اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
سرطان / 25 آذر 1397

چرا استعمال دخانیات برای شما مضر است؟ (بخش دوم)

چرا استعمال دخانیات برای شما مضر است؟ (بخش دوم)

برونشیت مزمن: این بیماری زمانی اتفاق می افتد که راه های هوایی مقدار زیادی موکوز تولد کرده و سبب سرفه می شود. راه های هوایی سپس ملتهب شده و سرفه ها شدیدتر می شوند. در این زمان، بافت آسیب دیده و موکوز می تواند به کلی راه های هوایی را مسدود کرده و سبب بروز عفونت شوند. این بیمای درمانی ندارد اما خودداری کردن از استعمال دخانیات می تواند سبب کاهش علائم آن شود.

آمفیزم: این نوعی از COPD می باشد که تعداد کیسه های درون شش را کم کرده و سبب از بین رفتن دیواره ی بین آن ها می شود. این بیمای توانایی فرد در تنفس صحیح را مختل می کنند حتی زمانی که در حال استراحت باشد. در مراحل بعدی، بیمار تنها با استفاده از ماسک اکسیژن قادر به تنفس خواهد بود. این بیماری درمان نداشته و قابل برگشت نیست.

دیگر بیماری هایی که به دلیل مصرف سیگار  ایجاد می شود شامل پنومونیا، آسم و توبرکلوزیس.

دهان

مصرف سیگار  می تواند سبب سختی در تنفس و خراب شدن دندان ها، بیماری گام، ریختن دندان ها  آسیب به قدرت چشایی شوند.

تولید مثل

زنانی که سیگار  مصرف می کنند، نسبت به سایرین سخت تر باردار میشوند. خانم هایی که در زمان بارداری سیگار  مصرف می کنند خطراتی که فرزند را مورد تهدید قرار می دهد شامل:

تولد زودرس

سقط جنین

به دنیا اومدن فرزند مرده

کاهش وزن نوزاد

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد

بیماری های جنین

مصرف سیگار  در مردان می تواند سبب ناباروری شود زیرا سبب آسیب به رگ های خونی درون آلت تناسلی می شود. همچنین می تواند به اسپرم ها آسیب زده و تعداد آن ها را کاهش دهد. مردانی که سیگار ی هستند نسبت به سایر مردان تعداد اسپرم کمتری تولید می کنند.

پوست

مصرف سیگار  میانگین اکسیژنی که پوست می تواند به دست آورد ،کاهش می دهد. و در نتیجه فرایند پیری را تسریع کرده و سبب چروکیده و تیره شدن آن می شود.

مصرف سیگار  پوست را 10 تا 20 سال پیر تر کرده و سبب چروکی صورت به خصوص در اطراف چشم ها و دهان می شود، که این سه برابر حالت معمول است.

سرطان

مصرف سیگار  دلیل حدود 30 درصد از تمام مرگ های به دلیل سرطان می باشد. در مورد سرطان ریه حدود 80 درصد از مرگ ها به دلیل مصرف سیگار  می باشد.

سرطان ریه در مردان و زنان سبب مرگ شده و به سختی درمان می شود.

دود تنباکو حاوی 7000 ماده ی شیمیایی است که حدود 70 درصد آن ها به طور مستقیم سبب بروز سرطان می شود.

همانند شش ها، مصرف سیگار  سبب بروز انواعی از سرطان در موارد زیر می شود:

دهان

حنجره

حلق

کلیه

کبد

دهانه رحم

پانکراس

مثانه

معده

روده

سرطان خون

سیگار ، پیپ، سیگار  های منتول، تنباکو و دیگر اشکال تنباکو همگی سبب بروز سرطان و دیگر مشکلات سلامتی می شود. هیچ راهی برای در امان ماندن از تاثیرات مصرف تنباکو وجود ندارد.

فواید ترک سیگار

ترک سیگار  سبب کاهش خطرات سلامتی می شود.

ریسک سکته ی مغزی در افرادی که به مدت 2 سال سیگار  را ترک کرده باشند، به نصف کاهش میابد. و به همین ترتیب در کسانی که 5 سال است سیگار  را ترک کرده اند.

خطر ابتلا به سرطان دهان، ریه، حلق و مثانه در 5 سال، به نیم کاهش میابد. خطر ابتلا به سرطان شش در 10 سال به نیم کاهش میابد.

یک سال پس از ترک سیگار ، خطر حمله ی قلبی به نیم کاهش میابد. و بعد از 15 سال، این احتمال به اندازه ی کسانی خواهند شد که اصلا سیگار ی نبوده اند.

در کل، کسانی که سیگار  را ترک می کنند، سلامتشان به مرور ارتقاء پیدا می کند و بدنشان دوباره ریکاوری می شود.

اشتراک گذاری :