اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
آرتریت / 27 آبان 1397

دلایل و انواع آرتریت (بخش اول)

دلایل و انواع آرتریت (بخش اول)

آرتریت  به معنای التهاب مفاصل است. اما این نام برای توصیف ۲۰۰ حالت که مفاصل،بافت احاطه کننده‌ی مفاصل و دیگر بافت‌های پیوندی به کار می‌رود. این یک حالت روماتیسمی  است.

شایع ترین حالت آرتریت ، اوستئوآرتریت  نام دارد. دیگر حالت‌های روماتیسم مربوط می شود به نقرس فیبرومیالژیا و آرتریت  روماتوئید.

حالت های روماتیسمی  شامل درد سختی و تورم در یک و یا مفاصل بیشتر است علائم می‌توانند ناگهانی و یا به تدریج ایجاد شوند حالت های روماتیسم خاص همچنین می‌تواند سیستم ایمنی و ارگان‌های مختلف درون بدن را نیز درگیر کند برخی از انواع آرتریت  مانند آرتریت  روماتوئید و لوپوس می توانند چند اندام را درگیر کرده و سبب گسترش علائم شوند به استناد از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها تشخیص داده شده است که ۵۴ و ۴ میلیون نفر از بزرگسالان ایالات متحده انواعی از آرتریت  ها را بروز دادند از این تعداد ۲۳ میلیون نفر برخی فعالیت هایشان را به دلیل علائم متوقف کردند آرتریت  در میان بزرگسالان ۶۵ ساله یا بزرگتر شیوع بیشتری دارد اما ممکن است افراد را در تمام سنین مانند کودکان تحت تاثیر قرار دهد

علائم کلی آرتریت

در اینجا برخی از نکات کلیدی در رابطه با آرتریت  را مطرح میکنیم در ادامه مقاله به جزئیات بیشتر می پردازیم

آرتریت  شامل حدود ۲۰۰ نوع بیماری روماتیسمی  و حالاتی است که مفاصل را تحت تاثیر قرار می دهد شامل لوپوس و آرتریت  روماتوئید.

این بیماری می‌تواند سبب بروز دسته ای از علائم شود که توانایی فرد را در انجام فعالیت های روزانه دچار مشکل میکند.

فعالیت فیزیکی تاثیر مثبتی بر آرتریت  دارد و می‌تواند سبب افزایش درد،عملکرد و سلامت ذهنی شود.

فاکتورهای ارتقا دهنده آرتریت  شامل،زخم،سوخت و ساز غیر طبیعی،تغییرات ژنتیکی،عفونت و اختلال در فعالیت سیستم ایمنی شود.

راه های درمانی برای کنترل درد،کاهش صدمه به مفاصل و افزایش یا حفظ کیفیت زندگی می باشد. شامل دارو درمانی،درمان های فیزیکی،و افزایش اطلاعات بیمار و حمایت او می باشد.

درمان

راههای درمان آرتریت  شامل کنترل درد و کاهش آسیب به مفاصل و ارتقا یا حفظ عملکرد و کیفیت زندگی می باشد.

دسته ای از دارو درمانی ها و استراتژی های سبک درمان می تواند کمک کند تا این موارد به دست آید،و از مفاصل در برابر آسیبهای بیشتر حمایت شود.

درمان ممکن است شامل:

دارو درمانی

درمانهای غیر دارویی

درمانهای فیزیکی یا حرفه ای

ابزار مراقبت از مفاصل

آموزش و حمایت از بیمار

کاهش وزن

عمل جراحی شامل جایگزین کردن مفصل

دارو درمانی

انواعی از آرتریت  های مستقل از مانند استئو آرتریت ، اغلب با داروهای کاهنده درد،فعالیت های فیزیکی،کاهش وزن در صورت چاق بودن بیمار،و آموزش های خود مدیریتی قابل درمان است.

این نوع درمان ها همچنین برای انواع شدید آرتریت  نیز به کار گرفته می شود مانند آرتریت  روماتوئید. با کمک داروهای ضد تشدید مانند کورتیکواستروئید و فاقد استروئیدها،داروهای تنظیم کننده ضد روماتوئید و انواعی از داروهای زیستی به کار گرفته می شود.

دارو درمانی به نوع آرتریت  بستگی خواهد داشت. داروهای قابل استفاده معمول شامل:

آنالجسیک: این نوع باعث کاهش درد می‌شود اما تاثیری بر شدت بیماری ندارد. و شامل استامینوفن، ترامادول ونارکوتیکها می باشد که دارای  کدون یا هیدروکدون هستند.

داروهای ضد درد فاقد استروئید: این گزینه هم درد و هم شدت بیماری را کاهش میدهد و به صورت دوره ای قابل استفاده است. داروها شامل ایبوبروفن و ناپروکسن سدیم می‌باشد.

برخی از انواع این داروها به شکل کره ای ژل و یا چسب های استفاده می شود که می توان برای مفصل های خاصی استفاده کرد.

تحریک کننده ها: برخی کرم ها و پماد ها حاوی منتول یا کپسی سین است،ترکیباتی که سبب تندی فلفل می‌شوند. استفاده از این مواد بر روی پوست مفاصلی که دردناک هستند،می تواند سیگنال های درد را که از سمت مفاصل ارسال می‌شوند کاهش دهد و در نتیجه سبب کاهش درد شود.

داروهای بهبود دهنده بیماری: برای درمان آرتریت  روماتوئید استفاده می شود،مصوبه کاهش بیان توقف سیستم ایمنی شده و از حمله آنها به مفاصل جلوگیری می کنند. برای مثال متوترکسات و هیدروکسی کلروکین.

داروهای زیستی: بهبود دهنده های پاسخ زیستی به شکل داروهای مهندسی شده هستند که انواعی از پروتئین های مولکولی را که در پاسخ ایمنی شرکت دارند هدف قرار می‌دهد. برای مثال شامل اتانرسپت و این فلکسی ماپ.

کورتیکواستروئیدها: پردنیزون و کورتیزون سبب کاهش شدت و آسیب سیستم ایمنی می شوند.

درمان های طبیعی

یک رژیم غذایی متعادل و سالم با تمرینات مناسب جلوگیری از مصرف دخانیات و جلوگیری از نوشیدن مشروبات الکلی می تواند به افراد کمک کند تا با وجود آرتریت  سلامت خود را حفظ کنند.

رژیم غذایی

در واقع رژیم غذایی ویژه ای وجود ندارد که بتواند سبب درمان آرتریت  شود اما برخی از غذاها و ممکن است به کاهش شدت این بیماری کمک کنند. غذاهایی که در ادامه نام برده می شود در رژیم غذایی مدیترانه ای وجود دارد که  که به سلامت مفاصل کمک می کند.

ماهی

بادام و دانه های روغنی

میوه ها و سبزیجات

لوبیا

روغن زیتون

تمام دانه ها

غذاهایی که باید از آنها اجتناب کرد

در اینجا برخی از غذاها وجود دارد که مردم مبتلا به آرتریت  ممکن است لازم باشد که از آنها اجتناب کنند.

گیاهان تاجریزی مانند گوجه حاوی یک ماده شیمیایی به نام سولانین است که در برخی مطالعات نشان دهنده افزایش درد آرتریت  میباشد. یافته های تحقیقی به طور دقیق این موضوع را نشان نمی دهد اما برخی از افراد گزارش کردند که با اجتناب از مصرف سبزی های تاجریزی سبب کاهش علائم آرتریت  خود شدند.

خود مراقبتی

خود مراقبتی درباره علائم آرتریت  نیز بسیار مهم می باشد.

استراتژی های کلیدی شامل:

مداومت در فعالیت های فیزیکی

رسیدن و حفظ یک وزن سالم

انجام معاینات منظم

محافظت از مفاصل در برابر فشارهای غیرضروری

برخی عادات که به فرد کمک می کند با وجود آرتریت  علائم آن را کنترل کند:

منظم بودن: شناسایی علائم سطح درد داروهای مورد نیاز و برخی عوارض جانبی که لازم است با پزشک خود در میان بگذارید.

مدیریت درد و خستگی: یک درمان دارویی می توانند به همراه یک مدیریت غیر دارویی درد ترکیب شود. دانستن مدیریت میزان خستگی نکته کلیدی است برای زندگی راحت تر همراه با آرتریت .

تداوم فعالیت: تمرینات ورزشی یک راه سودمند برای مدیریت آرتریت  و افزایش سلامتی است.

تعادل بین فعالیت و استراحت: در کنار لزوم فعالیت،  استراحت متعادل نیز نکته مهمی است به خصوص در هنگامی که شما بیمار هستید.

داشتن یک رژیم غذایی سالم: یک رژیم غذایی متعادل می تواند به شما کمک کند تا به وزن مناسب خود دست پیدا کرده و شدت بیماری را کنترل کنید، از مصرف برخی فرآورده های حیوانی که مستعد تشدید بیماری هستند خودداری کنید و میوه هایی را مصرف کنید که میزان بالایی از آنتی اکسیدان ها را داشته و همچنین مواد ضد تشدید بیماری را دارا هستند.

خواب کافی: کم خوابی می تواند سبب تشدید درد آرتریت  و خستگی شود. تلاش کنید که بهداشت خواب خود را ارتقا داده در نتیجه شما راحت تر می توانید به خواب رفته و خواب مناسب را حفظ کنید. از مصرف کافئین در هنگام عصر و زمان هایی که می خواهید به خواب بروید خودداری کنید.

مراقبت از مفاصل:

انواع محافظت از مفاصل شامل استفاده از مفاصل بزرگتر و قویتر در هنگام باز کردن در ،استفاده از چند مفصل به منظور تقسیم وزن بین مفاصل،مانند استفاده از کوله پشتی برای کاهش حداکثری وزن وسایل ابزاری که دارای محافظ های پشتی هستند.

برای مدت طولانی در یک حالت خاص ننشینید در زمان های منظمی را برای تحرک خود در نظر بگیرید.

درمانهای فیزیکی

معمولاً پزشکان به افراد توصیه می کنند تا درمان های فیزیکی داشته باشند برای کمک به بیمارانی که دارای آرتریت  هستند تا بر برخی چالشها غلبه کنند و محدودیت حرکتی را کاهش دهند.

انواعی از درمانهای فیزیکی که ممکن است تجویز شود شامل:

درمان با آب گرم: تمرینات خود را در یک استخر آب گرم انجام دهید, آب از وزن شما حمایت کرده، و فشار کمتری را بر ماهیچه ها و مفاصل وارد می‌کند.

درمان فیزیکی: تمرینات ویژه‌ای بر طبق حالات و نیازهای فرد تجویز می‌شود، بعضی اوقات همراه با درمان‌های ضددرد مانند کیسه‌های سرد و گرم.

درمان‌های حرفه‌ای: توصیه‌ی فعالیتی برای تنظیم فعالیت‌های روزانه انجام می‌گیرد،‌انتخاب کمک‌های اختصاصی و ابزارها که مفاصل را از ضربات محافظت کرده و خستگی را تنظیم می‌کند.

فعالیت‌های فیزیکی

تحقیقات پیشنهاد می‌کند اگرچه افراد ممکن است در آغاز تمرینات درد کوتاه مدتی را تجربه کنند، فعالیت فیزیکی را ادامه دهند که این کار به طور موثر می‌تواند علائم طولانی را کاهش دهد.

افراد مبتلا به آرتریت  می توانند از شرکت در فعالیت فیزیکی مفصل دوستانه استفاده کنند که برای این کار می‌توانند از دوستانشان کمک بگیرند. از آنجایی که بیشتر افراد دارای آرتریت  دیگر حالاتی ممکن است داشته باشند مانند بیماری قلبی، لازم است که فعالیت‌های مناسبی را انتخاب کنند.

فعالیت‌های فیزیکی مفصل دوستانه که برای بزرگسالان مبتلا به آرتریت  و بیماری قلبی مناسب است شامل :

قدم زدن

شناکردن

چرخیدن

یک مراقبت تخصصی می‌تواند به شما کمک کند که یک سبک زندگی سالم داشته باشید و کیفیت زندگی خود را ارتقاء دهید.

درمان‌های طبیعی

شماری از درمان‌های طبیعی برای درمان انواعی از آرتریت  ها پیشنهاد شده است:

به استناد موسسه‌ی تحقیق آرتریت ، در انگلستان، برخی تحقیقات استفاده از چنگال شیطان، میوه گل رز، بوزولیا از درخت کندر را مورد تایید قرار داده اند.

برخی شواهد وجود دارد که زردچوبه نیز می‌تواند موثر باشد اما مطالعات بیشتر برای اثبات تاثیرگذاری آن‌ها مورد نیاز است.

انواع مختلفی از گیاهان و گونه‌ها برای کمک به درمان این بیماری وجود دارد. اما مجددا اشاره می‌کنیم که تحقیقات بیشتری برای تایید آن ها مورد نیاز است. گیاهانی مانند: زردچوبه، سیر، زنجبیل، فلفل سیاه و چای سبز.

اشتراک گذاری :