اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
عمومی پزشکی / 10 شهریور 1397

عاشقان گربه ( چگونه دوستان گربه ای شما می توانند سلامتی تان را ارتقاء دهند؟)

عاشقان گربه ( چگونه دوستان گربه ای شما می توانند سلامتی تان را ارتقاء دهند؟)

علاقمندان گربه، آیا می دانید این دوستان گربه ایتان می توانند زندگی تان را پر بار کنند؟ البته!

هنگامی که آنها را در آغوش میگیرید، بی نهایت پرستیدنی، و زمانی که دیوانه وار با یک توپ غلط می زنند، دوست داشتنی هستند. اما آنها چگونه می توانند سلامتی شما را بهبود ببخشند؟ این بخش را مطالعه کنید تا به این موضوع پی ببرید.

موریل اسپارک نوشته است:

« گربه، می نشیند و آرام می گیرد، آرامشی که تمام فهم ها را در می نوردد. و این آرامش کم کم بر شما اثر می گذارد،... بنابراین تمام چیزهای شگفت انگیزی که مانع تمرکزت می شدند، کنار رفته و فرماندهی درونی از دست رفته ات را به تو بازمی گردانند.»

« حضور یک گربه به تنهایی کافیست. و تاثیر گربه بر تمرکز انسان قابل توجه و شگفت انگیز است.»

به گربه اغلب، حیوانات خوانگی می گویند که می توانند با سکوتشان، آرامش بخش باشند. احتمالا این موضوع دلیل بر استقبال از کافی شاپ های گربه است. کافی شاپ گربه جایی است که هرکس می تواند در حالیکه یک نوشیدنی آرام بخش مینوشد، گربه ها را لمس کرده یا آنها را در آغوش بگیرد.

به هرحال این منافع و اطلاعات، از علاقمندان گربه، که مدت زیادی با آنها در ارتباط بودند، گزارش شده است. گربه ها واقعا چگونه می توانند یکی از عوامل سلامتی و حال خوب باشند؟

در این بخش ما با مروری بر مطالعات علمی، شما را با چگونگی آن، آشنا می کنیم؟

یک پیام آرامش بخش برای بروح

چه کسی بین ما این تجربه را نداشته است؟ افتادن در دره ی عمیق فیلم های بامزه ی گربه ها در اینترنت. این فیلم ها بی نهایت اعتیاد آورند و باعث می شوند زمان زیادی برای آنها خرج کنیم.

یک تحقیق،‌ دلیل خوبی برای افتادن در تله ی فیلم های گربه نشان داد: « آنها می توانند ما را خوشحال کنند و کمک کنند که انرژی های منفی را از خود دور کنیم.»

نویسنده، گال میریک می گوید: « کسانی که فیلم های گربه ها را تماشا می کنند، چه این کار را برای وقت گذرانی انجام دهند و چه افراد شاغل باشند،‌ آرامش روحی ای که حاصل می شود،‌ در نهایت به آنها کمک می کند که بر فعالیت های خود بهتر متمرکز شوند.»

علاوه بر این، خیریه ی حمایت از گربه های خانگی در انگلستان در سال ۲۰۱۱ به این نتایج رسیدند که افرادی که با گربه ها و بچه گربه ها وقت می گذرانند، رفتاری آرام داشته و کم تر ناراحت می شوند.

۸۷ درصد از گربه دارانی که در این تحقیق شرکت کردند، عقیده دارند که وجود گربه در زندگی شان سبب ارتقاء‌ حس خوب آنها شده است، و ۷۶ درصد آنها بیان کردند که احساس می کنند گربه هایشان در مقابله با اضطراب های روزانه به آن ها کمک بسازایی کرده اند.

بت اسکیلینگ، کارمند اداره ی حمایت از گربه ها می گوید:‌« پس از یک روز بسیار سخت، نشستن در کنار گربه ها، پیام آرامشبخشی برای روح خواهد داشت.»

« شاید دلیل این موضوع این باشد که تکرار بعضی نجواها با آرامش و ارتباطی لطیف، همبستگی دارد، ویا شاید تکرار برخی لرزه ها می تواند شفابخش باشد.»

برخلاف تصور برخی از ما که فکر می کنیم گربه ها موجوداتی گوشه گیر و بی احساس هستند، آنها نیز مانند سگ ها قدرت درک دارند و احساسات صاحبان خود و رفتارهای آنها را می فهمند و به آنها پاسخ می دهند.

گربه های خانگی می توانند پیام چهره ی انسان ها را بخوانند و اشارات خاص احساسی آن را تشخیص دهند. و این موضوع سبب واکنش نشان دادن آنها خواهد شد.

منافع جسمانی

گربه ها می توانند مضایای فیزیکی نیز برای صاحبان خود به ارمغان بیاورند. برای مثال، کسانی که با گربه ها زندگی می کنند کمتر در خطر ابتلا به حمله های قلبی قرار دارند.

و احتمالا به این دلیل است که این افراد معمولا آرام ترند و بهتر می توانند اضطرابشان را کنترل کنند. این موضوع کاملا امکان پذیر است که با داشتن یک گربه ی آرام و زیبا، تا اندازه ی زیادی خود را از خطر حمله ی قلبی دور نگه دارید.

در ضمن کودکانی که با گربه ها بزرگ می شوند، کمتر به آلرژی های مختلف مبتلا شده و یا چاق می شوند.

محققان عقیده دارند که حضور گربه ها در کنار کودکان، آن ها را از دو نوع باکتری دور نگه داشته و از آنها محافظت می کند: رومینوکوکوس(Rominococcus) و اوسیلوسپیرا(Oscillospira)

کشف تازه درباره ی گربه ها نشان داده است که آنها خطر ابتلا به آسم را در کودکان کاهش می دهند.

یکی دیگر از تاثیرات ارتباط کودکان با گربه ها این است که سبب جذب اسید سیالیک در بدن کودکان می شود. این اسید به طور طبیعی در انسان وجود ندارد، و سبب تنظیم واکنش های خشونت آمیز می شود.

گربه چگونه باعث عملکرد بهتر ما می شوند؟

علی رغم تاثیرات روانی و جسمی که گربه ها بر انسان دارند، آنها می توانند بر رفتار و شخصیت انسان هم اثر گذاشته و به بهتر بودن او در زندگی کمک کنند.

اخیرا نتایج یک تحقیق نشان دادکه گربه ها می توانند در موفقیت های اقتصادی افراد به شکل غیر منتظره ای با آنها مشارکت داشته باشند: با آلوده کردن آنها به انگل توکسوپلاسما گونادی(Toxoplasma gondii).

این نوع از آلودگی با نام توکسوپلاسموزیز شناخته می شود. که در حالت عادی تاثیرات مخرب زیادی برای انسان ندارد اما به شکل فعال می تواند مشکلات بسیار جدیی برای سلامتی کودکان و افراد با سیستم ایمنی ضعیف به وجود آورند.

به هر حال محققان دریافتند که این انگل می تواند میزبان را به سمت دستاوردهای مالی هدایت کند.

با توجه به این مطالعه، کسانی که به این انگل مبتلا شده اند، نسبت به افراد عادی در کسب و کار 1.4 برابر، و در تمرکز روی مدیریت و کارآفرینی 1.7 برابر، مستعد ترند.

گربه ها علاوه بر این می توانند سبب ارتقاء رفتار و روابط اجتماعی در کودکانی شوند که به دلیل مشکلات خاصی توانایی تشخیص احساسات و واکنش های دیگران را ندارند.

در واقع، ثابت شد که کودکان مبتلا به اوتیسم، وقتی با بچه گربه ها بزرگ می شوند، رفتار های مناسب تری از خود نشان می دهند، گویا گربه ها از احساسات ارزشمند کودکان حمایت می کنند.

 «به نظر می رسد که گربه ها در خانواده هایی که کودکان مبتلا به اوتیسم دارند، اغلب ارتباط با ارزشی با آنها داشته و به آنان توجه کرده و آرامشان می کنند.»

مشارکت گربه ها در جستجو

در آخر، گربه ها ممکن است بتوانند در تحقیقات پزشکی مشارکت داشته باشند. از آنجا که بیماری هایی که آنها را تحت تاثیر قرار می دهد بسیار شبیه بیماری هایی است که انسان را نیز مبتلا می کند.

مانند انسان، تنها گربه ها می توانند با ویروس نقص ایمنی گربه، آلوده شوند.(FIV)

جالب است بدانید، آخرین شواهد نشان می دهد که تحقیق در مورد ویروس FIV می تواند به افزایش درک ما از بیماری HIV کمک کند.

بعضی تحقیقات این موضوع را به اثبات رساندند که چرا گربه های مبتلا به FIV ممکن است دربرابر درمان های ضدویروسی مقاومت ایجاد کنند. ضد ویروس ها سبب کاهش ویروس های خون می شوند.

محققان امیدوارند که موفق به یافتن درمان بیماری ایدز شوند، داروهایی که ایجاد مقاومت می کنند مسلما راه حل دائمی نخواهند بود.

گربه ها می توانند در دیگر دستاورد های ارزشمند انسانی نیز شرکت داشته باشند.

از جمله ی این دستاورد ها می توان به خاصیت سمی انگل گوندی اشاره کرد، که احتمال داده می شود، بتوان از آن به عنوان واکسن برای از بین بردن انواعی از سرطان ها استفاده کرد. مانند سرطان ملانوما و سرطان تخمدان.

دانشمندان دریافتند که این انگل می تواند با شبیه سازی ایمنی طبیعی بدن، و تمرکز بر روی سلول های سرطانی، سبب نابودی آنها شود.

نسخه ی جهش یافته ی این انگل ها، در اندازه ی میکروسکوپی، اما بسیار قدرتمند، می تواند سلول های سرطانی را به دام انداخته، روند پیشرفت آنها را متوقف و آنهارا نابود کنند.

بنابراین دفعه ی بعد، وقتی که زباله های گربه یتان را دور میریزید، در حالیکه دماغتان را گرفته اید، کمی بیشتر توجه کنید! چون ممکن هست همین چیزی که دستتان است، کلید سوال علمی بعدی باشد.

اشتراک گذاری :