اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
سرطان / 19 مرداد 1398

نمایش پتانسیل مسیر سیگنال دهی مثل نشانگر زیستی، هدف درمانی برای سرطان

نمایش پتانسیل مسیر سیگنال دهی مثل نشانگر زیستی، هدف درمانی برای سرطان

بر اساس مطالعه‌ای جدید محققان در مرکز سرطان آبرامسون در دانشگاه پنسیلوانیا، یک مسیر مهم سیگنال دهی که می‌تواند به سیستم ایمنی بگوید با سرطان مبارزه کند، همچنین می‌تواند با سلول‌های سرطانی همکاری کند تا موانعی برای سیستم ایمنی ایجاد کند.

محققان می‌گویند این افزایش درک می‌تواند مانند یک نشانگر زیستی عمل کند که می‌تواند پیش‌بینی کند که کدام بیمار نسبت به ایمونوتراپی واکنش نشان می‌دهد. همچنین نشان می‌دهند که برهم زدن تعادل پیامدهای بالقوه برای خود درمان دارد، زیرا مسدودسازی سیگنال در سلول‌های سرطانی به سیستم ایمنی کمک می‌کند تا با تومورها در چندین مدل‌های سرطانی پیش بالینی مقابله کند. این مطالعه در مجله سلول منتشر شد.

این مطالعه بر روی مسیر سیگنال دهی اینترفون (INFها) تمرکز می‌کند. اینترفون ها معمولاً به فعال‌سازی سیستم ایمنی کمک می‌کنند تا از سلول‌ها در برابر ویروس‌ها محافظت کنند و نام خود را بگیرند، زیرا به معنای واقعی کلمه در توانایی شیوع ویروس دخالت می‌کنند. بااین‌حال، INFها می‌توانند برای سیستم ایمنی نیز موانعی ایجاد کنند.

اندی جی مین، نویسنده ارشد مطالعه می‌گوید: این اثر پارادوکسیکال در سایر بیماری‌ها – مثل عفونت‌های ویروسی مزمن – دیده‌شده است اما مطالعه‌ی ما نشان می‌دهد که چطور سلول‌های سرطانی از این خواص جلوگیری کننده INFها برای مداخله در ایمونوتراپی سرطان بهره می‌برند.

این مطالعه برگرفته از تحقیقات قبلی مین و گرهش است که در سال 2016 در مجله سلول منتشرشده است، که در ابتدا اینترفون ها را با نقش اصلی در مقاومت ایمونوتراپی سرطان شناسایی کرد. برای مطالعه‌ی کنونی، محققان دریافتند که وقتی INF برای سیستم ایمنی مانع ایجاد می‌کند، سلول‌های سرطانی سیگنال را قطع و دست‌کاری می‌کنند. بااین‌حال، وقتی INF به ارسال سیگنال به سیستم ایمنی مجاز می‌شود، سلول‌های ایمنی می‌توانند کار خود را انجام دهند و تومورها را بکشند. درک این تعادل که چگونه سیگنال‌های INF سلول‌های ایمنی را در برابر سلول‌های سرطانی قرار می‌دهد، می‌تواند نشانگر زیستی برای این باشد که آیا ایمونوتراپی می‌تواند مؤثر باشد.

مین گفت: اگر بدانیم که سیگنال دهی به سمت سلول‌های ایمنی یا سرطان متمایل شده است، ممکن است بتوانیم بهتر پیش‌بینی کنیم که آیا بیمار به درمان پاسخ می‌دهد.

برای مواردی که سیگنال INF در سلول‌های سرطانی قوی‌تر است، پاسخی درمانی می‌تواند باشد. مسدودسازی سیگنال در تومورها می‌تواند تنها سیگنال "برو" را بدهد و سیستم ایمنی را برای حمله به سرطان آزاد کند. این اتفاق دقیقاً زمانی اتفاق افتاد که محققان این فرضیه را در مدل‌های پیش بالینی ملانوما، سرطان سینه و سرطان روده‌ی بزرگ که با ایمونوتراپی‌هایی مثل مهارکننده PD-1 یا سلول‌های CAR T، آزمایش کردند.

مین گفت: سیگنال دهی INF در اکثر سرطان‌های انسانی وجود دارد، پس‌ازآن می‌توان بسیار گسترده‌تر استفاده کرد.

مرحله بعدی کشف راه‌های جدید و ایمنی برای قوی‌تر گردن سیگنال "برو" INFها یا مسدودسازی سیگنال "توقف" است. اکنون ثبت‌نام بیماران برای تست آزمایشی رویکرد دوم در بیماران مبتلابه سرطان ریه در پنسیلوانیا در حال انجام است.

منبع: دانشکده پزشکی پرلمن در دانشگاه پنسیلوانیا

 

اشتراک گذاری :