اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
گلیوبلاستوما / 30 مرداد 1398

کمک به تشخیص با گلیوبلاستوما با آزمایشی ساده

کمک به تشخیص با گلیوبلاستوما با آزمایشی ساده

دانشمندان در دانشگاه ساسکس توانستند به تشخیص تهاجمی‌ترین نوع سرطان مغز یعنی گلیوبلاستوما  نزدیک‌تر شوند.

گروهی از محققان نشانگرهای زیستی جدیدی را در مایعات بدن انسان پیدا کردند که می‌تواند بر وجود تومور دلالت کند.

نشانگرهای زیستی مولکول‌های بیولوژیکی موجود در خون و سایر مایعات بدن هستند که می‌توانند فرایند نرمال یا غیر نرمال ازجمله وجود بیماری را نشان دهند. نشانگرهای زیستی سرطان وجود سلول‌های سرطانی را نشان می‌دهد که به‌عنوان امضای بیولوژیکی بیماری شناخته می‌شوند.

در این مطالعه، محققان گزارش کردند که نشانگرهای زیستی مرتبط با وزیکول‌های برون سلولی، بسته‌های کوچک ترشح‌شده توسط سلول‌ها به مایعات بدن، می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

وزیکول‌های برون سلولی (EVها) راهی است که از طریق آن سلول‌های تومور، که شامل سلول‌های بنیادی سرطان هستند، خودتنظیم می‌شوند و با همتایان استرومی خود ارتباط برقرار می‌کنند. به‌این‌ترتیب، آن‌ها این ناهماهنگی‌های بالای توموری را حفظ می‌کنند.

گلیوبلاستوما  کشنده

همه‌ی سرطان‌های مغز پیچیده هستند، اما گلیوبلاستوما  چون بسیار تهاجمی است قربانیان را به‌سرعت می‌کشد. معمولاً بیماران مبتلابه این نوع تومور مغزی در طی چند ماه می‌میرند. این تومور از مغز یا نخاع آغاز می‌شود و علائم آن عبارت‌اند از: ضعف، خستگی، عدم هماهنگی، استفراغ، تهوع، تاری دید، سردرد و تشنج.

گلیوبلاستوم مولتی‌فرم (GBM) یا گلیوبلاستوما ، گلیوما با رشد بسیار سریع و تهاجمی از سلول‌های گلیال است که به حفاظت از سلامت سلول‌های عصب کمک می‌کند. این تومور بسیار تهاجمی است زیرا سریعاً رشد می‌کند و معمولاً تا بافت مغزی مجاور گسترش می‌یابد.

این بیماری بسیار ویران‌کننده است و اغلب در 15 ماه اول بعد از تشخیص به مرگ منجر می‌شود. در سال 2015 در آمریکا، تقریباً در 22850 نفر انواع سرطان مغز تأثیرگذار روی سیستم عصبی تشخیص داده شد.

بااین‌حال، هرساله در هر 100000 نفر، دو نفر از سه نفر به  GBM مبتلا شده‌اند که 52 درصد از کل تومورهای اولیه مغزی را تشکیل می‌دهد. همچنین، GBM حدود 17 درصد از همه‌ی تومورهای مغزی، هم متاستاتیک و هم انواع را تشکیل می‌دهد.

آزمایش خون ساده‌تر از بیوپسی

محققان معتقدند که این کشف می‌تواند روش ساده‌تری نسبت به بافت‌برداری سنتی برای تشخیص وجود سلول‌های تومور مغزی باشد. آزمایش مایعات بدن مانند خون وسیله‌ای کمتر تهاجمی و ارزان‌تر برای گلیوبلاستوما  است. بعلاوه، آماده شدن نتیجه زمان زیادی طول نخواهد کشید.

در حال حاضر، بسیاری از مطالعات روی پیدا کردن راهی برای بیوپسی های مایع مانند آزمایش خون تمرکز می‌کنند تا نه‌تنها سرطان مغز، بلکه همه‌ی انواع سرطان ازجمله لوزالمعده را با آن تشخیص دهند. بجای برداشتن بافت از منطقه تحت تأثیر، با بیوپسی های مایع پزشکان می‌توانند نمونه خون بیمار را بگیرند و از نشانگرهای زیستی برای تشخیص وجود تومورها استفاده کنند.

دکتر توماس سایمون، نویسنده مطالعه می‌گوید: بافت‌برداری‌های مایع یک روش کمتر تهاجمی برای بیمار است. اما همچنین می‌تواند به معنای مراقبت بهتر از بیمار باشد، زیرا می‌توان با آزمایشی ساده کارایی درمان‌های موجود یا عود کردن بیماری را بررسی کرد. هرچه بیشتر در مورد نشانگرهای زیستی بدانیم بهتر است؛ بنابراین این قدمی است که باید برای افراد مبتلابه گلیوبلاستوما  امیدبخش باشد.

قدم بعدی این گروه، اعتباربخشی به حضور نشانگرهای زیستی شناخته‌شده برای سه زیرگروه گلیوبلاستوما  است.

به‌طورکلی، این داده‌ها می‌توانند به مطالعات آزمایشگاهی آینده GBM کمک کنند و بینش‌هایی برای روش‌های تشخیص و درمانی جدید و همچنین شخصی کردن استراتژی‌های درمان ارائه دهند.

لینک آگهی های پین پست :

https://pinpost.ir/adv

 

 

اشتراک گذاری :