اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
مغز / 23 آبان 1397

وحشتزدگی و اختلال ترس( چه چیزی لازم است در این باره بدانید) (بخش اول)

وحشتزدگی و اختلال ترس( چه چیزی لازم است در این باره بدانید) (بخش اول)

یک وحشتزدگی به دلیل یک اضطراب شدید اتفاق می‌افتد. هرکس می‌تواند چنین حمله‌ای را تجربه کند، همچنین یک علامت برای اختلال ترس وجود دارد. این موضوع می‌تواند سبب افزایش ضربان قلب، افزایش تنفس، عرق کردن، لرزیدن و دیگر علائم شود.

در افرادی که به اختلال ترس مبتلا نیستند، وجود یک محرک می‌تواند در آن‌ها سبب بروز وحشتزدگی شود.

یک وحشتزدگی یا اختلال ترس در هر فردی با هر پیش زمینه‌ای میتواند ایجاد شود ولی در خانم ها نسبت به آقایان شایع‌تر است.

علائم

یک وحشتزدگی اغلب از یک محرک مستقیم یا واقعه نشات می‌گیرد اما ممکن است ناگهانی و به طور مرتب بدون هیچ دلیل خاصی ایجاد شوند. اما به احتمال زیاد آن ها در پاسخ به حفاظت دربرابر یک خطر رخ می‌دهند.

وجود وحشتزدگی می‌تواند یکی از مهم ‌ترین اتفاقات ترسناک، ناراحت کننده و تجربه‌ی نامطلوب باشد که ممکن است در طول زندگی یک فرد رخ دهد.

موسسه‌ی فیزیولوژی آمریکا اشاره کرد که یک حمله ممکن است تنها ۱۵ ثانیه طول بکشد اما علائم آن می‌تواند تا ۳۰ دقیقه یا بیشتر ادامه پیدا کند و در برخی مواقع حتی تا چند ساعت.

وحشتزدگی شامل حداقل ۵ مورد از موارد زیر می‌باشد:

درد قفسه سینه و ناراحتی

سرما و یا احساس گرمای غیر معمول

توهم و یا افکار منفی

سرگیجه و حواس پرتی

تجربه‌ی یک ترس ناگهانی و قوی از مرگ

ترس از دست دادن کنترل آن فرد و مثل دیوانه شدن او

احساس شوک

تپش قلب، ضربان قلب نامنظم و سریع

حالت تهوع و مشکل معده

کرختی یا حس سوزش

لرزش

عرق کردن

مشکل در تنفس و حس خفگی

وحشتزدگی همچنین می‌تواند با آگوروفوبیا نیز در ارتباط باشد، ترس حضور در مکان‌هایی که افراد به نظر خطرناک هستند و دشوار می‌شود از آن شرایط فرار کرد. افرادی که چنین حمله‌ای را تجربه کردند بعد از آن بیان کردند که حس می کردند گویی در قفس زندانی بودند.

بعضی اوقات وحشتزدگی می‌تواند درنهایت سبب بروز دیگر مشکلات نیز بشود از جمله اختلالات شش، مشکلات قلبی یا مشکلات تیروئید.

گاهی اوقات لازم می‌شود که هرچه سریع‌تر برای درمان فرد اقدام کرد پیش از بروز حمله‌ی قلبی، که هیجان زیاد می‌تواند یکی از دلایل صحیح آن باشد. وحشتزدگی یک ترس بسیار زیاد است و نباید اینگونه برداشت شود که فرد یک هایپوکوندریاک یا بیمار ذهنی است.

اختلال ترس چیست؟

اختلال ترس یکی از حالات پزشکی است که حمله ی ترس از علائم آن است. طبق یک ارزیابی، حدود ۶ ملیون نفر از آمریکایی ها به اختلال ترس مبتلا هستند.

به نظر می‌رسد که خانم ها بیشتر به این اختلال و مشکل مبتلا شوند و این حالت معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که فرد در سن بزرگسالی قرار دارد در حدود ۱۸ تا ۲۵ سالگی.

علائم زمانی اتفاق می‌افتد که فرد چند حمله‌ی ترس و وحشتزدگی را باهم تجربه کرده و در همان حالت رها می‌شود تا حمله‌ها یکی از پس از دیگری بروز یابد. اگرچه افراد ممکن است در طول زندگی خود حمله‌های ترس را تجربه کنند، اما افرادی که به اختلالات ترس مبتلا هستند، حمله‌های متعددی را پشت سر می‌گذارند.

ترسی که افراد در نتیجه‌ی حمله‌ی ترس تجربه می‌کنند ممکن است باعث شوند که آن‌ها از دوستان و خانواده‌ی خود فاصله بگیرند. آنها ممکن است به این ترس در محیط های بیرون و مکان‌های عمومی مبتلا شوند. فردی که دارای اختلال ترس می‌باشد، کیفیت زندگی‌اش کاهش پیدا می‌کند و لازم است که سریع ‌تر درمان شود.

دلایل

گزارشات نشان می‌دهد که هیجان و ترس برای حفظ بقای ما،بخش های مهم و ضروری هستند.به هرحال، زمانیکه شرایط از حالت تنظیم‌شده ی خود خارج می‌شود فرد به طور طبیعی احساس ترس می‌کند.

هنگامیکه مغز پیامی برمبنای فعال کردن حالت ترس ایمنی را دریافت می‌کند، بخشی از مغز به نام آمیگدالا فعال می‌شود. آمیگدالا پاسخ هیجانی فرد را کنترل می‌کند.

در برخی از افراد آمیگدالا حتی زمانیکه هیچ سیگنالی دریافت نمی‌کند هم  ترس ایمنی را فعال می‌کند و این موضوع سبب می‌شود ترس بیشتری را تجربه کند که به آن حمله‌ی ترس یا وحشتزدگی می‌گویند.

هنگامیکه افراد پیام واکنش به هیجان را دریافت می‌کنند در بدن آنها آدرنالین ترشح می‌شود که به عنوان اپی نفرین نیز شناخته می‌شود.

آدرنالین توسط غدد آدرنال ترشح می‌شود. به آدرنالین هورمون ستیز و گریز نیز گفته می‌شود. ترشح آدرنالین در بدن می‌تواند سبب افزایش ضربان قلب، عرق کردن، درد معده و تنفس سریع و غیر طبیعی شود. تمام اینها مشخصه‌های یک حمله‌ی ترس یا وحشتزدگی می‌باشد.

اشتراک گذاری :