اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
سرطان / 25 آذر 1397

چرا استعمال دخانیات برای شما مضر است؟ (بخش اول)

چرا استعمال دخانیات برای شما مضر است؟ (بخش اول)

سیگار  کشیدن به طور کلی به تمام اندام ها آسیب زده و به طور مستقیم عامل بسیاری از بیماری ها هستند.

هرساله بیش از 4800 نفر در ایالت متحده به دلیل بیماری های ایجاد شده توسط تنباکو، جان خود را از دست می دهند. که حدودا این عدد معادل با 1 نفر از هر 5 نفر است. و ارزیابی ها نشان می دهد که از هر 2 فرد سیگاری، 1 نفر به دلیل بیماری های مربوط، جان خود را از دست می دهند.

در ایالات متحده مصرف سیگار  بیش از بیماری هایی که در ادامه خواهیم گفت، مردم را به دام مرگ می کشانند.

مصرف الکل

وقایع اتفاق افتاده با سلاح های گرم

ایدز

مصرف داروهای غیر قانونی

رویدادهای به وسیله ی وسایل موتوری

مصرف سیگار  عمر یک مرد را 12 سال و عمر یک زن را حدود 11 سال کاهش می دهد.

دو ماده ی سمی ای که در تنباکو سلامت افراد را تهدید می کند:

کربن مونواکسید: این ماده که در دود خارج شده از اگزوز ماشین ها نیز وجود دارد، در دزهای بالا کشنده است. این ترکیب در خون جایگزین اکسیژن شده و از تغذیه شدن اندام  ها توسط اکسیژن جلوگیری کرده و عملکرد آن ها را مختل می کند.

قیر یک ماده ی چسبنده و قهوه ای است که شش ها را پوشانده و تنفس را مختل می کند.

مصرف سیگار  قسمت های مختلفی از بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. در ادامه ما این بخش هارا مورد بررسی قرار میدهیم.

مغز

مصرف سیگار  ابتلا به سکته مغزی را 2 تا 4 برابر افزایش می دهد. سکته می تواند سبب آسیب به مغز و مرگ شود.

یکی از راه های که سکته می تواند به مغز آسیب رساند، اتساع عروق مغزی است. زمانی که دیواره ی رگ های خونی ضعیف شده و متورم می شوند. این تورم می تواند پاره شده و شرایط جدی ای به نام خونریزی زیرعتکبوتیه را ایجاد کند.

استخوان ها

مصرف سیگار  استخوان ها را ضعیف و شکننده می کند که این موضوع به خصوص برای خانم ها که بیشتر از آقایان مستعد پوکی استخوان و شکستگی آن هستند، خطرناک است.

سیستم قلبی عروقی

مصرف سیگار  سبب ایجاد پلاک در خون می شود. پلاک ها به دیواره ی سرخرگ ها چسبیده و آن ها را تنگ تر می کند. و همین موضوع جریان خون را کاهش داده و خطر لخته شدن خون را افزایش می دهد.

مصرف سیگار  با تنگ کردن عروق و کند کردن جریان خون فشار خون و ضربان قلب را افزایش می دهند.

برخی از مشکلات شایع شامل:

بیماری رگ های کرونری قلب: تنگی و یا بسته شدن سرخرگ های اطراف قلب. این مورد یکی از دلایل مهم مرگ و میر در ایالات متحده است.

حمله ی قلبی: افراد سیگار ی دو برابر سایر افراد به حملات قلبی دچار می شوند.

درد قفسه ی سینه مربوط به قلب

کربن مونو اکسید و نیکوتین موجود در سیگار  کار قلب را سریع تر و دشوارتر می سازد، و این به آن معناست که افراد سیگار ی در انجام فعالیت و ورزش بیشتر دچار مشکل خواهند بود.

حتی افراد سیگار ی ای که در طول روز 5 یا کمتر سیگار  مصرف می کنند، نشانه های بیماری های قلبی و عروقی را به زودی نشان خواهند داد.

سیستم ایمنی

سیستم ایمنی بدن را بر علیه عفونت ها و بیماری ها محافظت می کند. مصرف سیگار  این کار را دچار مشکل کرده و می تواند سبب بروز بیماری های خود ایمن شود، مانند بیماری کرون و آرتریت روماتوئید.

مصرف سیگار  همچنین با نوع دوم دیابت نیز در ارتباط است.

شش ها

احتمالا مشخص ترین قسمت از بدن که تحت تاثیر مصرف سیگار  است، شش ها هستند. در واقع مصرف سیگار  شش ها را از چندین جهت تحت تاثیر قرار داده و به آن آسیب می رساند.

در ابتدا، سیگار  به مسیرها و کیسه های هوایی( آلوئولای) در شش ها آسیب می رساند.

اغلب بیماری های ریوی که به دلیل سیگار  است، علائم خود را بعد از چند سال نشان می دهد. به این معنا که تا زمانیکه شرایط آن وخیم نشود، نمی توان متوجه آسیب های وارد شده به ریه ها و شش ها شد.

مشکلات زیادی برای شش و تنفس وجود دارد که به دلیل مصرف سیگار  ایجاد شده است. در ادامه به سه مشکل شایع در جمعیت آمریکا خواهیم پرداخت.

بیماری مزمن انسداد سرخرگ های ششی: این یک بیماری طولانی مدت بوده و در طول زمان بدتر می شود. این بیماری سبب خس خس کردن و کوتاه شدن تنفس و گرفتگی قفسه س سینه می شود. این بیمای سومین دلیل اصلی مرگ در ایالات متحده است. این بیمای درمان ندارد.

اشتراک گذاری :