اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
ماهیچه‌ / 27 مرداد 1398

استفاده از پمپ کشسان مینیاتوری در نسل بعدی عضلات نرم

استفاده از پمپ کشسان مینیاتوری در نسل بعدی عضلات نرم

محققان در دانشکده پلی‌تکنیک Fédérale de Lausanne در سوئیس پمپ انعطاف‌پذیر و کشسانی برای روبات‌های نرم ساخته‌اند. وجود این دستگاه که در آخرین شماره مجله Nature منتشرشده به معنای این است که روبات‌های نرم دیگر نیازی به اتصال به پمپ‌های سفت‌وسخت ندارند و امکان تطبیق‌پذیری در دستگاه‌های پزشکی نرم مانند عضلات مصنوعی و دستگاه‌های پوشیدنی کمکی را فراهم می‌کند.

روبات‌های نرم مزیت‌های قابل‌توجهی در دستگاه‌های پزشکی دارند، زیرا می‌توانند با ایمنی بیشتری با بافت‌های انسانی بدون ایجاد آسیب در آن‌ها فعل‌وانفعال داشته باشند. این امکانات از دستگاه‌های کمکی نرم برای کمک به افراد با اختلالات حرکتی تا عضلات مصنوعی و وسایل جراحی تغییر می‌کند.

معمولاً این روبات‌ها به تحریک نیاز دارند، یعنی پمپ به مایع یا هوای درون بخش‌های مختلف روبات نیرو وارد می‌کند تا در مسیر مشخص حرکت کند. بااین‌حال، پمپ‌های کنونی اغلب سفت‌وسخت هستند، یعنی با یک لوله به روبات متصل می‌شوند و این روبات‌ها در مکان و چگونگی جابه‌جایی محدود هستند.

محققان سوئدی یک پمپ کاملاً نرم ساخته‌اند که می‌تواند جزء جا ساز شده در روبات‌های نرم باشد. این پمپ جدید انعطاف‌پذیر و کشسان است و وزن آن تنها 1 گرم است و الکترودهای نرم دارد و از انرژی بسیار کمی استفاده می‌کند.

طراحی پمپ از روش مورداستفاده برای گردش مایع خنک‌کننده درون ابررایانه‌ها الهام گرفته‌شده است. در مرکز پمپ یک کانال 1 میلی‌متری تعداد زیادی الکترودهای چاپی دارد که در یک مایع در الکتریک شسته می‌شوند. اعمال ولتاژ به الکترودها موجب می‌شود مایع از طریق پمپ کشیده شود.

پمپ‌های انعطاف‌پذیر می‌توانند مستقیماً با روبات‌های نرم ادغام شوند؛ یعنی اگر منبع تغذیه داخلی داشته باشند، می‌توانند بی‌سیم باشند. هربرت شی، یکی از محققان می‌گوید: اگر بخواهیم روبات‌های بزرگ‌تر را فعال کنیم، چندین پمپ را به هم وصل می‌کنیم. ما این را تغییر نمونه در زمینه‌ی روبات‌های نرم می‌دانیم.

در حال حاضر محققان با گروه محققان ژاپنی همکاری می‌کنند تا این پمپ را با عضلات مصنوعی انعطاف‌پذیر و استخوان‌بندی بیرونی نرم ترکیب کنند.

منبع: Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne

لینک آگهی های پین پست :

https://pinpost.ir/adv

اشتراک گذاری :