اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
آنتی بیوتیک / 30 شهریور 1398

راهی برای کشتن باکتری مقاوم به آنتی‌بیوتیک

راهی برای کشتن باکتری مقاوم به آنتی‌بیوتیک

سودوموناس آئروژینوزا باکتری  ترسناکی است که باعث عفونت  در محیط بیمارستان و افراد با سیستم ایمنی ضعیف می‌شود. این باکتری  می‌تواند موجب عفونت  خون یا ذات‌الریه شود که در عفونت ‌های شدید می‌تواند منجر به مرگ شود. طبق گفته سازمان جهانی بهداشت، سودوموناس آئروژینوزا یکی از مهم‌ترین بیماری‌زاها است که به‌شدت به درمان با آنتی‌بیوتیک مقاوم است و سریعاً به درمان‌های جایگزین نیاز درد.

این باکتری  یکی از بسیار باکتری  تکامل‌یافته است که به‌سختی می‌تواند به آهن بدن انسان دسترسی پیدا کند. آهن برای رشد و بقا باکتری  حیاتی است، اما در انسان بیشتر این باکتری  از مجموعه "هم" هموگلوبین استفاده می‌کنند. برای این امر، سودوموناس آئروژینوزا و دیگر باکتری های پروتئینی به نام HasA را ترشح می‌کنند. این پروتئین به هم موجود در خون انسان چفت می‌شود. این مجموعه با گیرنده غشایی روی باکتری  به نام HasR شناسایی می‌شود و برای هم امکان ورود به سلول باکتری  را فراهم می‌آورد، درحالی‌که HasA برای برداشتن هم‌های بیشتر مجدد در چرخه قرار می‌گیرد.

محققان در دانشگاه ناگویا، به سرپرستی اسامی شوجی، راهی برای از بین بردن این "سیستم دسترسی به خون" برای تهیه دارو پیداکرده‌اند. آن‌ها از HasA و رنگ‌دانه گالیوم فتالوسیانین (GaPc) پودری درست کرده‌اند که وقتی به کشت سودوموناس آئروژینوزا اضافه شد، باکتری ‌ها آن را مصرف کردند.

سرپرست تحقیقات می‌گوید: وقتی رنگ‌دانه در معرض تور مادون‌قرمز قرار می‌گیرد، گونه‌های مضر اکسیژن دوباره فعال‌شده درون سلول‌های باکتری  تولید می‌شود.

هنگام آزمایش، بیش از 99/99% از باکتری ‌ها با این درمان (یک میکرومولار از HasA و GaPc) و ده دقیقه پرتودهی کشته شدند.

این استراتژی همچنین روی باکتری  دیگری با گیرنده HasR روی غشای آن‌ها عمل کرد، اما روی باکتری ‌های بدون آن کار نکرد.

سیستم دسترسی به هم برای این بقای این باکتری ‌ها بسیار حیاتی است و انتظار تغییر آن نمی‌رود. همچنین بعید است که باکتری ‌ها نسبت به این استراتژی درمانی مقاوم باشند.

در گزارش تحقیقات این مطالعه آمده است: "یافته‌های ما استفاده از پروتئین‌های هم مصنوعی به‌مانند اسب تروی پشتیبانی می‌کند تا ضد میکروب‌ها به‌صورت انتخابی به باکتری  هدف برسند و همچنین گندزدایی مؤثر و خاص آن‌ها را صرف‌نظر از مقاومت آن‌ها به آنتی‌بیوتیک فعال می‌کند."

منبع: دانشگاه ناگویا

لینک آگهی های پین پست :

https://pinpost.ir/adv

 

 

اشتراک گذاری :