اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
نبض / 12 شهریور 1398

دستورالعمل جدید برای مدیریت ضربان قلب بالا

دستورالعمل جدید برای مدیریت ضربان قلب بالا

در کنگره‌ی ESC در سال 2019 که هفته گذشته در پاریس برگزار شد، انجمن قلب و عروق اروپا دستورالعمل‌های تندتپشی  فوق عروقی  را منتشر کرد. عنوان این سند "دستورالعمل‌های ESC در سال 2019 برای مدیریت بیماران مبتلابه تندتپشی  فوق عروقی " است.

در نگارش این دستورالعمل‌ها، شواهد موجود باهدف کمک به متخصصان در ارائه بهترین راهکارهای مدیریت برای یک بیمار با شرایط خاص خلاصه و ارزیابی‌شده‌اند.

در این سند آمده که تندتپشی  فوق عروقی  (SVT) شرایطی است که ضربان قلب به بیش از 100 ضربان در دقیقه می‌رسد (حد طبیعی آن 70 تا 90 ضربان در دقیقه است). SVT در تولید و انتقال ضربان از طریق اعصاب قلب که ریتم طبیعی قلب را حفظ می‌کند اختلال ایجاد می‌کند. SVT در حدود 0.2 درصد از جمعیت تشخیص داده‌شده است و به همین دلیل به یکی از شکل‌های رایج آریتمی قلبی تبدیل‌شده است. سن یکی از بزرگ‌ترین عوامل خطر در ابتلا به SVT است و افراد با سنین بالای 65 سال در معرض خطر 5 برابری هستند. همچنین زنان در مقایسه با مردان دو برابر در معرض خطر ابتلا به SVT هستند. تندتپشی  یا ضربان قلب بالا در دهلیز یا حفره‌های کوچک قلب شروع می‌شود و کاری به بطن‌ها ندارد. SVT معمولاً ناگهانی شروع و متوقف می‌شود. برخلاف تندتپشی  بطنی SVT خطر مرگ ندارد. بااین‌حال، اگر درمان نشود، SVT می‌تواند خطر حمله قلبی و سکته را ایجاد کند. بعلاوه بیماران ممکن است از علائم ناتوان‌کننده مانند تپش قلب، درد قفسه سینه، تنگی نفس، سرگیجه و غیره رنج ببرند.

آخرین دستورالعمل برای درمان SVT در سال 2003 منتشر شد. در این دستورالعمل جدید، درمان دارویی برای SVT تغییر قابل‌توجهی نداشته است. بااین‌حال، فرسایش کاتتر در روش درمانی آمده است. در این دستورالعمل‌ها همچنین به مدیریت SVT در زنان باردار اشاره‌شده است چراکه در آن‌ها وجود SVT هم برای مادر و هم برای نوزاد خطر بسیاری دارد.

دستورالعمل‌ها:

درمان دارویی برای تندتپشی  سینوسی نامناسب و تندتپشی  دهلیزی کانونی.

گزینه‌های درمانی برای تغییر و ضد انعقاد سریع فلوتر دهلیزی.

درمان تندتپشی  درون رو گره‌ای دهلیزی عروقی .

درمان تندتپشی  درون رو بطنی دهلیزی آنترومیک و فیبریلاسیون دهلیزی پیش انگیخته

مدیریت بیماران مبتلابه پیش انگیخته بدون علامت

تشخیص و درمان تندتپشی  همراه با کاردیومیوپاتی

نویسندگان می‌گویند: تکنیک‌ها و فناوری فرسایش کاتتر به شکلی کامل شده است که می‌توان از این روش درمانی برای بیشتر بیماران SVT استفاده کرد.

همچنین از تجویز داروهای ضدآریتمی در زنان باردار به‌خصوص در سه‌ماهه اول بارداری باید پرهیز کرد. زنان باردار مبتلابه آریتمی مداوم که به داروها پاسخ نمی‌دهند یا برای زنانی که منع مصرف دارو دارند، اکنون با استفاده از تکنیک‌های جدید که خود یا کودکشان در معرض تشعشعات مضر قرار نمی‌گیرند، می‌توانند با فرسایش کاتتر درمان شوند.

منبع: کنگره ESC در سال 2019

لینک آگهی های پین پست :

https://pinpost.ir/adv

 

 

اشتراک گذاری :