اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
حیوانات / 17 شهریور 1398

غذای خام حیوانات منبع اصلی عفونت حساب نمی‌آید

غذای خام حیوانات منبع اصلی عفونت حساب نمی‌آید

یک نظرسنجی گسترده بین‌المللی در دانشگاه هلسینکی نشان می‌دهد که افراد دارای حیوان خانگی غذای خام را منبع قابل‌توجه افزایش عفونت  در خانه خود به‌حساب نمی‌آورند. در این نظرسنجی، که هدف صاحبان حیوانات خانگی بودند، غذای خام تنها در سه خانه غذای آلوده در نظر گرفته می‌شد.

سلامت غذای خام برای تغذیه حیوانات خانگی موضوع بحث روز در بسیاری از تالارهای گفت‌وگو شده است اما تاکنون، هیچ گزارشی در مورد شیوع آلودگی ناشی از مصرف غذای خام در بین انسان‌ها وجود نبوده است. غذای خام به معنای هر نوع گوشت، اندام‌های داخلی، استخوان‌ها و غضروف‌های پخته نشده برای تغذیه حیوانات خانگی است.

در حال حاضر، نظرسنجی انجام‌شده در دانشکده دامپزشکی به بررسی درک موارد بیماری‌زا غذا در میان افرادی می‌پردازد که حیوانات خانگی خود را با غذای خام تغذیه می‌کنند.

درمجموع 16475 خانواده از 81 کشور به این نظرسنجی پاسخ دادند. از این تعداد فقط 39 خانواده گزارش کردند که با غذای حیوان خود آلوده‌شده‌اند و همچنین نمی‌توانستند نام پاتوژن را بگویند. شایع‌ترین پاتوژن گزارش‌شده کامپیلوباکتر ناشی از سالمونلا و اشریشیا کلی، کلستریدیوم، توکسوپلاسما گوندی و عفونت  یرسینیا نیز وجود داشت.

بااین‌حال، گوشت غذای حیوانات در سه خانه آنالیز شد و همان پاتوژن یافت شده در افراد آلوده شناسایی شد. همچنین در 39 خانواده فوق، 24 خانواده گزارش دادند که نتوانستند عامل بیماری‌زا را با علائم ناشی از آن مشخص کنند.

در کل، 6/99% از خانواده‌ها هیچ عامل بیماری‌زای انتقالی از غذای خام حیوانات به انسان را گزارش ندادند. مدت‌زمان تغذیه حیوانات با غذای خام از چند هفته تا چند 65 سال متغیر و میانگین زمان 5/5 سال بود. موارد گزارش‌شده کل بازه زمانی را شامل می‌شد که مواد غذایی خام در خانه مصرف می‌شد.

میانگین سنی افراد آلوده‌شده 1/40 بود. از بین 39 خانواده مبتلابه عفونت ، چهار فرد آلوده بین دو تا شش سال بودند، درحالی‌که در دو خانواده افراد آلوده دچار نقص ایمنی (سرطان و بیماری کرون) بودند. گرچه یک‌چهارم خانواده‌ها کودکان بین دو تا شش سال داشتند مادامی‌که 15% افراد نقص ایمنی داشتند.

ارتباط مثبت با عفونت  فقط در ارتباط با کودکان بین دو تا شش سال یافت شد، گرچه بیشتر افراد آلوده (90%) بزرگ‌سال بودند.

به گفته محققان، نقش عوامل دیگر در عفونت  نمی‌تواند با جزئیات بیشتری در محدوده این مطالعه بررسی شود. در مقابل، گزارش‌هایی در مورد شیوع پاتوژن‌های مرتبط با درمان حیوانات خانگی و غذای خشک را می‌توان در سراسر جهان یافت. درواقع، برنامه بعدی این گروه تحقیقاتی انجام مطالعه‌ای مقایسه‌ای است که در آن عفونت ‌ها از غذای حیوانات در خانه‌هایی که از غذای خام و خشک استفاده می‌کنند، منتقل می‌شوند.

این نظرسنجی به پنج زبان ترجمه‌شده و در دسترس همه صاحبان سگ و گربه که حیوانات خانگی خود را با غذای خام تغذیه می‌کنند، قرارگرفته است.

منبع: دانشگاه هلسینکی

لینک آگهی های پین پست :

https://pinpost.ir/adv

 

اشتراک گذاری :