اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
آنتی بیوتیک / 26 آذر 1397

در مورد آنتی بیوتیک ها چه می دانید؟ (بخش اول)

در مورد آنتی بیوتیک ها چه می دانید؟ (بخش اول)

آنتی بیوتیک ها  که به عنوان آنتی باکتری نیز شناخته می شوند، داروهایی هستند که باکتری ها را تخریب کرده و یا رشد آن ها را متوقف می کنند.

آن ها شامل گروهی از داروهایی قدرتمند هستند که برای درمان بیماری هایی که به دلیل باکتری ها ایجاد شده اند، استفاده می شوند.

آنتی بیوتیک ها  نمی توانند عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفلوانزا را درمان نمایند.

در این مقاله ما به شناسایی آنتی بیوتیک ها ، نحوه ی عملکرد آن ها، عوارض جانبی آن ها و مقاومت آنتی بیوتیکی خواهیم پرداخت.

نکات کلی در رابطه با آنتی بیوتیک ها :

نخستین آنتی بیوتیک در سال 1928، توسط الکساندر فلمینگ کشف شد.

آنتی بیوتیک ها  نمی توانند عفونت های ویروسی را از بین ببرند.

فلمینگ پیش بینی هایی نیز در رابطه با مقاومت های آنتی بیوتیک انجام داد.

آنتی بیوتیک ها  می توانند باکتری هارا کشته و یا رشد آن ها را متوقف کنند.

آنتی بیوتیک چیست؟

آنتی بیوتیک ها  داروهای قدرتمندی هستند که برای مبارزه با عفونت های خاص مورد استفاده قرار گرفته و در صورتیکه به طور مناسب استفاده شوند، می توانند حیات بخش نیز باشند. آن ها می توانند باکتری ها را ازبین برده و یا رشد آن هارا متوقف کنند.

لازم به ذکر است، با اینکه باکتری ها می توانند به اشکال گوناگون باعث ایجاد بیماری و بروز علائم شوند، سیستم ایمنی به طور اختصاصی می تواند آن ها را از بین ببرد. سلول های سفید خون به باکتری های مضر حمله کرده، و در زمانی که علائم بروز پیدا کرده است، سیستم ایمنی معمولا می تواند عوامل را شناسایی کرده و عفونت را ازبین ببرد.

در برخی موارد، زمانی که تعداد باکتری های آسیب زا شروع به افزایش و گسترش می کند، و سیستم ایمنی نمی تواند کاملا با آن ها مبارزه کند، آنتی بیوتیک ها  می توانند سودمند باشند.

نخستین آنتی بیوتیک پنی سیلین می باشد. آنتی بیوتیک ها ی بر پایه ی پنی سیلین، مانند آمپی سیلین، آموکسی سیسیلین و پنی سیلین G همچنان هم برای درمان انواعی از عفونت ها استفاده می شود.

به تازگی آنتی بیوتیک ها یی تولید شده، که تنها در برخی از کشورها تجویز می شود. آنتی بیوتیک های خاصی هم هستند که می توان آن ها را به شکل کرم و پماد استفاده کرد.

مقاومت

باید به این موضوع توجه داشت که استفاده ی بیش از حد آنتی بیوتیک ها ، سبب ایجاد مقاومت در باکتری ها و گسترش عفونت شود.

به استناد از مرکز کنترل بیماری ، استفاده ی بیش از اندازه ی بیماران از آنتی بیوتیک ها  یک مشکل بزرگ است. استفاده از آنتی بیوتیک ها به نظر می رسد در برخی مناطق مانند مناطق شرقی بیشتر باشد.

استفاده از کارباپنم که یکی از گروه های بزرگ آنتی بیوتیک ها ست، در بین سال های2007 تا 2010 به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافت.

الکساندر فلمینگ در سال 1945 در زمان دریافت جایزه ی نوبل خود، چنین گفت:

« در صورتیکه فردی با سهل انگاری مقدار نامناسبی از این ماده را استفاده کند و میکروب هارا با مقدار غیر کشنده ای از دارو روبرو کند، آن ها را نسبت به دارو مقاوم می کنند.»

همانطور که در 70 سال قبل، توسط کسی که خود برای اولین بار آنتی بیوتیک را کشف کرده بود، پیش بینی شد، این داروها به طور شایعی شروع به ایجاد مقاومت کرده اند.

آنتی بیوتیک ها  چگونه کار می کنند؟

انواعی از آنتی بیوتیک ها  وجود دارد، که به دو شکل عمل می کنند:

یک آنتی بیوتیک باکتریایی، مانند پلی سیلین، سبب از بین رفتن باکتری ها می شود، این داروها معمولا شکل باکتری ها و دیواره ی آن ها را تخریب کرده و یا محتویات آن هارا مورد هدف قرار می دهند.

یک باکتریواستاتیک، رشد و تقسیم باکتری را متوقف می کند.

کاربرد

یک پزشک آنتی بیوتیک را برای درمان عفونت های باکتریایی تجویز خواهد کرد.  این داروها بر ویروس ها موثر نیستند.

در صورتیکه به عفونت مبتلا هستید، لازم است بدانید که عامل آن ویروسی است و یا باکتریایی.

اگر مردم بیش از حد و یا به طور اشتباه از آنتی بیوتیک ها  استفاده کنند، احتمال دارد که باکتری ها به دارو مقاوم شوند. به این معنا که، در صورت مصرف آنتی بیوتیک ها  در مقدار و کیفیت کم تر از مقدار لازم برای از بین بردن باکتری ها، باکتری ها فرصت دارند تا خود را برای مقابله با آنتی بیوتیک ها  مقاوم سازند.

پزشک می تواند دز های مختلفی از آنتی بیوتیک را تجویز کند تا گروهی از عفونت ها را درمان کند.تنها محدوده ی کمی از آنتی بیوتیک ها  می توانند بر انواعی از باکتری ها موثر باشند. برخی آنتی بیوتیک ها  به باکتری های هوازی حمله می کنند، در صورتیکه گروهی دیگر بر باکتری های بی هوازی اثر دارند. باکتری های هوازی برای رشد خود به اکسیژن نیاز داشته و نوع بی هوازی رشدشان از اکسیژن مستقل می باشد.

در برخی موارد، از آنتی بیوتیک ها  برای پیش گیری از بروز عفونت استفاده می شود، برای مثال قبل از جراحی. به این روش استفاده ی پروفیلاکتیک از آنتی بیوتیک ها  گفته می شود. افراد معمولا پیش از انجام جراحی های روده و اورتوپدی، از این آنتی بیوتیک ها  استفاده می کنند.

 

اشتراک گذاری :