اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
خواب / 20 مرداد 1398

ساخت نشانگر زیستی برای کم‌خوابی توسط دانشمندان ناسا

ساخت نشانگر زیستی برای کم‌خوابی توسط دانشمندان ناسا

کم‌خوابی دلیل همه‌چیز است، از تصادف ماشین گرفته تا خطاهای پزشکی، حتی فاجعه هسته‌ای چرنوبیل.

هرساله در آمریکا 100هزار مرگ به دلیل خطاهای پزشکی در بیمارستان‌ها رخ می‌دهد و تحقیقات نشان می‌دهد که محرومیت از خواب عامل اصلی است. تخمین زده می‌شود که 27درصد از آمریکایی‌ها با خوابیدن مشکل داشته باشند درحالی‌که 164 میلیون نفر هر هفته از مسائل مربوط به خواب رنج می‌برند.

ممکن است همین حالا با مسائل مربوط به خواب درگیر باشید. این مشکل بیش از چیزی که فکر می‌کنید در سراسر جهان رایج شده است. برنامه‌های کاری سخت، تغییرات در زندگی شخصی و مسائل سلامت عمومی همگی می‌توانند نقش اصلی را در کمبود خواب شما ایفا کنند. بااین‌حال، اگر با بی‌خوابی به‌درستی برخورد نشود، می‌تواند خطرناک باشد.

در حقیقت، کمبود خواب نمی‌تواند تنها بر سلامت شخصی شما اثر داشته باشد، بلکه زندگی اطرافیان را نیز تحت شعاع قرار می‌دهد. حتی می‌توان فاجعه هسته‌ای چرنوبیل را به کم‌خوابی نسبت داد.

چشم‌ها هرگز دروغ نمی‌گویند

اکنون، مطالعه‌ی جدید انجام‌شده در مرکز تحقیقات ایمز ناسا در کالیفرنیا نشان داد که محدوده آزمایش‌های حرکات چشم نشانگر زیستی قابل‌اعتمادی برای افراد با کم‌خوابی حاد است.

در این تحقیقات به رهبری ناسا، محققان کشف کردند که مجموعه‌ای ساده و قابل حصول از اندازه‌گیری حرکات چشم می‌تواند بینش دقیقی نسبت به نقص‌های عصبی احتمالی را فراهم کند. از همه جالب‌تر، می‌توان از اندازه‌گیری‌های مشابه برای تشخیص اختلالات خواب استفاده کرد که به دلیل مصرف الکل یا حتی آسیب مغزی ایجاد می‌شوند.

مطالعه

برای این مطالعه، محققان باید مبانی اولیه را تعیین می‌کردند زیرا عادت‌های خوابیدن و برنامه‌ی روزانه افراد متفاوت است. گروه اول هر شب 5/8 ساعت، بدون مصرف الکل، مواد مخدر یا کافئین، می‌خوابیدند. پس‌ازاینکه شرکت‌کنندگان استراحت کردند و هیچ اختلالی در خواب نداشتند، سرگرمی واقعی شروع شد.

از شرکت‌کنندگان خواسته شد در آزمایشگاه پدافند متقابل خستگی در ناسا ایمز 28 ساعت بیدار بمانند، درحالی‌که محققان گه گاهی عملکرد بینایی، حرکات چشم و نحوه تغییر اندازه را در طول روز و شب آزمایش می‌کردند.

پس از بی‌خوابی، از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا محرک‌ها را با شروع، جهت، سرعت و محل شروع غیرقابل‌پیش‌بینی دنبال کنند. محققان در آزمایشگاه کشف کردند که حرکات چشم آن‌ها به‌طور چشم‌گیری دچار اختلال شد.

به‌طور خلاصه، مطالعه همچنین پیامدهای احتمالی برای کسانی که مشغول به کار خود هستند و به عملکرد دقیق موتور و هوشیاری نیاز دارند، برجسته می‌کند؛ زیرا این امر می‌تواند برای اطرافیان آن‌ها و خودشان مضر باشد.

لی استون، نویسنده ارشد مطالعه می‌گوید: برای کارگرانی که ممکن است برای انجام وظایف خود به هماهنگی بصری دقیق نیاز دارند، تبعات ایمنی قابل‌توجهی هست. با مشاهده طیف گسترده‌ای از حرکات چشم انسان، نه‌تنها می‌توانیم خواب‌آلودگی را تشخیص دهیم، بلکه همچنین می‌توانیم آن را از باقی عوامل مثل مصرف الکل یا آسیب مغزی جدا کنیم. همچنین قبلاً نقص‌های مختلف را در حرکات چشم نشان دادیم.

این مطالعه در مجله فیزیولوژی منتشرشده است.

منبع: https://bit.ly/2KCGLKc

 

اشتراک گذاری :