اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
خطای پزشکی / 07 آذر 1397

اشتباهات پزشکی شامل چه مواردی می‌شود؟ (بخش اول)

اشتباهات پزشکی شامل چه مواردی می‌شود؟ (بخش اول)

اشتباهات پزشکی زمانی اتفاق می افتد که یک پزشک یا متخصص در طرح درمان صحیح کوتاهی می‌کند، از انجام عملکرد صحیح سرپیچی می‌کند یا درمان های غیراستانداری را تجویز می‌کند که سبب آسیب، زخم یا حتی مرگ بیمار می‌شود.

اشتباه یا سهل‌انگاری پزشکی شامل خطای پزشکی است. که می تواند در تشخیص، مقدار دارو، مدیریت سلامت، درمان یا مراقبت‌های پس از درمان باشد.

قانون اشتباهات پزشکی این شرایط را برای بیماران مهیا می‌کند که از هرگونه اشتباه و آسیب در نتیجه‌ی درمان غیراستاندارد شکایت به عمل آورند.

به استناد مرکز اشتباهات پزشکی در ایالات متحده، که هرساله بین ۱۵ هزار تا ۱۹ هزار شکایت از اشتباهات پزشکی گزارش می‌شود.

استاندارها و قوانین در مرکز اشتباهات پزشکی در هر کشور می‌تواند با کشور دیگر متفاوت باشد.

سهل‌انگاری پزشکی چیست؟

انتظار می‌رود که هر بیمارستان،‌پزشک و هر متخصص دیگری از استانداردهای لازم پیروی کنند.

لزوما متخصص نسبت به تمامی آسیب هایی که ممکن است برای یک بیمار اتفاق بیفتند مسئول نیست.

به هرحال، در صورتیکه بیمار به علت کم کاری در امر پزشکی دچار آسیب یا درد شود پزشک از نظر قانونی مسئول خواهد بود در حالیکه در موقعیت مشابه و کیفیت صحیح درمان این مشکل پیش نخواهد آمد.

به استناد قانون‌گذاری اشتباهات پزشکی در ایالات متحده، در صورت وجود برخی فاکتورها می‌توان نتیجه را به عنوان یک سهل‌انگاری پزشکی قلمداد کرد.

این موارد شامل:

نقص در رعایت‌ استانداردهای لازم برای مراقبت: قانون ایجاب می‌کند که متخصصین از استانداردهای خاصی برای مراقبت از بیمار پیروی کنند که این مورد به طور عادی بیشترین اتهام در سهل‌انگاری را به پزشکان وارد می‌کند.

آسیب در نتیجه‌ی سهل‌انگاری: در صورتیکه بیمار احساس کند پزشک در قبال او سهل انگاری کرده است اما هیچ مدرکی اعم از آسیب و غیره در او وجود نداشته باشد، اتهام او پذیرفته نیست. بیمار باید ثابت کند که آسیب یا زخم، در نتیجه‌ی سهل‌انگاری پزشک ایجاد شده است و در صورتی که پزشک توجه بیشتری می‌کرد چنین اتفاقی رخ نمی داد.

زخم باید نتایج آسیب‌زا داشته باشد: بیمار باید نشان دهد که زخم یا دردی که به علت سهل‌انگاری پزشک به وجود آمده،‌ منتج به نتایج خطرناکی خواهد شد.

نتایج آسیب‌زا مانند:

درد آزاردهنده

سختی غیرقابل تحمل

درد پایدار

از دست رفتن قابل توجه درامد

ناتوانی

بیماری که آسیب دیده باید نشان دهد که پزشک با سهل‌انگاری خود در مراقبت صحیح باعث بروز آسیب شده است. برای این منظور ۴ ماده باید به اثبات برسد: ۱) متخصص از نظر انجام وظیفه به بیمار بدهکار است. ۲) نقض کردن و شکستن قوانین. ۳) آسیب به دلیل این سرپیچی از قانون ایجاد شده است.. ۴) بروز یک آسیب. به دست آوردن صحت این موارد کار سختی نیست. و می‌توان از عملکرد اشتباه، سهل‌انگاری و سرپیچی از قانون پزشک آن را دریافت.

نارضایتی از روند و نتیجه‌ی درمان، اشتباه پزشکی نخواهد بود. بلکه اشتباه پزشکی زمانی است که آسیب و صدمه ای در نتیجه‌ی سهل انگاری پزشک به وجود بیاید.

انواع خطاها و سهل‌انگاری‌های پزشکی

مثا‌ل‌های انواع خطا و سهل‌انگاری می‌تواند باعث دادخواهی بیمار شود:

تشخیص اشتباه یا قصور در تشخیص

جراحی غیرضروری یا اشتباه

مرخصی زودهنگام

اشتباه در تجویز آزمایشات یا درک نتایج

عدم پیگیری بیمار پس از تشخیص یا درمان

تجویز اشتباه دارو یا دز اشتباه

جا گذاشتن وسایل در بدن بیمار هنگام جراحی

تمرکز بر قسمت اشتباه از بدن

درد مداوم در بیمار پس از جراحی

ابتلا به عفونت کشنده در بیمارستان

فشار زخم معده یا زخم بستر

از دیگر رویدادهای جدی که در گذشته بیشتر رخ می‌داد این بود که بیماران با بیرون شدن از بیمارستان مرتکب خودکشی می‌شدند در حالیکه مشکلی در مراقبت‌های سلامتی وجود نداشت.

طی یک تحقیق نشان داده شد که نزدیک به ۷ درصد از اشتباهات پزشکی در بیمارستان ها مربوط به رقیق کننده‌‌ها ی خون بوده است.

رقیق‌کننده های خون می‌توانند با جلوگیری از لخته شدن خون در سرخرگ و سیاهرگ، خطر سکته و حمله‌ی قلبی را کاهش دهند. اما این دارو در دزهای بالا ‌می‌تواند باعث افزایش خطر خون‌ریزی شود.

در سال ۲۰۱۳ مشخص شد که دلیل اصلی اشتباهات پزشکی، اشتباه در تشخیص و یا تاخیر در آن می‌باشد.

در سال ۲۰۱۶، جان هاپکینز، مطرح کرد که باید خطاهای پزشکی را بعد از بیماری‌های قلبی و سرطان، به عنوان سومین دلیل اصلی مرگ و میر در ایالات متحده در نظر گرفت.

به هرحال، همچنان به طور دقیق مشخص نشده است که به دلیل اشتباهات پزشکی چه تعداد مرگ خود را از دست داده اند.

همچنین تخلفات بیمارستانی که به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرده است شامل دسته بندی اطلاعات برای بهترین تمرین و اجرای ثابت قوانین مربوط به بهداشت دست، می‌باشند.

اشتراک گذاری :