اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
پوست / 11 مهر 1397

تومورها به چند دسته تقسیم می‌شوند؟ (بخش دوم)

تومورها به چند دسته تقسیم می‌شوند؟ (بخش دوم)

نیمه بدخیم

این نوع تومور به بررسی‌های دقیق‌تری نیاز دارد.

مثال‌هایی از تومورهای نیمه‌بدخیم رشد یافته شامل موارد زیر است:

آکتینیک کراتوزیس

همچنین با نام کراتوزیس سنیل (سالخورده) یا خورشیدی نیز شناخته می‌شود. این تومور نیمه بدخیم رشد یافته مربوط به پوستی است که ضخیم، پوسته پوسته و تیره شده است.

افرادی با پوست لطیف بیشتر در خطر این نوع آسیب هستند به خصوص آن‌هایی که بیشتر در معرض نور خورشید قرار دارند.

کراتوزیس آکتنیک به عنوان یک تومور نیمه ‌بدخیم بالقوه شناخته می‌شود. به این علت که حدود ۲۰ درصد از این افراد به سرطان پوست مبتلا می‌شوند. پزشکان نیز معمولا به همین دلیل از همان ابتدا اقدام به درمان آن‌ها می‌کنند. حضور طولانی مدت در برابر تشعشعات خورشید خطر ابتلا به این عارضه را بیشتر می کند.

بدقوارگی گردن(Cervical dysplasia)

این حالت به علت تغییر در سلول‌های طبیعی پوشاننده‌ی گردن می‌باشد. و با رشد خود می‌تواند سبب بروز سرطان گردن شود.

بدقوارگی گردن به کمک روش PAP smear قابل شناسایی است. این عارضه بیشتر در زنان ۲۵-۳۵ سال شایع است و امکان دارد با روش فریز کردن و یا بافت‌برداری از گردن، قابل درمان باشد.

متاپلازیای شش

این عارضه در لوله‌های انتقال دهنده‌ی هوا از ریه به شش یا برنش‌ها، اتفاق می‌افتد.

در برونش‌ها سلول‌های غده‌ای وجود دارند که می‌توانند تغییر کرده و به سلول‌های فلس‌دار تبدیل شوند. متاپلازیای شش بیشتر بوسیله‌ی استعمال سیگار ایجاد می‌شود.

لوکوپلاکیا

جوش‌های سفید و سفت که روی لثه‌ها، زیر زبان، قسمت داخلی گونه و به ندرت،‌ روی زبان به وجود می‌آید. آن‌ها را نمی‌توان به راحتی از بین برد.

کارشناسان معتقدند که استفاده از سیگار یا تنباکو می‌تواند علت اصلی بروز چنین مشکلی باشد. اگرچه لوکوپلاکیا به ندرت خطرآفرین است، اما درصد کمی می‌توانند به حالت سرطانی تبدیل شوند. بسیاری از سرطان‌های دهان در نواحی مشترک با لوکوپلاکیا ایجاد می‌شوند.

معمولا زمانی که افراد به طور طولانی مدت سیگار می‌کشند،‌ علائم و حالات ظاهر می‌شوند. جوش‌ها با استفاده از لیزر، بریدن و یا فریز کردن سلول‌های سرطانی، از بین می روند.

بدخیم

تومورهای بدخیم سرطانی هستند و می‌توانند سبب مرگ فرد بیمار شوند.

برخلاف تومورهای خوش‌خیم، تومورهای بدخیم به سرعت رشد می‌کنند و می توانند گسترش پیدا کرده و قلمروی تازه‌ای به وجود آورند که به این گسترش متاستاز می‌گویند.

سلول های غیر طبیعی می‌توانند به سرعت به یک تومور بدخیم تبدیل شوند.

سلول‌های سرطانی‌ای که متاستاز می‌دهند، مشابه سلول‌های سرطانی اولیه هستند، برای مثال اگر سرطان شش گسترش پیدا کرده و وارد کبد شود، سلول های سرطانی جدید ایجاد شده نیز سلول‌های سرطانی ششی هستند. آنها باید برای تامین نیازهای خود به سایر اندام‌ها هجوم برند.

انواع مختلفی از تومورهای بدخیم وجود دارند که سرطان های خاصی را به وجود می‌اورند مانند:

کارسینوما: این تومور از سلول‌های اپیتلیال منشا می‌گیرد. برای مثال، کارسینوما می‌تواند در معده، پروستات، پانکراس، شش، کبد، روده و یا سینه ایجاد شود. کارسینوما ها معمولا بزرگسالان را مبتلا می‌کنند.

سارکوما: این تومور در بافت‌های پیوندی ایجاد می‌شود مانند غضروف، استخوان‌ها، چربی و عصب. این تومورها از سلول‌های مغز استخوان منشا می‌گیرند. اکثر سارکوماها تومورهای بدخیم هستند.

تومور سلول جنینی: این تومورها در ابتدا توسط سلول‌های جنسی یعنی اسپرم و تخمک به وجود می‌اید. این تومور به طور معمول در تخمدان و بیضه ایجاد می‌شود. اکثر تومورهای بیضه‌ای از زمان جنینی ایجاد شده‌اند. به ندرت، تومور سلول جنینی ممکن است در در مغز، شکم و سینه ظاهر شود.

بلاستوما: تومورهایی که از بافت رویانی و یا سلول‌های در حال نمو به نام بلاستوما منشا گرفته و بیشتر کودکان را مبتلا می‌کند. مثال‌ها شامل مدولابلاستوما و گلیوبلاستوما، انواع تومورهای مغزی مثل رتینوبلاستوما ( توموری که در بخش شبکیه‌ی چشم ایجاد می‌شود)، استئوبلاستوما( تومور استخوان) و نوروبلاستوما( توموری که سلول‌های عصبی کودکان را درگیر می‌کند) می باشد.

تشخیص

برای تشخیص یک تومور و اینکه آیا بدخیم است یا خیر، لازم است که نمونه گیری انجام شود. و با ارسال به یک آزمایشگاه، توسط پاتولوژیست مورد آمایش قرار گیرد.

به این نمونه بیوپسی یا بافت برداری می‌گویند. سه نوع مختلف از بافت‌برداری وجود دارد:

بافت‌برداری برشی: این روش شامل بریدن و برداشتن برامیدگی داخلی یا بافت مشکوک است

برش از بافت تومور یا بافت‌برداری هسته ای: در این نوع بخشی از تومور رابرش زده و به عنوان نمونه جدا می‌کنند.

بافت‌برداری سوزنی: مایع و یا نمونه ای از بافت را بوسیله‌ی سوزن خارج می‌کنند.

برای نتیجه‌گیری بهتر نمونه را از بخشی متفاوت از تومور برمیدارند.

چشم‌انداز

آینده‌ی تومورها به نوع آن‌ها بستگی دارد.

یک تومور خوش‌خیم ممکن است هیچ مشکلی برای سلامتی به وجود نیاورد. یک تومور بدخیم، به هرحال، کشنده است و به سختی درمان می‌شود. وخامت یک تومور بدخیم به موقعیت آن تومور و سرعت متاستاز آن بستگی دارد.

درصورتیکه شما زائده‌ای در بدن خود پیدا کردید و حدس زدید که ممکن است یک تومور باشد، حتما این موضوع را با یک پزشک درمیان بگذارید. درصورتیکه هرچه سریع‌تر وجود یک تومور تشخیص داده شود، در صورت لزوم، درمان آن نیز سریع تر و راحت‌تر خواهد بود.

 

 

اشتراک گذاری :