اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
گلوکز / 23 شهریور 1398

سنسور نانوذره نوری جدید برای تشخیص غلظت‌های بسیار کم گلوکز

سنسور نانوذره نوری جدید برای تشخیص غلظت‌های بسیار کم گلوکز

گروه تحقیقاتی نوری دانشگاه Jaume I (GROC-UJI) سنسور نانوذره نوری را تولید کرده‌اند که می‌تواند غلظت بسیار کم گلوکز را با استفاده از نقاط کوانتومی کربن فلورسنت حتی در اشک انسان تشخیص دهد. در این روش از سنتز نانو مواد مبتنی بر تابش با لیزرهای با طول‌موج کوتاه استفاده‌شده است که روشی جایگزین، پایدار و غیر آلاینده است.

هدف اصلی این پروژه تولید ابزاری برای تشخیص دیابت غیرتهاجمی از طریق تشخیص گلوکز چشمی در شرایط آزمایشگاهی است که می‌توان برای استفاده‌های بالینی و شخصی با تلفن هوشمند از آن استفاده کرد. بنابراین افراد دیابتی برای کنترل سطح گلوکز مجبور نیستند چندین بار در روز خود را سوزن بزنند. به‌علاوه، استفاده از تلفن همراه امکان جمع‌آوری اصولی و مدیریت سوابق سطح گلوکز الکترونیکی را فراهم می‌کند تا خطاها را کاهش دهد و شرایط کنترل دیابت را بهبود بخشد.

این اختراع بخشی از پروژه توسعه تحقیقاتی GlucoTear که اتحادیه اروپا در چارچوب برنامه تحقیق و نوآوری افق 2020 و با مشارکت GROC-UJI و خدمات چشم‌پزشکی  بیمارستان عمومی دانشگاه کاستلون و شرکت BQ روی آن سرمایه‌گذاری کرده است. در حال حاضر یک سنسور گلوکز وجود دارد تا توسعه و سازگاری با برنامه‌های خاص از طریق توافق‌های خاص معتبر شود.

سنتز مبتنی بر لیزر توسعه فناوری نانو سبز و پایدار را ممکن می‌سازد، زیرا به تولید مواد شیمیایی آلاینده بیش‌ازحد نیازی ندارد و همچنین لزوماً زباله تولید نمی‌کند. به‌علاوه، عملکرد نانو ذرات ساده و کارآمد است، زیرا در طی فرآیند سنتز با تابش لیزر در محل حاصل می‌شود. درنهایت، به لطف فرآیند تولید، نانو ذرات توسط هیچ مونه مؤلفه‌ی شیمیایی یا مواد باقی‌مانده که ممکن است اثرات شیمایی ناخواسته داشته باشند، مسدود نمی‌شود.

این اختراع برای سنتز یک نقطه کوانتوم تک کربن (که قبلاً هرگز با روش‌های دیگر حاصل نشده بود) مجوز گرفته است که ثابت می‌کند، به دلیل بازده کوانتومی بسیار زیاد آن در فلورسانس در حدود 63% و با پایداری بیش از 15 ساعت، توانایی تشخیص سطوح بسیار کم گلوکز را دارد. شرکت‌های متخصص در سنتز نانو ذرات، تولیدکنندگان سنسورها (نوری، تشخیص آنالیت یا نشانگرهای زیستی) و همچنین بخش سلامت و غذا و مراکز تحقیق و توسعه فناوری می‌توانند از این نوع جدید نقطه کوانتومی کربن برای پیشرفت تکنولوژی‌های خود استفاده کنند. 

منبع: انجمن RUVID

لینک آگهی های پین پست :

https://pinpost.ir/adv

 

اشتراک گذاری :