای محافظتی سیستم ایمنی ذاتی را مختل نمی‌کند. این رویکرد با سایر واکسن های تب‌خال تفاوت دارد، زیرا این واکسن ‌ها تنها بر مسدود کردن ورود ویروس متکی هستند تا اینکه به آن حمله کنند.

تب‌خال دستگاه تناسلی (ویروس ساده نوع 2 یا HSV-2) شایع‌ترین بیماری جنسی انتقالی است. تقریباً 14% افراد آمریکایی در سنین 14 تا 59 سال و همچنین 11% مردم جهان در این رده سنی به این ویروس آلوده هستند. HSV-2 ممکن است باعث بروز زخم‌های دردناک شود که می‌تواند به همه‌ی نقاط بدن پخش شود. این ویروس خطر ابتلا به ویروس HIV را افزایش می‌دهد. همچنین در زنان باردار ممکن است ویروس به هنگام زایمان یا به‌طور عادی به نوزاد منتقل شود.

ازآنجاکه این ویروس همه‌گیر است و همچنین اغلب تشخیص داده نمی‌شود، محققان اذعان دارند که این واکسن  می‌تواند برای بسیاری از بزرگ‌سالان در سرتاسر جهان ارزشمند باشد.

منبع: دانشکده پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا

لینک آگهی های پین پست :

https://pinpost.ir/adv

 

اشتراک گذاری :