اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
پوست / 13 بهمن 1397

هرآن چیز که لازم است در رابطه با DHT بدانید (بخش اول)

هرآن چیز که لازم است در رابطه با DHT بدانید (بخش اول)

الگوی ریزش موی مردانه، یا آلوپسیای آندروژنتیک، شایع ترین نوع ریزش مو در میان مردان است.

به نظر می رسد که فاکتورهای هورمونی نقش بسیار مهمی در این زمینه بازی می کنند. به خصوص هورمون های مردانه ای که تحت عنوان دی هیدروتستوسترون (DHT ) شناخته می شوند.

ریزش مو حدود نیمی از مردان را بعد از سن 50 سالگی درگیر می کند که در ایالت متحده حدود 50 میلیون نفر می باشد.

DHT  همچنین با ریزش مو در خانم ها نیز در ارتباط است، اما ما در این مقاله تنها به الگوی طاسی مردانه خواهیم پرداخت.

نکات کلی در رابطه با دی هیدروتستوسترون

در ابتدا برخی نکات کلیدی در رابطه با DHT  را مطرح کرده و در ادامه ی مقاله به جزئیات بیشتر خواهیم پرداخت.

DHT  یک آندروژن است و باعث بروز صفات مردانه می شود.

به نظر می رسد که DHT  در کوچک کردن فولیکول های مو دخالت دارد و در نتیجه در الگوی ریزش موی مردان نیز دخیل خواهد بود.

در ایالت متحده، مردان در سن 50 سالگی، نزدیک به نیمی از موهای خود را از دست می دهند. که احتمالا ریزش موی مربوط به DHT  را تجربه می کنند.

در درمان این عارضه، با مهار DHT  ممکن است بتوان از ریزش مو جلوگیری کرد.

DHT  چیست؟

DHT  نقش های زیادی دارد. در کنار ارتباط با ساخت، این ماده در هایپرپلازیای پروستات یا افزایش اندازه و سرطان پروستات نیز دخالت دارد.

DHT  یک استروئید جنسی است، به این معنا که در غدد جنسی ساخته می شود. و علاوه بر این یک هورمون آندروژن نیز هست.

آندروژن ها مسئول بروز صفات ثانویه در مردان است که شامل بم شدن صدا، رشد موهای زائد، و افزایش حجم ماهیچه ها می باشد. در طول نمو جنین، DHT  نقش حیاتی ای در تکامل آلت تناسلی و غدد پروستات دارد.

در مردان، آنزیم 5 آلفا رودوکتاز،در بیضه ها و پروستات، تستوسترون را به DHT  تبدیل می کند. به طور طبیعی، بیش تر از 10 درصد از تستوسترون به DHT  تبدیل می شود.

DHT  از تستوسترون قوی تر است، و جایگاه های اتصالی شبیه به تستوسترون دارد اما شکلی ساده تر داشته و به مدت طولانی تری به گیرنده متصل باقی می ماند.

رشد و ریزش مو

الگوی ریزش موی مردانه شایع ترین نوع ریزش مو در مردان است. موهای گیجگاه و تاج سر، به آرامی نازک شده و به تدریج ناپدید می شود.

دلیل قطعی اینکه چرا این موضوع اتفاق می افتد، هنوز ناشناخته است. اما عوامل ژنتیکی، هورمونی و محیطی، نیز می توانند موثر باشند. به نظر می رسد که DHT  اصلی ترین علت باشد.

سه مرحله ی رشد مو

برای درک الگوی ریزش موی مردان، لازم است که ابتدا رشد مو را بدانیم.

رشد مو از سه مرحله تشکیل شده: آناژن، کاتاژن و تلوژن

آناژن مرحله ی رشد است. موها 2 تا 6 سال در این مرحله باقی می مانند. هرچه این مرحله بیشتر ادامه داشته باشد، رشد مو نیز طولانی تر خواهد بود. به طور طبیعی، حدود 80 تا 85 درصد موهای سر در این مرحله قرار دارند.

کاتاژن تنها 2 هفته به طول می انجامد و زمانیست که فولیکول های مو خودبازسازی انجام می دهند.

تلوژن مرحله ی استراحت است. فولیکول ها به مدت 1 تا 4 ماه به حالت خفته درمی آیند. به طور طبیعی، 12 تا 20 درصد از موها در این مرحله قرار دارند.

بعد از این، مرحله ی آناژن مجددا آغاز می شود. موی موجود به وسیله ی رشد موهای تازه از منفذ به جلو هول داده و جدا می شود و به طور طبیعی می ریزد.

ریزش مو

الگوی ریزش موی مردانه زمانی رخ می دهد که فولیکول هابه آرامی کوچک می شوند، در نتیجه مرحله ی آناژن کاهش یافته و مرحله ی تلوژن طولانی تر می شود.

کاهش مرحله ی رشد که به این معناست که مو به اندازه ی قبل رشد نخواهد کرد.

با گذشت زمان، مرحله ی آناژن بسیار کوتاه می شود به حدی که دیگر موها روی سطح سر دیده نمی شوند. رشد مو در مرحله ی تلوژن دیگر نمی تواند سبب جایگزینی مناسب شود در نتیجه ی این عدم جایگزینی، فولیکول ها به راحتی حذف می شوند.

همانطور که فولیکول ها کوچکتر می شوند، در هردوره ی رشد، تار موها نازک تر می شود. در واقع، موها به شکل پرز در می آیند، موهای روشن و نازکی که سطح بدن نوزاد را پوشانده و اغلب در پاسخ به آندروژن ها، بعد از بلوغ از بین می روند.

افرادی مثل بدنسازان که از داروهای آنابولیک استروئید استفاده می کنند، میزان بیشتری از DHT  دارند. که در نتیجه ریزش مو را بیشتر تجربه خواهند کرد.

 

اشتراک گذاری :