اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
کبد / 05 شهریور 1398

چرا افراد لاغر به کبد چرب مبتلا می‌شوند؟

چرا افراد لاغر به کبد چرب مبتلا می‌شوند؟

محققان موسسه تحقیقات پزشکی Westmead (WIMR) کشف کردند که چرا افراد لاغر به کبد چرب مبتلا می‌شوند؛ این کشف به پیشرفت درمان‌های احتمالی برای این بیماران کمک می‌کند.

بیماری کبد چرب  بیماری که با تولید چربی در کبد شناسایی می‌شود – تقریباً یک‌چهارم جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگرچه بیشتر افراد چاق یا دارای اضافه‌وزن به این بیماری مبتلا می‌شوند، بیشتر افراد دارای BMI  کمتر از 25kg/m2 به این بیماری مبتلا خواهند شد و در مقایسه با افراد چاق، پیامدهای بدتری را تجربه خواهند کرد.

پروفسور جیکوب جرج، محقق این مطالعه می‌گوید: بیماری کبد چرب در افراد لاغر یک راز است، زیرا ما نمی‌دانیم چطور و چرا افراد به این بیماری مبتلا می‌شوند.

این گره متابولیسم، باکتری‌های روده و پروفایل ای ژنتیکی بیماران لاغر و چاق مبتلابه کبد چرب را مقایسه کردند تا عواملی که در ایجاد و رشد این بیماری نقش دارند، تعیین کنند.

در این مقایسه آن‌ها متوجه شدند که بیماران لاغر مبتلابه کبد چرب  متابولیسم بسیار متفاوتی نسبت به بقیه افراد دارند. این امر می‌تواند برخی از تفاوت‌ها را در پیشرفت این بیماری توضیح دهد. همچنین سطح اسید صفرا و پروتئینی به نام فاکتور رشد فیبروبلاست 19 (FGF19) در این افراد بالاتر بود. اسید صفرا و پروتئین FGF19 مصرف انرژی را افزایش می‌دهد که می‌تواند توضیح دهد چرا افراد لاغر مبتلابه کبد چرب همچنان لاغر می‌مانند.

محمد اسلام، محقق همکار افزود: نکته مهم این است که این مشخصات مطلوب در افراد لاغر، آن‌ها را از تجمع چربی در کبد در امان نگه نمی‌دارد. ما همچنین تغییراتی در باکتری‌های خاص روده و ژن‌ها جدید شناسایی کردیم که می‌تواند بر ایجاد بیماری کبد چرب در افراد لاغر اثر بگذارد. برای مثال، متوجه شدیم که ژن TM6SF2، که قبلاً با بیماری کبد چرب مرتبط بود، در افراد لاغر بسیار شایع است.

بدون درمان، بیماری کبد چرب می‌تواند موجب زخم کبد، سیروز کبد و در موارد شدیدتر به نارسایی کبد منجر شود.

محمد اسلام گفت: مکانیسم‌های سازگار متابولیک در افراد لاغر مبتلابه کبد چرب در مراحل آخر این بیماری از بین می‌روند. این امر می‌تواند توضیح دهد که چرا این بیماران در مقایسه با افراد چاق به پیامدهای بدتری دچار می‌شوند.

استاد جورج نتیجه گرفت: تحقیقات ما اکنون بر درک بیشتر این شرایط متمرکزشده است تا بتوانیم از پیشرفت این بیماری جلوگیری کنیم و رژیم‌های درمانی شخصی‌تری تهیه کنیم.

منبع: موسسه تحقیقات پزشکی Westmead

لینک آگهی های پین پست :

https://pinpost.ir/adv

 

اشتراک گذاری :