اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
عفونت / 10 بهمن 1397

HIV و ایدز (بخش اول)

HIV و ایدز (بخش اول)

ایدز  (سندرم نقص ایمنیسندرمی است که به واسطه ی ویروس HIV    ( ویروس نقص ایمنی انسانی)، ایجاد می شود. این بیماری سبب تحول سیستم ایمنی شده و افراد را نسبت به عفونت ها و بیماری ها پذیرا تر می کند. شرایط در صورت پیشروی این سندرم، وحشتناک تر نیز خواهد شد.

HIV   در تمام بافت های بدن یافت می شود اما در اصل از طریق مایعات بدن فرد مبتلا در سراسر بدن حرکت می کند.(منی، مایع واژینال، خون و شیر سینه)

در این مقاله، ما HIV   و ایدز ، علائم، دلایل و درمان آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

چشم انداز

HIV   ویروسی است که به سلول های ایمنی به نام CD-4، که دسته ای از سلول های T هستند حمله می کند. ایدز  سندرمی است که در مراحل اولیه ی عفونت HIV   ممکن است ظاهر شود و یا مخفی بماند.

HIV   یک ویروس است.

ایدز  یک حالت بالینی است.

عفونت HIV   می تواند سبب بروز ایدز  شود. به هرحال ممکن است ویروس HIV   بدون تظاهرات بالینی ایدز  وجود داشته باشد. در صورت عدم درمان، HIV   پیشروی کرده و در مراحل پیشرفته تر ایدز  را ایجاد می کند.

دلایل

HIV   یک رترویروس است که اندام ها و سلول های حیاتی سیستم ایمنی را عفونی می کند.

ویروس در صورت عدم استفاده از درمان های ضدویروسی، پیشرفت می کند.

پیشروی این ویروس در بین افراد مختلف متفاوت است و به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد.

این فاکتورها شامل سن فرد، توانایی بدن در دفاع در برابر HIV  ، ارزیابی سلامتی، وجود عفونت در بدن، سابقه ی توارث ژنتیکی فرد، مقاومت در برابر سویه های خاصی از HIV   و دیگر موارد.

HIV   چگونه منتقل می شود؟

از راه جنسی : در صورت برقراری رابطه ی جنسی، عفونت می تواند از طریق مایعات بدن( مقعد، اندام تناسلی و دهانی) منتقل شود. این شرایط می تواند حتی با وجود استفاده از کاندوم نیز ایجاد شود.

مادر به جنین: یک مادر می تواند HIV   را در طول بارداری، زایمان و شیردهی، به کودک منتقل کند.

از راه خون: به افتخار غربالگری های پیشرفته و سایر پیش بینی ها، خطر انتقال HIV   از طریق خون در کشورهای پیشرفته احتمال کمتری دارد. به هر حال در میان افراد معتاد مبتلا به این ویروس، انتقال از طریق سرنگ های آلوده بسیار خطرناک خواهد بود.

علائم

در بیشتر موارد، علائم ثانویه ی HIV  ، عفونت هایی در نتیجه ی مشکلات ناشی از باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و انگل ها می باشد.

این شرایط و عفونت ها به طور عادی در فردی با سیستم ایمنی سالم اتفاق نمی افتد، چون سیستم ایمنی به طور کامل در برابر عفونت ها مقاومت می کند.

علائم اولیه ی عفونت HIV 

برخی افرادی که دارای عفونت HIV   هستند تا چند ماه و حتی چند سال پس از حضور ویروس هیچ علامتی را نشان نمی دهند. به هرحال، حدود 80 درصد، 2 تا 6 هفته پس از فعالیت ویروس، علائمی شبیه به آنفلوانزا از خود نشان می دهند. که به آن سندرم رتروویروسی میزمن گفته می شود.

علائم اولیه ی عفونت HIV   شامل:

تب

لرز

درد مفاصل

درد عضلات

گلودرد

تعریق ( به خصوص در شب)

بزرگ شدن غدد

جوش های قرمز

خستگی

ضعف

کاهش وزن ناگهانی

برفک

لازم است به این نکته ی مهم توجه شود که این علائم زمانی رخ می دهد که بدن تحت تاثیر چندین ویروس قرار گیرد، نه فقط HIV  . به هرحال، اگر شما برخی از این علائم را دارید و فکر می کنی در خطر ابتلا به ویروس HIV   هستید، در همان هفته های اول لازم است آزمایشی انجام دهید.

HIV   بدون تظاهرات بالینی

در بیشتر موارد، بعد از ناپدید شدن علائم اولیه، برای سال های زیادی هیچ علامت ثانویه ای وجود نخواهد داشت.

در این مدت، ویروس در حال رشد و آسیب به سیستم عصبی و اندام هاست. در صورتیکه هیچگونه درمانی صورت نگیرد، این روند سبب کاهش بیشتر ایمنی شده، به طور مشخص در میانگین 10 سال. کسی که با HIV   زندگی می کند اغلب هیچ علامتی را مشاهده نمی کند، احساس خوبی دارد و سالم به نظر می رسد.

برای کسانی که از آنتی رتروویروس ها استفاده می کنند، این مرحله می تواند متوقف شود، و با ادامه ی درمان باعث توقف رشد ویروس شود. آنتی رتروویروس ها به طور موثر آسیب به سیستم ایمنی را متوقف می کنند.

عفونت HIV   فاز تاخیری

در صورت عدم درمان، HIV   سبب کاهش توانایی بدن دربرابر مقابله با عفونت ها میشود. و فرد به شدت مستعد بیماری های جدی خواهد شد. این مرحله به عنوان ایدز  یا مرحله ی سوم HIV   شناخته می شود.

علائم عفونت HIV   فاز تاخیری شامل موارد زیر می باشد:

تاری دید

اسهال، که معمولا پایدار و مزمن است

سرفه های خشک

تب زیر 37 درجه که هفته ها باقی میماند

تعریق شبانه

خستگی مفرط

کوتاهی تنفس

تورم غدد که هفته ها به طول می انجامد

کاهش وزن ناگهانی و بی دلیل

دانه های سفید روی زبان و درون دهان

در طول فاز تاخیری عفونت HIV  ، خطر ابتلا به بیماری هایی که زندگی فرد را تهدید می کند، بیشتر می شود. در کنار درمان HIV  ، از مراقبت ها، کنترل، جلوگیری های جدی و دیگر دارودرمانی ها باید استفاده کرد.

شایعاتی در رابطه با HIV   و ایدز

شایعات بسیار زیادی درباره ی HIV   و ایدز  وجود دارد. ویروس نمی تواند از راه های زیر منتقل شود:

تکان دادن دست ها

بغل کردن

بوسیدن

عطسه کردن

لمس کردن

استفاده از دستشویی های عمومی و مشترک

استفاده مشترک از دستمال

استفاده مشترک از کارد و چنگال

ملاقات های ماهانه

دیگر ارتباط های مستقیم

اشتراک گذاری :