اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
ورزش / 09 مهر 1397

ورزشکاران جوان(آسیب‌ها و پیش‌گیری) (بخش اول)

ورزشکاران جوان(آسیب‌ها و پیش‌گیری) (بخش اول)

برخی رویدادها مثل المپیک امیدوار است که در اوج بودن ورزشکاران در رشته‌های مخصوصشان را شاهد بوده و آنرا جشن بگیرد. و الهام‌بخش سایر جوانان باشد، تا آن‌ها برای ارتقاء اعتماد به نفسشان ، ورزش و فعالیت جسمانی ای برگزینند. و با این فعالیت‌ها و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌هایی مثل دیابت، چاقی،سرطان و بیماری‌های قلبی عروقی، زندگی سالم،‌طولانی مدت و رضایت بخش‌تری برای خود به ارمغان بیاورند.

اما متاسفانه، در صورتی که جونان ورزش مناسب خود را انتخاب نکنند، بر عکس سبب ایجاد دردها و آسیب‌هایی که در ورزش اجتباب‌ناپذیر است می‌شوند.

جیمز اندرو، رئیس جمهور اسبق جامعه‌ی پزشکی ورزش آمریکا می‌گوید، آمریکا در آمار جوانانی که به ورزش روی می‌آورند، افزایش چشم‌گیری پیدا کرده است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که ۳و نیم میلیون کودک ۱۴ سال و کمتر از این تحت درمان آسیب‌های مربوط به ورزشی که انجام میدادند قرار گرفته اند و آمار دیگری از مدارس دبیرستان، تعداد ۲ میلیون در سال را گزارش کردند.

«این موضوع سبب می‌شود که ورزش‌ها عاملی برای آسیب‌ها در بزرگسالی شوند. با گذر از دوران مدرسه و حتی کار، تاثیرات این آسیب‌ها نمایان تر می‌شوند»

در این مقاله ما نگاهی به آسیب‌های شایع و یا غیرشایع در ورزشکاران جوان می‌اندازیم. و به دنبال آن طی یک پروژه‌ی جدید به آسیب‌ها در جریان المپیک پرداخته و ایده‌هایی برای کاهش و جلوگیری از این آسیب‌ها ارائه می‌کنیم و درآخر با ارائه‌ی فهرستی از فعالیت‌های پیشگیرانه برای آسیب‌های ورزشی در کودکان و نوجوانان این مقاله را به پایان می‌رسانیم.

آسیب‌های شایع در ورزش

بر طبق گزارشات موسسه‌ی بین‌المللی ورزشکاران و بیماری‌ها، شایع ترین آسیب‌ها شامل تصادفات، تمرینات آمادگی جسمانی ضعیف و استفاده‌ی اشتباه از وسایل و ابزارآلات ورزشی می‌باشد. افراد این آسیب‌ها را می‌توانند برای خود وخیم تر کنند، به این علت که به اندازه‌ی کافی آمادگی جسمانی ندارند و یا به زبان دیگر، خود را خوب گرم نکرده‌اند.

برخی گزارشات حاکی از این موضوع است که آسیب‌ها بیشتر متوجه ورزشکاران جوان است به این علت که در ورزشها را بسیار سنگین و طولانی انجام می‌دهند. شایع ترین آسیب‌های ورزشی شامل:

مشکلات زانو

رگ به رگ شدن و در رفتگی

ورم کردن ماهیچه ها

صدمه به تاندون آشیل

درد در ناحیه‌ی ساق پا

شکستگی

آسیب‌های وارده به ورزشکاران جوان معمولا نسبت به بزرگسالان بسیار ساده تر است به این دلیل که بدن آنها همچنان در حال رشد است و به طور کامل شکل نگرفته درنتیجه روند بهبودی آنها بسیار سریع تر و راحت‌تر خواهدبود.

مشکلات زانو

یکی از انواع آسیب‌های وارد شده به زانو، آسیب به رباط صلیبی است. این یک صدمه‌ی نسبتا وخیم است که معمولا ورزشکاران جوانی که فوتبال و یا ورزشهای مربوط به این را انجام می‌دهند به آن دچار می‌شوند.

۲۰سال پیش، پزشکان با کودکان و یا بزرگسالان کمتری با آسیب به رباط صلیبی مواجه می‌شدند. امروزه، این مشکل شایع تر شده، چون نوجوانان بیشتری این ورزش را انتخاب می‌کنند و از همان ابتدا خود را وارد مراحل رقابتی و تهاجمی می‌کنند.

دلیل دیگری که برای افزایش این آسیب در نوجوانان وجود دارد این است که، روزانه نوجوانان بیشتر و بیشتری به سمت این ورزشها روی می‌آورند و تمایل دارند برای این که خود را به حد یک ورزشکار حرفه‌ای برسانند،‌ به طور طبیعی خود را با خطر این آسیب‌ها روبرو کنند.

اما این نوع از آسیب در افراد جوان کمی نگران کننده است، به این علت که بهبود آن در بدنی که درحال رشد است به سختی انجام می‌شود. برای مثال، عمل جراحی رباط صلیبی با اینکه در بزرگسالان بسیار نتیجه بخش است، در نوجوانان به علت استخوان‌های در حال رشد، ممکن است سبب نامتقارن و تغییر شکل استخوان‌ها شود. و این دلیل پس زده شدن یا نتیجه‌ی معکوس دادن در بهترین و موفق ترین نمونه های جراحی است. به هرحال، بی‌توجهی کردن به آن هم مشکلات دیگری مثل ورم یا آماس مفاصل را به دنبال خواهد داشت.

نوع دیگری از جراحی رباط صلیبی وجود دارد که خطر کمتری هنگام رشد بدن خواهد داشت، مانند All-Inside و All-Epiphyseal که البته هنوز کاملا قابل استفاده نیست.

پزشکان در حال انجام تحقیقاتی در رابطه با آسیب‌های ورزشی نوجوانان هستند.

آسیب‌های کمر و گردن

آسیب‌های کمر و گردن در ورزشکاران جوان کمتر رخ می‌دهد، اما زمانی که ایجاد شوند بسیار دردسر ساز و آزاردهنده خواهند بود. ورزشکاران پیش از بازگشت مجدد به ورزش، مراحل طولانی برنامه‌های بازتوانی را پشت سر بگذارند،‌ و حتی تا مدتی در ورزش، فشار زیادی به خود وارد نکنند. ورزشکاران ممکن است مدام از درد کمر هنگام فعالیت،شکایت داشته باشند. که این درد هنگام استراحت آرام‌تر خواهد شد.

اما، حالت‌ها و شرایط جدی‌تری هم وجود دارند که علائم مشابهی را در فرد آسیب‌دیده به وجود می‌آورند. به همین دلیل لازم است برای درمان درد کمر و گردن، یک برنامه‌ی تکمیلی توسط پزشک، با توجه به آسیب ورزشکار و میزان نیاز او تجویز شود.

مهم‌ترین آسیب‌های کمر و گردن شامل موارد زیر خواهند بود:

شکستگی استرسی مهره یا نقص ایسم مهره(Spondylolysis) و لغزش مهره (spondylolisthesis): یکی از انواع خاص نقص‌ در طناب عصبی، اسپاندیلوزیس، و لغزش یکی از مهره‌های ستون فقرات، اسپاندیلوتزیس می‌باشد. که یکی از دلایل شایع درد کمر در ورزشکاران جوان است، به خصوص ژیمناستیک‌کاران، از آن جهت که با خم و راست کردن ستون فقرات خود بسیار سر و کار دارند.

نیش حشره(Stinger) که مشعل و یا نیشگون عصب هم می‌گویند: هنگام عقب بردن سر به حالتی که بر یکی از اعصاب طناب عصبی در گردن فشار وارد کند و یا زمانی که سر به سمت شانه ها خم می‌شود، چنین حالتی ایجاد می‌شود. این آسیب بیشتر در فوتبال و کشتی‌گیری شایع است. معمولا این آسیب در زمان طولانی بروز پیدا می‌کند، از آنجا که علائم آن به سرعت ایجاد شده و از بین می‌روند. این آسیب می‌تواند منجر به درد ادامه‌دار و یا ضعف بازوها شود که قابل درمان نیست.

دیسک: یک درد شایع کمر به خصوص در سنین بزرگسالی است، و در ورزشکاران نوجوان به ندرت دیده می‌شود. این مشکل ممکن است مربوط با سیاتیک در ارتباط باشد( که درد را به پاها منتقل می‌کند). تشخیص دقیق، شامل اسکن MRI است که به رد کردن سایر احتمالات که می‌توانند در آسیب‌های قسمتی از بدن نوجوانان که هنوز در حال رشد است دخیل‌باشند، کمک کند.

بیماری شویرمن(Scheuermann's Disease) یا کیفوزیز جوانی: مشکل شایع دیگر در بین ورزشکاران جوان از دسته‌ی درد کمر می‌باشد که در طول سن بلوغ ایجاد شده و در قسمت میانه‌ی کمر بروز می‌دهد. این مشکل سبب عدم گردش مناسب مهره‌ها و در نهایت شکل قوز در حالت خم شدن، می‌شود. معمولا انجام تمرین‌های ورزشی به تنهایی برای بهبود این شرایط کافی نیستند. در صورتیکه پوشیدن آتل به منظور حفظ شکل طبیعی مهره‌ها درد را بهبود نبخشد و این مشکل را حل نکند، احتمالا فرد به انجام عمل جراحی نیاز پیدا خواهند کرد که بعد از دوره‌ی ریکاوری ورزشکار می‌تواند به ادامه‌ی ورزش خود بپردازد.

تحقیقی دررابطه با المپیکی ها: پروژه ی آسیب ها و بیماری ها

اگرچه بروز صدمات و آسیب ها در ورزش اجتتاب ناپذیر است، اما می توان با استفاده از تمهیداتی این خطرات را کاهش داد. و این هدف موسسه بین المللی مطالعات ورزشی است که عنوان آن پروژه ی بررسی آسیب ها و صدمات می باشد(IIPP)

در سال ۲۰۰۸ این موسسه اولین اطلاعات خود را از آسیب های وارده در ورزش های مختلف جمع آوری کرد. و گروه پنج نفره ی GB بهترین نتایج را در میانگین تعداد کمتر آسیب های ورزشی به نمایش گذاشت.

بعد از این موسسه،موسسات زیاد دیگری هم به جمع آوری این دست اطلاعات پرداختند.

پروژه در سال ۲۰۰۹ آغاز شد و به جمع آوری اطلاعات پرداخت، در این بین پزشکان با مربیان ورزشی در ارتباط بودند. مربیان گزارشی از میزان صدمات و بیماری‌هایی که بازیکنان را درگیر می‌کرد، تهیه کردند. این گزارش ، خطرات موجود در درمان و رقابت را مطرح کرد.

در این مطالعه ۱۴ ورزش المپیک مورد بررسی قرار گرفت. و در هر کدام اطلاعاتی در رابطه با آسیب‌‌ها، شیوع بیماری‌ها، و موارد خطرناک دیگر، ذکر شد. و در تمام این ورزش‌ها پیشنهاداتی برای کاهش صدمات ناشی از هر ورزش، مطرح شد.

اشتراک گذاری :