اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
آرتریت / 27 آبان 1397

دلایل و انواع آرتریت (بخش دوم)

دلایل و انواع آرتریت (بخش دوم)

دلایل

برای تمام انواع آرتریت  دلیل واحدی وجود ندارد. دلیل یا دلایل بسیار زیاد به نوع و شکل آرتریت  بستگی دارد.

دلایل ممکن ممکن است شامل:

زخم، می‌تواند سبب آرتریت  منحط کننده شود.

سوخت و ساز غیر طبیعی سبب نقرس و پیش نقرس می‌شود.

وراثت همانند استئوآرتریت

عفونت، مانند آرتریت  در بیماری لیم

کاهش عملکرد سیستم ایمنی همانند RA و SLE

بیشتر انواع آرتریت  با انواعی از فاکتورها مرتبط هستند اما برخی هم دلیل مشخصی ندارند و به نظر می‌رسد نتوان دربرابر آنها پیشگیری به عمل آورد.

برخی افراد به طور ژنتیکی برای بروز برخی آرتریت ‌های خاص مستعد تر هستند. فاکتورهایی مانند زخم قدیمی، عفونت، مصرف سیگار و موارد فیزیکی لازم برای تمرینات حرفه‌ای می‌تواند با ژن‌ها برهمکنش دهند و خطر ابتلا به آرتریت  را افزایش دهند.

رژیم و مواد غذایی می‌توانند نقش مهمی در مدیریت آرتریت  و خطر ابتلا به آرتریت  داشته باشند. اگرچه غذاهای خاص، حساسیت‌های غذایی یا عدم تحمل به عنوان عوامل بروز آرتریت  شناخته نمی‌شوند.

غذاهایی که سبب افزایش عفونت به خصوص عفونت‌های ایجاد شده از حیوانات می‌شوند یا غذاهایی که دارای مقدار زیادی قند هستند می‌توانند علائم را تشدید کنند همانطور که می‌توانند پاسخ ایمنی را تحریک کنند.

نقرس یکی از انواع آرتریت  است که با رژیم غذایی در ارتباط است. که با افزایش سطح اسید اوریک در ارتباط بوده و می‌تواند در نتیجه‌ی مصرف غذاهایی با پورین بالا ایجاد شود.

رژیم‌های غذایی که دارای مقدار زیادی پورین هستند مانند غذاهای دریایی ، گوشت قرمز، می‌توانند به عنوان محرک نقرس عمل کنند. سبزیجات و دیگران غذاهای گیاهی که شامل مقدار زیادی از پورین‌ها هستند به نظر نمی‌رسد که باعث افزایش علائم شوند.

فاکتورهای خطرآفرین برای آرتریت

فاکتورهای خطر خاصی مربوط به آرتریت  وجود دارد برخی از آنها قابل کنترل هستند درحالیکه برخی دیگر اینگونه نیستند:

سن: خطر افزایش انواع مختلفی از آرتریت ‌ها با افزایش سن وجود خواهد داشت.

جنسیت: بیشتر انواع آرتریت ‌ها در خانم‌ها شایع‌تر هستند و ۶۰ درصد از تمام کسانی که به آرتریت  مبتلا می‌شوند زنان هستند. نقرس در مردان نسبت به زنان شیوع بیشتری دارد.

فاکتورهای ژنتیکی: ژن‌های خاص با انواع خاصی از آرتریت ‌ها در ارتباط هستند مانند RA، SLE، و آنکیلیوزینگ اسپاندیلیتیس.

فاکتورهای ریسک آرتریت  قابل کنترل:

چاقی و اضافه وزن: وزن بیش از حد می‌تواند در هردونوع در رفتگی و پیشروی استئوآرتریت  زانو شرکت داشته باشد.

آسیب های مفصلی: آسیب به یک مفصل می‌تواند سبب پیشرفت استئوآرتریت  در آن مفصل شود.

عفونت: بسیاری از عوامل میکروبی می‌تواند سبب عفونت مفاصل شده و سبب پیشروی انواعی از آرتریت ‌ها شود.

تمرینات حرفه‌ای: برخی تمرینات حرفه‌ای خاص که در آن زانو به دلایل مختلف از جمله خم شدگی و چمباتمه زدن، درگیر می‌شود با استئوآرتریت  زانو در ارتباط است.

کوموربیدیتیس

بیش از نیمی از بزرگسالان در ایالت متحده که آرتریت  دارند، به فشار خون بالا نیز مبتلا هستند.فشار خون بالا با بیماری‌های قلبی در ارتباط بوده و از مهم ترین دلیل کوموربیدیتی شایع در میان بزرگسالان دارای آرتریت  می‌باشد.

از هر ۵ بزرگسال دارای آرتریت  یک نفر در ایالت متحده، سیگاری می‌باشند. استعمال دخانیات با مشکلات تنفسی مزمن در ارتباط است. و دمین دلیل کوموربیدیتی شایع در میان بزرگسالان مبتلا به آرتریت  می‌باشد.

انواع

در حدود ۲۰۰ نوع آرتریت  یا مشکل ماهیچه‌ای اسکلتی وجود دارد که در اینجا به ۷ گروه عمده اشاره خواهیم کرد:

آرتریت  تورمی

آرتریت  مکانیکی یا منحط کننده

درد ماهیچه‌ای اسکلتی بافت نرم

درد کمر

بیماری بافت پیوندی

آرتریت  عفونی

آرتریت  متابولیک

آرتریت  تورمی

تورم بخش طبیعی از روند محافظتی بدن می‌باشد. تورم در جهت دفاع علیه ویروس‌ها و باکتری‌ها پیش می رود ویا پاسخی است دربرابر آسیب‌های مانند سوختگی. به هرحال، با آرتریت  تورمی، تورم در بدن افراد به این دلایل طبیعی ایجاد نمی‌شود.

آرتریت  تورمی با آسیب تورمی تشخیص داده می‌شود که به دلایل طبیعی از جمله زخم یا عفونت ایجاد نشده است. این نوع از التهاب نه تنها سودمند نیست بلکه سبب آسیب به مفاصل و ایجاد درد،‌ خشکی و تورم می‌شود.

آرتریت  التهابی می‌تواند بر برخی از مفاصل اثربگذارد و تورم می‌تواند سبب آسیب به سطح مفاصل و استخوان‌های مربوط به آن‌ها شوند.

مثال‌هایی از آرتریت  التهابی شامل:

آرتریت  روماتوئید

آرتریت  فعال‌شونده

آنکیلوزینگ اسپاندیلیتیس

آرتریت ‌های مرتبط با ورم مخاط روده یا پسوریازیس

کلمه‌ی آرتریت  به معنای التهاب مفصل است، اما التهاب ممکن است تاندون‌ها و رباط های اطراف مفاصل را نیز تحت تاثیر قرار دهد .

آرتریت  مکانیکی یا منحط کننده

این آرتریت  به گروهی از شرایط مربوط می‌شود که به طور کلی شامل آسیب به غضروف پوشاننده‌ی انتهای استخوان می‌شود.

وظیفه‌ی کلی غضروف نرم و لغزنده کمک به حرکت راحت‌تر مفاصل است. این نوع از آرتریت  باعث می‌شود که غضروف نازک و ضخیم شود.

برای جبران از دست رفت غضروف و تغییر عملکرد مفصل، بدن شروع به تغییر شکل استخوان می‌دهد تا بتواند استقامت بیشتری را ذخیره کند. این موضوع می‌تواند سبب رشد نامطلوب استخوان‌ها شده که به آن استئوفیت می‌گویند. مفصل‌ها می‌توانند بدشکل شوند که این حالت معمولا استئوآرتریت  نامیده می‌شود.

استئوآرتریت  همچنین می‌تواند درنتیجه‌ی آسیب ‌های قبلی به مفصل ایجاد شده باشد مانند شکستن یا سابقه‌ی بروز عفونت در مفصل.

درد ماهیچه‌ای اسکلتی بافت نرم

این درد علاوه بر مفصل و استخوان در بافت نیز احساس می‌شود. درد اغلب بخشی از بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد که تحت آسیب و یا استفاده‌ی بیش از حد قرار گرفته باشد. مانند آرنج تنیسی که از ماهیچه و یا بافت حمایت کننده‌ی مفصل نشات می‌گیرد.

دردی که به وسیله ی دیگر علائم مدام گسترش پیدا کند ممکن است سبب بروز فیبرومیلاژیا شود.

درد کمر

درد کمر می‌تواند از ماهیچه‌ها، دیسک‌ها، اعصاب،رباط‌ها، استخوان‌ها یا مفاصل نشات گرفته باشد. درد کمر ممکن است ریشه در مشکلات موجود در اندام های داخلی بدن داشته باشد. این همچنین می‌تواند نتیجه‌ی سایر دردها در بدن باشد برای مثال زمانیکه یک مشکل در محوطه‌ای در بدن به سمت درد کمر پیشروی می‌کند.

این می‌تواند همچنین یک علت خاص داشته باشد، مانند استئوآرتریت . این حالت اغلب اسپاندیولوزیس نامیده می‌شود هنگامیکه ستون فقرات را تحت تاثیر قرار دهد. تصویربرداری یا یک آزمایش فیزیکی می‌تواند این بیماری را مورد تشخیص قرار دهد.

یک دیسک در رفته می‌تواند دیگر دلیل درد کمر باشد همانند اوستئوپروزیس یا نازک شدن استخوان ها.

درصورتیکه پزشک موفق نشود علت اصلی درد کمر را متوجه شود، به آن درد غیر اختصاصی  می‌گویند.

بیماری بافت پیوندی

بافت پیوندی، دیگر بافت های بدن و اندام‌ها را حمایت، به هم متصل و یا از هم جدا می کند. آن‌ها شامل تاندون‌ها،‌رباط‌ها و غضروف هستند.

بیماری بافت پیوندی شامل درد و عفونت مفاصل می‌باشد. عفونت همچنین می‌تواند در دیگر بافت ها مانند پوست، ماهیچه، شش‌ها و کلیه‌ها رخ دهد. این بیماری می‌تواند منجر به عوارض بالینی مختلف و درد مفاصل شده و لازم است که تحت معاینه‌ی چند متخصص مختلف قرار گیرد.

مثال‌هایی از بیماری بافت پیوندی:

لوپوس

اسکلوروزیس سیستمی

درماتومیزیتیس

آرتریت  عفونی

یک عامل باکتریایی، ویروسی و یا قارچی که به مفصل ورود پیدا کرده و می‌توانند سبب بروز عفونت شوند.

ارگانیسم‌هایی که می‌تواند عفونت مفصل را ایجاد کنند شامل:

سالمونلا و شیگلا، که در غذاهای سمی و آلوده گسترش پیدا می‌کنند.

کلامیدیا و گونورا که بیماری منتقل شونده‌ی جنسی هستند.

هپاتیتc، یک عفونت منتقل شونده از طریق خون است که در زمان استفاده از سرنگ مشترک و یا اهدای خون ممکن است ورود پیدا کند.

یک عفونت مفصلی در اغلب موارد به کمک داروهای آنتی بیوتیک و آنتی میکروب، از بین خواهند رفت. به هرحال، آرتریت ‌ها می‌توانند تشدید یابند و در صورتیکه عفونت بدون درمان باقی بماند،‌مفصل آسیب دیده ممکن است دیگر قابل درمان نباشد.

آرتریت  متابولیک

زمانیکه زیرواحدهایی به نام پورین در بدن شکسته می‌شوند، سبب تولید اوریک اسید و مواد شیمیایی دیگر می‌شوند. پورین‌ها در سلول‌های انسانی و برخی غذاها یافت می شوند.

اسید اوریک در خون نامحلول بوده و به سمت کلیه ها حرکت می کند. و به اوره تبدیل می‌شود. برخی افراد که سطح اسیداوریک بدنشان بالاست به این دلیل است که این ماده بیش از نیاز در بدنشان تولید شده و یا بدن آن‌ها قادر نیست به سرعت اوریک اسید را دفع کند.

اوریک اسید در بدن تجمع پیدا می‌کند و در برخی افراد به شکل کریستال هایی در مفاصل قرار می‌گیرد و در نتیجه به طور ناگهانی سبب درد شدید مفصل و یا حتی نقرس می‌شود.

نقرس در شرایطی ایجاد شده و ازبین می‌رود در صورتیکه اوریک اسید بدن کاهش پیدا نکند، این عارضه هم باقی خواهد ماند.

به طور معمول این بیماری یک مفصل و یا تعداد کمی از مفاصل را درگیر می کند، مانند شست پا و دست ها. این مشکل معمولا تاثیر تشدید شونده و یک فرضیه در این باره این است که کریستال‌های اسید اوریک از مفاصل خنک‌تر به سمت مناطق گرم تر بدن حرکت می‌کنند.

برخی از انواع شایع آرتریت  در ادامه معرفی خواهد شد.

آرتریت  روماتوئید

آرتریت  روماتوئید زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن بر علیه بافت‌های بدن فعالیت می‌کنند به خصوص بافت پیوندی که سبب بروز عفونت، درد و تغییر شکل بافت مفصل می‌شود.

غضروف متعطف است، بافت پیوندی در مفاصل فشارها و شوک‌های حاصل از دویدن و راه رفتن را جذب می‌کند، از مفاصل حمایت کرده و حرکات آن‌ها را نرم و راحت می‌کند.

عفونت پایدار در رطوبت مفصلی باعث تغییر شکل غضروف و استخوان می‌شود. و در نهایت سبب بدشکل شدن مفصل، درد، التهاب و قرمزی خواهد شد.

آرتریت  روماتوئید می‌تواند در هر سنی ظاهر شود و به خستگی و ادامه یافتن کوفتگی پس از استراحت مرتبط باشد.

اشتراک گذاری :